Hitni koraci za smanjenje zagađenja vazduha: Subvencije za električne automobile, pošumljavanje…

Hitni koraci, koji će u najkraćem roku biti preduzeti kako bi se uticalo na smanjenje zagađenje vazduha u zemlji, dogovereni su na prvom sastanku Radne grupe za zaštitu vazduha u Srbiji.

Premijerka Ana Brnabić ukazala je da Vlada Srbije već radi na primeni novih mera, navodi se na sajtu Vlade.

Među prioritetima je apostrofirano usvajanje nacionalnog plana za smanjenje emisija (NERP) na sednici Vlade, kojim će biti verifikovane dosadašnje aktivnosti i definisani novi ciljevi.

Dogovoreno je odobravanje subvencija za kupovinu elektro i hibridnih vozila i u tom kontekstu postavljanje brzih elektro-punjača na ključnim mestima putnih koridora. Takvi punjači već postoje na naplatnim stanicama u Subotici, Šidu, Dimitrovgradu, Preševu i Bubanj Potoku, a u narednih dva meseca, najkasnije, trebalo bi da budu postavljena još tri: na naplatnoj stanici u Vrčinu i dva u Nišu, na naplatnoj stanici Nais.

Među prioritetima je i pošumljavanje Srbije, a resorni ministar Goran Trivan istakao je da se na tome već radi i da je sve spremno za nastupajući period sadnje drveća i to za teritoriju cele zemlje.

Na sastanku je razgovarano i o pronalasku načina na koji bi što veći broj gradskih toplana prešao sa fosilnih energenata, kao što su mazut, ugalj i lož ulje, na korišćenje biomase.

Projekat „Podsticanje korišćenja obnovljivih izvora energije – razvoj tržišta biomase“, koji tako nešto predviđa, već je potpisan u nekoliko gradova u Srbiji.

Poseban akcenat stavljen je na situaciju u Beogradu i razvoj koncepta „smart city“, odnosno pametnog grada.

Sastanku u zgradi Vlade Srbije prisustvovali su i resorni ministri Zlatibor Lončar i Aleksandar Antić, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, direktor policije Vladimir Rebić, kao i predstavnici relevantnih republičkih i gradskih instiucija.

Prema informacijama Agencije za zaštitu životne sredine, koncentracija čestica je blizu prosečnih vrednosti za ovo doba godine i nema razloga za zabrinutost.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Vlastodržac
22.01.2020. 14:10

Moj pokojni deda kada je sekao stabla za ogrev, odmah je i sadio nova stabla, da bi se šuma obavljala. To su radili i ostale njegove komšije i ako nisu bili ekološki posvećeni kao mi sada. Danas se šume seku nemilice, šumokradica ima sve više, to je privredna grana u porastu poput IT-a. Po gradovima zelenilo ustupa mesto parking mestima i stambenim objektima.