Krenućemo sa inicijativom koja još uvek nije zaživela, mada smo čini mi se jako blizu toga, vezano je za izmenu Krivičnog zakonika, ja želim samo da na kraju ove radionice porazgovaramo da li je zaista važno da se uvede doživotna kazna zatvora za ubice dece, ja zaista čvrsto stojim iza svojih argumenata da ta kazna mora da zaživi u našoj zemlji, a posle svih filmova koje ćete videti želeo bih da i vi kažete vaše mišljenje, poručio je večeras Leskovčanima Igor Jurić aktivista i osnivač Fondacije “Tijana Jurić”.
Ovako je večeras Jurić počeo svoje izlaganje na tribini “Ukradena bezbednost” koju je ova Fondacija uvrstila u listu svojih edukacija, i koja je za kratko vreme postala veoma tražena zbog tematike o kojoj se u Srbiji javno retko govori: trgovini ljudima, trgovini organima, seksualnoj i radnoj eksploataciji, a do sada je održano preko 500 radionica.
Statistika je pokazala da je 2016. godine u Srbiji nestalo 1.113 dece, njih 46 da nije pronađeno. 2017. godine nestalo je čak i više 1.334 dece, 8 nije nađeno. Prošle godine broj nestale dece bio je 492, a podaci o tome koliko njih je i dalje nestalo još uvek se čekaju
„Mislim da smo uspeli na neki način da podignemo svest, što jeste na kraju krajeva i bio cilj, ono što će građani Leskovca videti večeras su na žalost stvari koje nismo morali da izmišljamo, scene su rađene isključivo i samo na osnovu događaja koji su se desili u našoj zemlji a koji nisu ni malo prijatni i ovo je jedna zaista teška tematika“, rekao je Igor Jurić pred sam početak predavanja i dodao da je sasvim siguran da zaista niko posle ovog predavanja neće izaći iz sale ravnodušan.
U prepunoj sali novootvorene Kuće veština u kojoj se večeras tražila stolica viška, Leskovčani su kroz kratke filmove i razgovor imali priliku da nauče kako da prepoznaju da li njihovoj deci preti opasnost na internetu, a posebnu pažnju Jurić je posvetio internet predatorima koji vrebaju na društvenim mrežama.
„Danas internet predatori napadaju na način da se pošalje 450 do 600 poruka dnevno i statistika pokazuje da se na 15 posto pozitivno odgovori, znači da deca prihvataju te pozive i ulaze u komunikaciju, a čim se uđe u komunikaciju deca upadaju u zamku mreže i to je to. Od toga nisu izuzeti ni roditelji, veliki broj je bio žrtva predatora s tim što se tada iznuđuje novac i upravo zato radimo ovo, da bi se roditelji informisali, ovo je prava prilika“, objasnio je Jurić.
Smatra da kao sistem i kao država moramo još mnogo da uradimo po ovom pitanju, uprkos tome što je njegova Fondacija ovaj nivo svesti podigla na jedan viši nivo, ali to ipak nije dovoljno, jer kada se vratimo na početak i pročitamo statističke podatke, onda shvatamo da mi kao društvo imamo problem i čini mu se da ne radimo dovoljno da se taj problem reši.
„Evo imamo najavu iz samog državnog vrha da će odmah posle prvomajskih praznika predlog za izmenu krivičnog zakonika ući u skupštinsku proceduru, mi ćemo odmah krenuti u novu kampanju vezanu za sistem koji treba da se uvede u našoj zemlju, a to je kada su nestanci dece u pitanju da se reaguje mnogo brže nego do sada i bez obzira što je to „Tijanin zakon“ pomerio na jedan viši nivo, smatram da nije dovoljno“, dodaje Jurić.
Ova Fondacija će, najavljuje Jurić, krenuti sa radom koji se odnosi na digitalnu forenziku u kojoj će biti pioniri jer će na taj direktan način sistemski pomagati državu, koja prema njegovom mišljenju, nema dovoljno kapaciteta, niti dovoljno dobre resurse da se danas odbrani protiv internet predatora.
„Naše iskustvo kroz tri godine rada pokazuje da je mnogo dece napadnuto preko interneta, a naše isksutvo kroz škole koje smo posetili razgovarajući sa decom, shvatili smo da deca niti su prvo svesna kada su napadnuta, a drugo nemaju dovoljno znanja da znaju kome da se obrate na pravi način da vide da li je napad realan ili nije. Zato počinjemo sa digitalnom forenzikom“, otkriva Jurić.
Nakon lične tragedije koju je doživeo, Igor Jurić je preuzeo na sebe, možda jednu od najtežih misija, a to je podizanje svesti u borbi protiv zla i nasilja svake vrste, trgovina ljudima, organima, pedofilija, zlostavljanje dece, a sve se to dešava tu oko nas, a ne tamo negde.
Tijanin zakon koji predstavlja izmenu člana 72. postojećeg Zakona o policiji, a koji podrazumeva da potraga za nestalim licem počinje odmah i traje dok se lice ne pronađe, potpisalo je 160 hiljada ljudi, i upravo zato Jurić smatra da ujedinjeni možemo sve.
„Bilo je velike borbe i bitno je da smo dokazali da kada smo zajedno, kada se udružimo, kada želimo nešto da promenimo, bez obzira što nisi pripadnik nijedne političke opcije, da država neće ostati nema i ovo je jedna jako dobra poruka, zbog bezbednosti naše dece“, poručuje Jurić.
Ukoliko bilo koja škola i organizacija želi da sazna što više o ovoj temi, dovoljan je samo jedan poziv i Jurić kaže da će se Fondacija odazvatii održati ovu edukativnu radionicu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Dozivotna za ubice dece i dilere drogom , ja bih tako .