I dok leskovačka lokalna samouprava očekuje paraf na ugovoru sa jednom švajcarskom organizacijom o donaciji vrednoj 30.000 evra za projekat elektronskih skupštinskih sednica, malo ko zna da je sličan softver još pre deset godina napravio činovnik baš te uprave.
Od 2004. godine on izučava i radi e-gavermant. Dvadeset godina je radio u Beogradu kao grafički dizajner u nekoliko najvećih štamparija u Srbiji: BMG, Publikum, Štamparija srpske Patrijaršije…
Viši referent za skupštinske poslove Ninoslav Miljković, inače i grafički dizajner, je kontrolno prezentacioni sistem za praćenje sednica napravio sam i ponudio ga potpuno besplatno tadašnjem načelniku Uprave za poslove gradske skupštine i gradskog veća Miletu Stanisavljeviću.
„Kao i sekretaru Skupštine i tehničkim licima iz odseka održavanja i programiranja , ali to niko nikada očigledno nije ni pogledao, da bi danas molili da im se nešto slično donira ili plati. Očigledno sam dao pogrešnim ljudima u pogrešno vreme i na pogrešnom mestu. Poslao sam pismo i sadašnjem pomoćniku gradonačelnika Srećku Stamenkoviću, ali odgovor dobio nisam„, kaže nam Miljković.
On, i pored neprepoznavanja onoga što su držali u rukama, nije odustao od daljeg unapređivanja svog softvera za koji tvrdi da je dopunjen sistemom za elektronsko glasanje i kvorum kod koga se za utvrđivanje kvoruma i glasanje koriste tablet ili računari.
„Svaki odbornik ima svoj kod tako da je kontrola potpuna, a kontrolu preko video bima mogu videti i svi odbornici sa spiskom onih koji su glasali u listingu. Sistem ima ugrađen tajmer koji pokazuje vreme za diskusiju i mapu grada kao i arhivu materijala pripremljenog za sednicu. Napravio sam poseban pretraživač za arhivu. Sve je urađeno u FLASH-u sa originalnim action script kodovima koje sam napisao„, objašnjava nam Miljković.
On tvrdi da je u zadnjih nekoliko godina urađeno nekoliko sistema za praćenje sednica, ali da još uvek nema dovoljno dobrog.
„Radio je čak i Elektrotehnički fakultet u Beogradu za Grad Beograd. Sećate se da su se tu skoro članovi odbora žalili jer nisu registrovani za diskusiju jer sistem ne omogućava tako nešto. Ja sam ostvario sistem koji ima i tu mogućnost, i to ne sada već pre desetak godina. Da vam samo slikovito objasnim: kada se pritisne stolica ubacuje se u kvorum, a kada se digne stolica izbacuje se iz kvorum. Isti je princip i za glasanje. Prednost ovog sistema je što je proistekao iz mog ličnog iskustva u obavljanju ovog posla„, zaključuje Miljković.
To ne znači, da odbornici neće biti fizički u sali Skupštine grada, već da neće više morati da koriste skupštinsku govornicu. Odbornici će glasati preko interneta, govoriti iz svojih klupa, gde će biti instalirani i mikrofoni.
Osim toga, odbornici će linkom biti povezani sa svim gradskim upravama i moći istoga dana da dobiju tražene materijale, kada, na primer, i gradski većnici, što će umnogome olakšati rad i transparentnost.
Dragan Marinković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Jedan moj prijatelj se pre desetak godina zaposlio u Opstini, i kao vrstan informaticki strucnjak popravio mahom sve racunare za nedelju dana, na sta je dobio ukor od sefa da to treba da se razvuce na celu godinu… Eno ga u Cikagu ima svoju firmu za it…
A jedan moj prijatelj je dve-tri godine rmbao ko crnac u Nemačkoj, vratio se ovde kupio zaposlenje u opštini i prezadovoljan je. Eno ga u kafani pre neki dan mi kaže: Stoli me bojko, mali prihodi, al mali i rashodi.
Molim te nemoj tako više da pričaš pa tad je bila sva naša inteligencija na vlasti ne mogu da verujem da su tako nešto uradili ???
A današnja inteligencija radi isto to samo za 30000 evra
Kaže čovek: „Da vam samo slikovito objasnim: kada se pritisne stolica ubacuje se u kvorum, a kada se digne stolica izbacuje se iz kvorum. Isti je princip i za glasanje“.
A odbornik turi džak popriku koju je doterao za na pijac i da svoj kod šefu odborničke grupe, jer šta njega briga kako će se glasa…