VRANJE – „Vi ste Cigani“, „Radićete kako ja kažem ili idete na groblje u Bunuševac“, „Glupi ste i retardirani“, „Ja sam ovde Bog“, samo su neke od reči kojima je šefica organizacije proizvodnje Ticijana Ćesoti, „bombardovala“ radnike u fabrici „Geox“ u Vranju, priča za Jugmediu Gordana Krstić, šefica kontrole kvaliteta šivenja u ovoj fabrici.
Njoj je 11. jula uručen otkaz zbog pokušaja da zaštiti radnike u pogonu „Šivaća“ , ali i sebe od, kako kaže, učestalih i ničim izazvanim histeričnih napada, gospođe Ticijane.
Pored nedavnog pisanja medija o mukama radnika zaposlenih u fabrici „Jura“ u Leskovcu, priča o nehumanim uslovima rada, koja se sve češće vezuje za objekte velikih stranih investitora, od gradskih abera vrlo brzo je postala surova slika realnosti u gradu pod Pržarom.
Nakon brojnih spekulacija, čaršijskih naklapanja i neproverenih priča, informacija o mentalnom zlostavljanju radnika fabrike „Geox“ u Vranju, dobila je svoju potvrdu u liku Gordane Krstić, do nedavno zaposlene u ovoj fabrici.
Predstavnici dva najjača sindikata u Vranju, Ujedinjenog sindikati Pčinjskog okruga i Saveza samostalnih sindikata Pčinjskog okruga, složni su u tome da je potrebno pod hitno oformiti neki sindikat u fabrici, ali da su raniji pokušaji naišli na veliki otpor.
„Da se razumemo, moj otkaz nije okidač za iznošenje istine o torturi kojima su radnici pogona „Šivaća“ bili izloženi od početka otvaranje fabrike. Ja sam nadležnim institucijama prijavila gospođu Ticijani, još dok sam radila u fabrici na mestu kontrolorke kvaliteta šivenja“, započinje svoju ispovest ova pedesetogodišnjakinja, vedrog duha uprkos svim nedaćama sa kojima se susrela.
„ Ja sam vranjskoj policiji podenela prijavu protiv Ticijane 31. marta 2016. godine za maltretiranje na radnom mestu“ kaže Krstić i navodi razloge svog poteza.
Nekontrolisana histerija, neprirodno ponašanje koje se menjalo po nekoliko puta u jednom satu, konstantna dreka i vika na zaposlene u pogonu koja je često bila propraćena pogrdnim i uvredljvim rečima koje ne bi da citira iz pristojnosti. Govorila je, kaže Krstić, „Vi ste Srbi Cigani“, „Radićete kako ja kažem ili idete na groblje u Bunuševac“, „Glupi ste i retardirani“, „Ja sam ovde Bog“.
„Jednom prilikom kada sam rekla da jedna od radnica mora da ide u WC, vrlo drsko je odbrusila rečima „neka piša tu, neka stavi pampers ispod nje i neka piša“ , priseća se Gordana i dodaje da se Ticijana jednom prilikom popela na trpezarijski sto u menzi, dok je trajao ručak, da je stajala ljudima nad spremljenim jelom kako bi rekla nešto što joj je palo u tom trenutku na pamet.
Gordana u poslovima organizacije ima dosta iskustva, radila je poslove vezane za pravljenje obuće punih 18 godina. Nakon propasti nekadašnjeg vranjskog giganta „Koštane“, sinonima nekadašnje Jugoslavije za kvalitetnu obuću, radila je kod manjih privatnika i sa ushićenjem prihvatila poziv iz „Geoxa“ za čije potrebe je radila od početka 3. novembra, da bi nakon četiri meseca potpisala i ugovor o radu.
„Ubrzo sam shvatila da tamo vlada haos u proizvdonji, prema radniku se ne odnose ni sa mrvom poštovanja. Njihova filozofija rada je pogubna za sam proces koji vrlo dobro poznajem s obzirom na iskustvo. Njima je važno samo da radnik bude za svojim radnim mestom poput neke statue, bez obzira na to da li ima posla ili ne. Dešavalo se da radnici danima sede nezaposleni, samo sede tamo i čekaju kraj radnog vremena“ priča Krstić.
Prema njenim rečima odnosi sa Ticijanom su od početka bili neljudski, ali se ona ipak držala, zbog svoje jake psihe i stavova. Stvari su se dodatno zakomplikovale kada je Ticijana nakon boravka u „Geox“ fabrici u Albaniji, nekako umislila da Gordana hoće da preuzme njenu poziciju. Od tada su se pojačali pritisci i verbalni napadi na nju ali i na sve sa kojima je bila u kontaktu uz pretnju otkazom.
Od izvora bliskom policijskoj istrazi saznajemo da postoje prijave sličnih iskustava radnika u Geoksu, zbog čega su često ambulatna kola išla do lokacije na kojoj se nalazi fabrika, ali zbog osetljivosti teme nije smeo da daje više detalje. Iz PU Vranje, kratko nam je saopšteno da se za sve podatke obratimo Osnovnom javnom tužilaštvu.
„Počela sam poput mnogih radnika u pogonu da pijem lekove za smirenje. Svoje nezadovoljstvo prenosila sam kući, sedela kao zombi, gledala u jednu tačku i vukla cigaru za cigarom. Propadala sam i psihički i fizički, dok nisam odlučila da je moj život vrednija od nekog tamo posla“
Krstić kaže da je i uprava bila upoznata sa čudnim ponašanjem Ticijane Ćesoti, da je vrlo često i sa njima dolazila u sukob, nakon čega bi joj bilo loše, zbog čega je hitna pomoć dolazila nekoliko puta, ona plakala, da bi joj na kraju sve bilo oprošteno.
„Meni ovo u 50 godina nije trebalo, ali nisam mogla da posmatram svoje nekadašnje kolege i mlade ljude koji okapavaju na poslu prekovremeno, pod stalnim pritiskom zbog nekih normi, što je sve bila posledica neorganizovanosti. Bili su pokušaju još nekih radnika koje su se žalile rukovodstvu na ophođenje Ćesoti prema radnicima, ali su svi dobili otkaze“.
Gordana je u zgradi Policijske uprave u Vranju, Odsek za strance, dala i potpisala izjavu ali kako kaže, stekla je utisak da niko ne želi taj predmet u svojim rukama.
„Kao da svi znaju šta se dešava ali ćute“ sumnjičava je Krstić.
Nakon te izjave za nju počinje pakao na poslu. Prvo su je sklonili sa svih poslova iz proizvodnje, tako da je zapravo uzalud dolazila na posao, jer nije radila. Iz uprave joj je rečeno da su upoznati sa ponašanjem Ticijani, da Krstić uzme odmor, a da će oni da reše taj problem u međuvremenu .
„Na moje pitanje u vezi situacije, rečeno mi je da je sve u redu, da nakon odmora pičinjem da radim 1. juna , kao i da je to dogovoreno sa direktorom Markom Baziljom. Pre isteka roka , kako nije bilo odgovora, insistirala sam da mi odgovore kada ću početi sa radom, tada sam i dobila odgovor pravnika firme koji mi je uz izvinjenje preneo odluku upprave da moje radno angažovanje prestaje“ govori Krstić sa uverenjem da je otkaz dobila, jer nije htela da se povinuje njihovom sistemu rada koji obuhvata maltretiranje radnika i dodaje interesantnu činjenicu.
„Meni je poštar uručio otkazno rešenje koje nisam potpisala i radnu knjižicu nakon 72 dana, jer se u rešenju kao datum mog otkaza navodi 1.05.2016. godine. To je totalno nelogično jer sam ja primila platu i nakon tog datuma, dok sam bila na bolovanju.Osećam se prevareno, oni su kupovali sebi vreme, zamajavali me i nakon isteka roka za podnošenje žalbe koji iznosi 60 dana, vratili mi knjižicu , jer su znali da nakon toga nemam nikakva prava za pravni lek“ jada se Krstić.
Ovaj slučaj nije usamljen, još jedan radnik koji nije želeo da bude imenovan, kaže da je takva situacija u svim pogonima. Skoro sa suzama u očima prepričava da od početka rada u ovoj fabrici redovno ispija lekove za smirenje, a da se nervoza odražava na njegovo psihičko stanje.
„Svi mi polako propadamo, od premora gubimo telesnu težinu. Nemamo kome da se žalimo, ćutimo, pokušavamo da se izborimo sa tim, ipak, nekima je ovo jedina šansa za posao koju su dobili za protekle 10 godine“ , govori ovaj radnik, koji je poput mnogih imao velike nade sa novim, često jedinim poslom.
Fabrika “Geox” trenutno broji 1166 radnika, od čega je 573 angažovano na određeno, a 543 na neodređeno vreme. Prosečna plata radnika u pogonima kreće se od 24. 000 do 37.000 dinara
Gordanu, pak usrećuje činjenica da je imala podršku porodice, bez koje ne zna kako bi podnela čitavu situaciju.
„Moj sin, kazao mi je jedne večeri da nikakav posao nije vredniji od mog osmeha, kao i da će ako treba on raditi u tri smene, kao i da nam ne trebe posao u kome će porodica ispaštati zbog bahatosti nekog stranca“.
Inspekcija: Radnici se žalili na neplaćeni prekovremeni rad
Šef odseka Inspekciji rada, Milentija Stojanović kaže da je u toj službi bilo nekih prijava radnika “Geoxa” , ali da su sve one vezane za prekovremeni rad.
“ Po tim predmetima postupala je moja kolegenica koja je sada na odmoru, ne znam šta je utvrdila, ali znam da prijava za maltretiranje nije bilo.” tvrdi Stojanović i dodaje da procedura u slučajevima maltretiranja zasniva na prijavi imenovanim licima za bezbednost u firmi i sindikatima.
A ukoliko je mobing izvršen od strane direktora, stranka se obraća direktno sudu.
Milan Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
To su te Vuciceve investicije, glasali ste gledajte. Da su pametni, da strajkuju, da ne dodju na posao, da blokiraju ako treba i ceo grad, ali mi nismo slozni.
I da ne prime ni tih 25 hiljada, a onda od čega da hrane sebe i decu? Šta misliš da će investitori kojima su konkurencija Kina i Indija da dignu plate? Pre će dići sidro pa u druge zemlje..a gde će onda narod da radi?
Nije način ali takvoj osobi treba staviti ćebe na glavu i
prošutirati i biće izlečena,jer ona nema veze sa mozgom
a kamoli sa Bogom.
Ti imaš veze sa Bogom kad pozivaš na linč?
Neradnik
A zasto se malo ne pozabavite i nasim „gazdama“ poput oriona,zlatnog traga,gde radnici imaju jedan slobodan dan u toku meseca…za njih ne postoji praznik,svakog dana ostaju prekovremeno,za minimalac.
I ja mislim da treba da se pozabave sta rade u OSMOSPRATNICU ZA NASE PARE, JER PRIMAJU NEZARADJENU PLATU. Dal proizvode nesto,? Jok, samo zjale! Dal izvoze nesto? Jok, samo gluposti! Dal dovedose investitori? Jok, samo putuju po inostranstvo! Dal imaju male plate? Jok, mi im placamo previsoke zarade! Ajde najurite neradnike iz direkciju, Aler, inspekciju i uprave. NIKO NISTA NE RADI!
..svima koji ne rade. Mi koji radimo necemo vise da gledamo parazite. 35 % spusitte plate neradnicima. i direktoru koji nije sposoban da ih sve uposli. Ako se pozove na visak, zamenite ga na 6 meseci drugim direktorom koji ce sve da uposli. Ovo je nesnosljivo- jedni da se setaju ,a SVI DA PRIMAMO ISTU PLATU. Gde pise da ne može da im se smanji plata kad je nisu zaslužili I nema šta da se bune. Ako je direktor nesposoban, to je problem osnivaca. Taman ce prihoduje 35%. URAVNILOVKE SU PROŠLOST
Ako smanjite platu u opstinu ostace samo seljaci-polutani koji sede za doprinose.
A sto sede, sto ih ne uposle direktori nacelnici koji primaju velike plate za organizaciju posla? Ako su cele sluzbe bespotrebne, tada grad treba da ih ugasi, da objedini po dve uprave,tako ce da ustedi mnogo i ostace im pare za ulice, Cemu sluze uprava za poljoprivredu i sektor u ALER za isto to? Imovinska i finansijska uprava su zajedno u gradovima.
Stvarno, počistimo prvo u svom dvorištu, pa dajmo primer stranin investitorima. Verujem da su videli od našig „gazdi“ ponašanje prema radniku.
Čestitam Peci za najmalogradjanskiji stav ovog leta. Stranim robovlasnicima …no ne smrdi, već miriše. Kada se radnička klasa ugnjetava da li je važno ko to čini?
Nije problem u stranim gazdama,oni u principu i ne znaju sta se desava,ove radnike sikaniraju srbski sefovi koji su skolu ucili u soicijalizmu.Eno u velikom „Tigar Tyres“ Pirotu srbi uzimali novac za radna mesta,neko javio francuzima i sad francuzi ciste dvoriste ali nece uspeti do kraja.
Lepo da s spoemene i taj tigar.
Mi smo ovaj mesec u Babusnici prmili plate oko 36 000 sa sve toplim obrokom.
Ludilo tebra šta sve postoji pod Alahovom kapom 🙂
Pravilo broj 1 za sve nesrećne strane investitore koji zalutaju u Srbistan:ako ste već ovde nikako ne zapošljavajte radnike koji su radili u socijalističkim fabrikama..naradnici su ali zato lukavi spremni na sve da odbrane svoj nerad jer su tako naučeni, zapošljavajte mlade bez socijalističkog iskustva i učite ih da rade..
More mrš bre ..ko!
Slazem se da ima dosta neradnika ali se oni slizu sa srbskim sefovima,problem je ona radna vecina koja radi za sefove i ove druge neradnika za male pare a uz to trpi mobing.
znamo svi takve zagovornike kapitalizma. samo tebe bracnog partnera dobre prijatelje blizu i dalju familiju da ne diraju. socijalizam za njih a za ostale cvrsta ruka krv suze i znoj i kapitalizam. ujstuk sitna burzoazijo.
Zbog podmuklih a ogranicenih licemera poput tebe neki novi socijalizam ce ponovo postati avangarda. Samo nastavi sa radom 🙂
Pod hitno da se uvede minimalac od 50.000 pa tada nek se izivaljavju stranci, smradovi jedni! A ne napravise od Srbije evropski Bangladesh i Pakisatan!
Тражили сте ( шетали сте и дували у пиштаљке 2000. године, палили Скупштину, сада гледајте! Промена система бато, капитализам је то. Не би они отварали фабрике код нас да није радна снага јефтина и да им плус тога ова “ богата “ држава не даје субвенције и олакшице. Код њих плата 2.500 евра овде 200. Зато долазе разни светски пробисвети и преваранти и отварају кобајаги фирме, раде неко кратко време, мазну лову и збришу.