Više vlasnika hladanjača u Srbiji donelo je odluke da ove godine za otkup kilogram malina plaća 200 dinara, dva puta manje nego lane jer se pri kraju otkupa plaćalo i po 600 dinara, pa se zbog toga mnogi malinari na jugu Srbije spremaju da „otrse“ svoje zasade. Niža cena najavljivanja je proteklih nedelja, ali se govorilo o cifri od 300 dinara.
Proizvođači ovog „crvenog zlata“ kažu da su u šokirani i da bi dalji rad u malinjacima značio „totalni“ gubitak.
„Od završetka branja prošlogodišnjeg roda pa do danas, ja sam, kada sam, kada sa celom porodicom, u malinjaku. Da ne pričan koliko sam novca dao za tretiranje malinjaka. Zapravo, ja sam unapred potrošio 50 dinara po kilogranu. Posle ovog saznanja, doneli smo odluku da sve potrsimo i da više ne riskiramo i svake godine gledamo u nebo i strepimo zbog cene“, priča malinar iz Surdulice, koji ima maline na 1,2 hektara.
S druge strane, vlasnik hladnjače, čiju odluku o ceni imamo u tekstu, kaže da su hladnjače u Srbiji pune malina, odnosno, da još nisu prodali prošlogodišnji rod, te da tržište diktira cenu.
Malinar iz Leskovca ima zasad pod ovim voćem na 60 hektara, ali na plodnom tlu i njegove maline su jedne od najboljih u leskovačkom kraju, pa se otkupljivači utrkuju da dođu do njega u sezoni otkupa.
„Od malina školujem decu. Prošla godina bila je prava cena, cena od koje ipak nešto ostane i proizvođaču. Cena od 200 dinara je ponižavajuća za nas proizvođače. Neko nas pravi budalama, neko nas laže, jer ja imam druge informacije od onih koje plasiraju vlasnici hladanjača“, priča s gorčinom
On kaže da je prošle godine plaćao radnike u četrdesetodnevnoj berbi po 100 dinara po kilogramu i da su brzi berači kod njega odlično zarađivali.
„To je u redu i sezonski radnici treba od nečega da žive. Ali ako i ove godine njima dam po 100 dinara, šta onda ostaje mojoj porodici?“, pita se ovaj mladi čovek, koji, ipak, neće da poseče svoj malinjak jer mu on „život znači“.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Pa nek poseku. A kad im se isplati tad ćute. Naučili su oni da koriste državu i upravljaju putem protesta sa cenama i ucenama.Uz to rade i u firme, uglavili se i zauzimaju mesta. Juna su svi na godišnji ili bolovanje a zimi spavaju zimskim snom. Dosta je bilo.
Konacno nek poseku, i to im je mnogo, dno dna, svake godine ista prica, Realna cena 5 din.
Sve tačno u slovo.
Dodji da radis cele godine u malinjaku pa sam odredi cenu da vidis kako je.
Pocrkali bi vi svi sto znate samo da komentariste a lenjovi i neradnici….
Uzmi lepo testeru, poseci maline i nemas problema !
Naravno da nije lako ,ali dve godine u nazad ste imali nerealno veliku otkupnu cenu i tad ste ćutali ko zaliveni .Malo jaci malonari su zaradjivali na desetine hiljada evra .Pa nije realno da svake godine uzimate velike pare.Sad malo hladnjacari pa cete opet vi .
Ubedjen sam da i DJV dobija tu cenu, jer se i on time bavi…zar ne. Samo cu reci, po sendvic poruckajte i opet ga glasajte.
Vaša greška je što sadite maline, lepo posadite marihuanu, …….. kao pomoćne radnike, ubacite Koluviju na mestu poslovođe i onda neće biti potrebe za štrajkom.
Opet ista prica, cena malina, kog to vise zanima…!
Realno 200 dinara je sasvim dovoljno, i ja imam maline, a to sto svi ostavili poljoprivredu i posade 5 ari maline, ondra ra;unav 1000 kg rod puta 500 dinara pa hocev celu godinu od maline da zive to nema nigde, ni u Svajcersku. Ako nekom neodgovara neka cuva stoku sad je cena velika , u Lebansku opstinu 60% naplacuju subvncije od drzavu a ni ar zemlje neobradjuju, sve zaraslo u trnja a ovamo traze 18000 po hektar, i to treba proveriti.