Ime sloboda u Vranju 7. septembra 1944. ispisano krvlju

Slobodarske svečanosti povodom 7. septembra, Dana oslobođenja Vranja u Drugom svetskom ratu nastavljene su na platou ispred Pedagoškog fakulteta gde je pred Somenikom revoluciji odata pošta oslobodiocima. Govoreći o slavnoj epopeji vranjskih rodoljuba koji su prilikom oslobađanja svog grada neustrašivo jurišali pred neprijateljske puščane cevi, gradonačelnik Slobodan Milenković je rekao da oni nisu štedeli svoju krv, a ni znoj kako bi naša deca danas govorila svojim jezikom, odrastala u svojoj veri i na svojoj zemlji.

Citirajući tekst iz nekadašnjeg uglednog vranjskog nedeljnika “Slobodna reč” o značaju obeležavanja 7. septembra za ovaj grad, Milenković je naglasio da ima mnogo datuma koji su odredili sudbinu napaćenog Vranja i da je današnji datum jedan od njih.

“Hrabri borici oslobađali su pedalj po pedalj okupiranog zavičaja. Rat koji je naš narod vodio protiv fašističkog ropstva jedinstveni je primer u istoriji čovečanstva. Boriti se protiv višestruko i do zuba naoružanog neprijatelja, bos,gladan i neispavan, više je od herojskog napora. To je mogao da izdrži samo onaj narod koji u svojoj duši ima ukorenjen otpor prema zavojevaču, onaj narod koji voli slobodu i pravdu. “, naglasio je gradonačelnik.

Čestitajući Vranjancima Dan oslobođenja grada od fašizma, Milenković je istakao da je Vranje oduvek znalo da sačuva sećanje na žrtve narodnooslobodilačkog rata, koji su pre 77 godina dali svoje živote braneći parče svog neba.

Da ovaj datum nikada ne izbrišu iz svojih sećanja Vranjance je pozvao i predsednik Skupštine SUBNOR-a Srbije, Miroljub Stojčić, koji je naglasio da se tih dana ime sloboda krvlju pisala preko cele jedne zemlje u silovitom slobodarskom jurišu.

“I danas kada stojimo ispred ovog spomenika koji je posvećen Narodno oslobodilačkoj borbi protiv fašizma i kada se setimo 1612 Vranjanaca palih za slobodu, sve to nas opominje koliko je sloboda vredna i koliko u stvari treba da je čuvamo za buduće generacije koje trebaju da imaju lepšu budućnost.”, rekao je Stojčić.

Na kraju svečanosti vence i cveće na Spomenik revolucije pored gradonačelnika Slobodana Milenkovića i njegovih saradnika, položili su predstavnici vojske, policije, BIE, SUBNOR-a,Udruženja ratnih veterana Vranje i Udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije do 1918.godine.

Povodom obeležavanja 7. septembra Dana oslobođenja Vranja u Drugom svetskom ratu danas će u Galeriji Naronog muzeja biti otvorena izložba fotografija pod nazivom “Učešće 8. srpske brigade u završnim operacijama za oslobođenje zemlje od 1944. do 1945. godine”, dok će večeras u 20 časova ispred spomenika “Čika Mita” biti i svečano otkriven rekonstruisani mozaik “Karta Vranja”.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Vranjanac
07.09.2021. 20:51

Danas se zivi mnogo bolje,o titovom golom otoku da ne pisem.Svasta.