LESKOVAC – Ispoštovala sam poslednju želju svog supruga i poklonila 20 njegovih dela Narodnom muzeju u Leskovcu, gradu u kome je živeo i stvarao, kaže Vukosava Popović, životna saputnica jednog od začetnika modernog slikarstva u Srbiji.
Dvadeset Popovićevih slika iz ranog perioda ali i poznijeg opusa izložene su danas u muzejskoj galeriji, na Dan obeležavanja godišnjice ove kulturne ustanove.
“Ova vredna zbirka slika čuvaće se u našim depoima, a planiramo da je izlažemo širom Srbije jer ima veliku umetničku vrednost”, kaže direktor muzeja Vladimir Đorđević.
Jovan Popović rođen je 1925. godine u Nišu, a umro 2012. u Leskovcu. Likovnu akademiju u Beogradu završio je 1951. godine, a prvu samostalnu izložbu imao je dve godine kasnije. Slikao je, kaže njegova supruga, do poslednjeg dana i za života imao mnogo zajedničkih, ali samo 20 samostalnih izložba, poslednju u 85. godini svoga života.
Na ovaj događaj od velike kulturne važnosti nismo, za razliku od juče kada se otvarao tunel, videle prvake ostalih kulturnih institucija iz leskovačkog kraja
“Bio je poseban, izuzetan, svoj, razlikovao se od drugih po pogledima na život i umetnost i nije voleo da se ističe”, priseća se udovica jednog od najpoznatijih leskovačkih slikara.
Grad mu, kaže, za života nije pridavao veliku pažnju.
“Ne samo njemu. Imali smo, znate, mnoge velike ljude…Čini mi se da ovaj grad nije baš nešto mnogo u tom smislu uradio. Ali, on je smatrao da je prema njemu, ipak, kao i prema nekoliko drugih slikara
učinjena velika stvar zato što je dobio atelje. I zbog tog ateljea, on je svake godine poklanjao jednu sliku opštini”, priča Vukosava.
Želeo je da svoja dela ostavi gradu u kome je živeo, mlađim generacijama “jer je smatrao da nešto mogu da nauče, ako ništa drugo da vole svoj grad i da nešto učine za njega”.
“Jovan Popović je slikar koji je u svemu bio prvi. On je autor prve slike modernog izraza u Leskovcu. Svojom skromnošću i svojim radom je želeo da menja ovaj grad. Ne znam koliko mu je grad uzvratio tu veliku ljubav, ali je nastavio da ga voli svim svojim srcem, što dokazuje i ova vredna poklon-zbirka. Nadam se da će i druga njegova dela jednog dana moći da se vide”, ističe kustos Marko Višić.
(Kraj)mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Divan tekst. A sto se tice direktora kulturnih ustanova, pa znate, oni se ne razumeju u umetnost, a osim toga tu nije bilo Meska.
Marko i „gospodin Tršavi“ su stručni taman kolko i gradonačelnik.
@Nažalost, mogu da primetim da je ovoj trojici osim „stručnosti“ zajedničko i to da su stranački zapošljeni.
Pa koliko ja znam Marko je magistar FLU.
DS kadar. Nemoj ga sad kritikujete kad ste ga vi zuti zaposlili. Da sebzna.
Kad nema ni za kartu ni do pritine
E sad ovako .
Voleo bih da vidim šta ste po zanimanju i iz kog ste prigradskog mesta koji komentarišete stručnost Marka Višića.
Prvo bi trebalo vidite barem deset njegovih slika ili bilo čijih slika da bi ste mogli da pričate o njegovoj stručnosti.
Direktora ne želim da komentarišem jer je partijski namesnik i kao takav i ne treba da zna ništa već samo da sluša.
Zato cenjene „poznavaoce“ umetnosti i stručnosti Marka Višića molim da prestanu da lupetaju po internetu Hvala unapred.
Sta ce slikar u muzej? Da slika? Da se slika???Gde vam je istoricar umetnosti?
Istoričari umetnosti su na zavodu i bave se slikarstvom. Slikari ne slikaju, oni „rade“ u muzeju.
Stručnost u slikarstvu?!! Sve si rekao.
direktori kulturnih ustanova iz gocine stranke ovde u Leskovcu..ziveo mesko
E ovo je Leskovac, slikar nije stučan, ne, stučni ste Vi!!!
Marko Višić je magistar slikarstva, to što nije istoričar umetnosti ne znači da iz svoje oblasti nije stručan, imate toliko „stručnjaka“ kojima ni pod ne možemo obrisati.
Sujeta je čudo, samo to ću reći!
Imamo najezdu magistara i doktora, tako da ….pozdrav iz Pristine.
Izgrađen ili „stručan“ je slikar koji od prodaje svojih dela može da izdržava porodicu, kupi auto, atelje, plaća svoje troškove…
E a ti se razumeš u umetnost kao…..
Gde nadje ovu definiciju umetnika? Na Sega mega fakultetu ili u nekom priručniku za poljoprivredu.?
Čovek je samo hteo da vam kaže da slikaru nije mesto u muzeju već u ateljeu. Jedina prava definicija je samo ona tvoja, zar ne? Umetnost nisu uspeli da definišu ni mnogo pametniji od tebe. Zato čuti cvikerašu i ne brukaj se više.