Istraživanja na Staroj planini o lekovitom i aromatičnom bilju

Stručnjaci Instituta za šumarstvo iz Beograda ovih dana istražuju kakve sve vrste lekovitog i aromartičng bilja postoje na Staroj planini i području Pirotskog okruga, kako ovo bilje zaštititi i omogućiti njegovu plantažnu proizvodnju.

Stručnjaci procenjuju da se četvtina biljnih vrsta od ukupnog fonda flore Srbije nalazi na Staroj planini.U pirotskom kraju raste oko 350 vrsta lekovitog, samoniklog i aromatičnog bilja, kažu stručnjaci. Taj fond istražuju stručnjaci iz ove oblasti pod nadzorom Instituta za šumarstvo, kojem je projekat usmeren na zaštitu ovog prirodnog dobra, odobren na konkursu Ministarstva poljoprivrede.

„Na Staroj planini raste više od 1.000 različitih biljnih vrsta, mnoge su endemske i reliktne. Neke i zakonom zaštićene. Biljni svet u pirotskom kraju istražuju biolozi i drugi stručnjaci, jer u saradnji sa Institutom za šumarstvo sprovodimo projekat značajan za očuvanje tog prirodnog blaga“, kaže viši naučni saradnik Instituta za šumarstvo dr Marija Marković sa departamana za biologiju i ekologiju PMF-a u Nišu.

Aktivnosti stručnjaka usmerene su na izbor, branje i preradu lekovitog i aromatičnog bilja, s ciljem dobijanja eteričnih ulja.

„Cilj je da se bilje sačuva, zaštiti i omogući plantažna proizvodnja u gazdinstvima u Pirotu i Pirotskom okrugu. Ovde je veoma pogodan geografski položaj i postoje resursi za gajenje lekovitog bilja.Plantažiranje, odnosno motivisanje poljoprivrednika na svojim parcelama uzgajaju odredjene biljne vrste i da se na taj način podstakne i njihovo zapošljavanje i samozapošljavanje, je drugi cilj projekta, koji finansira Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede“, kaže Markovićeva.

Saznanja do kojih su došli stručnjaci radeći na ovom projektu, kao i mogućnosti za plantažiranje odredjenih lekovitih i aromatičnih biljaka biće tema sutrašnje prezentacije koja će biti održana na gazdinstvu porodice Cvetković u naselju Radin Do u Pirotu.

Prezentacija počinje u 20 sati, a namenjena je predstavnicima poljoprivrednih gazidinstava i ljubiteljima lekovitog i aromatičnog bilja.

Foto: Arhiva istraživača sa Instituta za šumarstvo iz Beograda.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare