Na današnji dan, 6. septembra 1944. godine, jednog od najtragičnijih dana u istoriji našeg grada, na Leskovac je palo 69 tona bombi u završnim operacijama Drugog svetskog rata. Leskovac je bombardovala 15. Američka vazduhoplovna armija u trenutku kada je, uvertira nemačkih snaga već bila severno od Leskovca, rekao je danas diplomirani istoričar Milan Milenković povodom obeležavanja Dana sećanja na žrtve savezničkog bombardovanja Leskovca.
Danas su položeni venci na Spomen česmi, u znak sećanja na tragediju nedužnih meštana grada na Vetrnici, koja izaziva bolna sećanja nakon 79 godina. U samom bombardovanju Leskovca stradalo je preko hiljadu ljudi, a tačan broj poginulih nikada nije utvrđen.
„Poimenično je do sada utvrđeno 820 naših sugrađana koji su poginuli u ovom stravičnom bombardovanju, ali naravno brojka nije konačna. Kada je reč o strukturi stradalih građana gotovo 20 posto čine studenti i učenici“, kazao je Milenković.
Milenković je nabrojao i objekte koji su uništeni prilikom bombardovanja, a to je centar grada, posebno ulica učitelja Josifa, ulica Surduličkih učenika današnja Mlinska kao i ulica Nikole Skobaljića, deo industrijske zone i još 475 potpuno uništenih objekata.
„Inače, u samom gradu, a to potvrđuju i izvori od 8. septembra, i dalje su se nalazili nemački vojnici, u pitanju je jedan garnizon koji je brojao oko 150 ljudi, koji je sve do 11. oktobra odbijao napade partizanskih snaga“, kazao je.
Podsetio je, da su u porušeni Leskovac 11. oktobra 1944. godine ušle jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, i da je u tom trenutku grad izgledao sablasno, bio je porušen ali pored toga priličen je miting na kome su Partizanske jedinice dočekane u samom gradu. Nakon toga započeta je obnova grada u tome su učestvovali omladinci, učenici i studenti.
Na kraju je poručio da se nada da ćemo mi stanovnici ovog grada današnji 6. septembar, uvek da baštinimo sećanje na naše pretke koji su stradali u tom bombardovanju, koje je od strane nauke ocenjeno kao nepotrebno.
Vence su položili predstavnici lokalne samouprave, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, delegacija na čelu sa potpukovnikom Zoranom Cvetkovićem, POKS Leskovac, kao i delegacija Narodnog muzeja sa direktorom Nebojišom Dimitrijevićem, zatim, predstavnici Udruženja potomaka ratnika Gradskog odbor Leskovac, Gradskog odbora SUBNOR- a i Udruženje penzionera grada Leskovca.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
А Срби спасили 500 америчких пилота током тог истог рата….