Visoke temperature mogu biti opasne i za kućne ljubimce, a kako oni podnose toplotu i kako im pomoći ukoliko izlazite da ih prošetate, ali i da li mogu da dobiju toplotni udar, razgovarali smo sa doktorkom veterine Katarinom Gojković iz Veterinarske ambulante za kućne ljubimce „Đura-Vet“.
„Kako temperatura raste , ako je vama toplo, vašem ljubimcu je verovatno još toplije. Psi i mačke generišu više toplote nego ljudi i imaju i debeo sloj krzna koji je zadržava iznutra. Za razliku od ljudi, psi i mačke se znoje samo preko jastučića na šapicama“, počinje priču za Jugmediu Katarina Gojković.
Kako kućni ljubimci podnose ove visoke temperature?
„Većina ljubimaca se oslobađa prevelike toplote dahtanjem, međutim rase sa kratkom njuškom –brahicefalične rase (mops, buldog, pekinezer, boston terijer ) i naprimer persijske mačke znaju da budu manje tolerantne na toplotu od ostalih. Mačke mnogo bolje podnose visoke temperature od pasa“, objašnjava doktorka Gojković.
Kako pomoći na vrućinama našim kućnim ljubimcima ?
„Postoje brojni načini kako da ljubimcima olakšate vrelinu. Za početak, tokom leta planirajte rane jutarnje ili kasne večernje šetnje, ukoliko vaš pas boravi napolju, obezbedite mu senovito mesto da se skloni. Kućice nisu sjajno rešenje, jer u njima ostaje zarobljena toplota.Nikada nemojte ostavljati vašeg ljubimca u zatvorenom vozilu tokom toplih dana, jer temperatura se u automobilu može popeti na 50 stepeni za samo nekoliko minuta“, upozorava veterinarka.
Da li kuce i mace mogu da se rashlade vodom, smeju li na more?
„Uvek im obezbedite dovoljno sveže i hladne vode. Možete im napuniti dečiji bazen da se mogu i okupati, ili ukoliko borave u kući obezbedite im prilaz kupatilu ili kuhinji gde mogu odmarati na hladnim pločicama.Ukoliko želite da podelite sunce, more i pesak sa vašim ljubimcem vodite računa i o njihovim šapama koje su sklone opekotinama ako dugo borave na vrelom asfaltu ili pesku. Psi koji imaju kratku i belu dlaku,roze kožu, mogu izgoreti kao i mi na suncu, potrebno im je naneti kremu za zaštitnim faktorom na njušku i na uši.Izbegavajte naporne treninge na vrućinama i nadgledajte aktivnost vašeg psa, jer on ne zna kada da se zaustavi. Ukoliko vaš pas nije u najboljoj formi, gojazan je ili ima probleme sa disanjem, budite posebno oprezni kada je vrućina i velika vlažnost vazduha“, savetuje Gojkovićeva.
Da li i životinje mogu da dobiju toplotni udar ?
„Toplotni udar je moguć i ozbiljno je stanje kod životinja , a može se i fatalno završiti. Znaci toplotnog udara su:ubrzano disanje, preterano balavljenje, jarko crvene desni i jezik, može doći do povraćanja i proliva,zanošenja pri kretanju. Ono što možete uraditi dok ne stignete do vašeg izabranog veterinara: sklonite psa sa sunca u hladovinu, poprskajte ga vodom ili potopite u vodu koja je hladna , ali ne ledena, obrišite mu prepone, stomak, oblast ispod repa i šape ,možete mu staviti peškir natopljen hladnom vodom na predeo vrata“, objašnjava naša sagovornica.
Na kraju razgovora, doktorka Katarina apeluje da nezaboravite na pse i mace koji žive na ulici i da im ostavite posude sa vodom.
„To je najmanje što možete da učinite da bi svima vreli letnji dani bili lakši“, poručuje na doktorka specijalista veterine Katarina Gojković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ova osoba sa slike mi je spasila psa,kao stene od stenecaka… Kapa do poda
Najbolji doktor koji obozava zivotinje, cast mi je sto je znam licno. <3
svaka cast mladoj doktorki! Zivot pacijenta je za nju uvek na prvom mestu. Retko se vidja takva posvecenost!
Najbolja veterinarka u gradu, dokazano nebrojeno puta ???