IDEAS: Čak dve trećine starijih usamljeno

Povodom 7. aprila, Svetskog dana zdravlja, Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS podseća da će porast broja starijih osoba na globalnom nivou, koji će se do 2050. godine udvostručiti, dovesti do značajno većih potreba društva za efikasnijim sistemom zdravstvene i socijalne zaštite. S godinama, starije osobe se suočavaju i sa biološkim i sa socijanim promenama koje negativno utiču na njihovo fizičko, ali i mentalno zdravlje.

Pored mnogobrojnih faktora koji narušavaju mentalno zdravlje starijih, značajno je izdvojiti usamljenost, a čak više od dve trećine starijih u Srbiji se upravo tako oseća. Pandemija kovid-19 veoma je uticala na društveni i porodični život starijih, te se svaka druga starija osoba sa porodicom ili prijateljima viđa samo jednom nedeljno ili ređe, rezultati su novog Istraživanja o položaju starijih osoba u Srbiji koje je sproveo IDEAS u saradnji sa Populacionim fondom Ujedinjenih nacija (UNFPA).

Uticaj pandemije na mentalno zdravlje starijih ilustruju i podaci iz istraživanja Uticaj pandemije kovid-19 na starije u gradu Beogradu koje je sproveo IDEAS u saradnji sa Gradom Beogradom.

Skoro 40 posto starijih ima izazove sa mentalnim zdravljem, a oni su izraženiji kod populacije najstarije životne dobi, među ljudima koji žive sami i ljudima koji se suočavaju sa finansijskim i egzistencijalnim problemima. Kada se posmatraju specifični izazovi starijih sa mentalnim poteškoćama, istraživanje pokazuje da se u ovoj populaciji čak 50 posto ljudi suočava sa anksioznošću, 40 posto sa depresijom, dok se svaka treća osoba bori sa povišenim stresom.

Pandemija je negativno uticala i na dostupnost zdravstvenim uslugama, pogotovo specijalističkim pregledima, ali i na zadovoljstvo uslugama zdravstvene zaštite. Ovi izazovi su se odrazili i na funkcionalnost i nezavisnost starijih osoba, smanjenje njihove socijalne mreže i podrške, učešća u zajednici i generalno kvalitet života.

Iako je evidentno da se stariji suočavaju sa izazovima koji utiču na njihovo mentalno zdravlje, prema istaživanju IDEAS-a i UNFPA-a, tek jedna petina je u prethodne dve godine potražila pomoć terapeuta ili lekara zbog psihičkih problema. Stoga je neophodno da zdravstveni sistem i sistem socijalne zaštite više napora ulažu u aktivnosti i mere koje će biti usmerene na poboljšanje zdravlja najstarijih, posebno mentalnog zdravlja, ali i razvijati usluge koje će starijima u lošijem zdravstvenom stanju omogućiti učešće u zajednici i ojačati obim i kapacitet socijalne mreže, kao preduslova za njihovu dobrobit i zdrav i kvalitetan život.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare