NIŠ – Preduzeća iz Srbije, koja su pre 12 godina konkurisala za 46,5 miliona evra bespovratnih sredstava na osnovu „Helenik plana“, mogu da očekuju da konačno dođu do novca.
Jer, evropski ekspert za lokalni razvoj i zapošljavanje, Janis Sofijanopulos, potvrdio je da je javni administratorni inspektor preporučio grčkom ministarstvu inostranih poslova da – u što kraćem roku – ispuni svoje obaveze.
Za Srbiju bi, po rečima Sofijanopulosa – koji je, preko svoje kompanije i Privredne komore Srbije, promovisao ovaj program – to značilo novih od dve do tri hiljade radnih mesta…
Od 95 srpskih preduzeća, samo ih je šest dobilo sredstva, ali to je tek 13,2 odsto od ukupne sume predviđene za Srbiju. Ostali već 12 godina čekaju odgovor koji, inače – po grčkim zakonima – moraju da dobiju u roku od tri meseca. Tako se i došlo do paradoksalne situacije da su Albanija, Bugarska i Rumunija u potpunosti iskoristile sredstva iz ovog programa – bez obzira na ekonomsku situaciju u Grčkoj.
Inače, zvanična Atina sama se obavezala i potpisala međunarodne ugovore koje mora da ispuni, a vreme delimično pokušava da „kupi“ donošenjem zakona po kojem se završetak „Helenik plana“ odlaže do 2020. godine. Ipak, ključnu ulogu trebalo bi da ima Vlada Srbije, koja samo treba da traži ono što joj je obećano. Jer, našoj zemlji i te kako bi dobro i došlo da se u privredni sistem „ubrizga“ više od 40 miliona evra, tim pre što su preduzeća imala troškove prilikom konkurisanja: od 7.000 do 10.000 evra.
„Pitanje je koliko će tih firmi uopšte uspeti da dočeka 2020. – kaže Dejan Mitić, jedan od saradnika na pomenutom projektu.
„Grčka vlada redovno u svom budžetu predvidi sredstva za ove namene, ali ih nikada ne podeli, jer ih iz Srbije niko ne traži.
Po „Helenik planu“, saznajemo, Grčka se obavezala da Srbiji obezbedi 183 miliona za javne investicije, odnosno Koridor 10, te još 46,5 milione evra za jačanje privatnog sektora. I, dok su za završetak Koridora svi zainteresovani, izgleda da u Srbiji nema nikoga ko bi se borio i lobirao za preduzeća.
Tri nama susedne zemlje – od novca iz „Helenik plana“ – obezbedile su čak 3.000 radnih mesta. Albanija je uposlila 480 radnika, Bugarska 1.582, a Rumunija 944. U Srbiju je stiglo šest miliona evra, na osnovu kojih je uposleno 375 ljudi.
(Kraj)VEČERNJE NOVOSTI
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!