U susret velikog jubijela Osnovne škole „Vasa Pelagić“ Leskovac, Istorijski arhiv priredio je izložbu na kojoj je fotografijama obuhvaćen period od 1.913 do 1.959. godine, period od 46 godina kroz koji je prošlo oko 2.500 učenika, 106 učiteljica i učitelja, škole gde je prva saznanja sticao akedemik Zvonko Marić, a čiji se učitelji pominju u Matici srpskoj.
Škola je dva puta prekidala rad za vreme Balkanskih ratova, i dva puta je iznova građena
Izložba je otvorena u galeriji LKC-a, koja će tu ostati do subote, uz mnogo govornika, a onaj najemotivniji bio je profesora istorije Miroslava Karanfilovića, učenika te škole koji je u „Vasi Pelagiću“ punih 40 godina.
„Narod tada Tabane Male, a svi Leskovčani znaju da je to bio najsiromašniji deo Leskovca, radnički, ali malo je poznato da je to bio i multinacionalni deo jer smo pored Srba imali i Jevreje, Nemce i Čehe, založio se da se podigne škola. Svako od nas i
vas ima pravo da da ocenu njenog rada. Lično smatram da svako od učenika koji je završio ovu školu, da taj broj učenika i nastavnika, zaslužuje ne samo jednu ovakvu izložbu kratkok karaktera, nego mnogo više, kao i sve škole u Leskovcu i okolini“, istakao je Karanfilović.
Direktorka Istorijskog arhiva Marija Lazarević rekla je da je postala tradicija da ustanova pored osnovne delatnosti nađe vreme i za publikacije i izložbe.
„Ovakvi događaji, bez sumnje, predstavljaju najbolju prezentaciju Arhiva stručnoj i široj javnosti. Zajednički rad svih arhivskih službi i saradnika na pripremi izložbi dovodi do najboljeg izbora eksponata i atraktivnih postavki koje privlače sve veći broj posetilaca“, ocenila je i dodala da je Arhiv od 2013. godine imao 8 izložbi.
Sadašnji direktor škole Aleksandar Cincar Janković podsetio je da „Vasa Pelagić“ predstavlja jednu od najstarijih obrazovnih ustanova u gradu, da je preživljava ratove, menjala imena, prilagođavala se nastavnim prilikama, i izrasla u uglednu vaspitnu ustanovu.
„Ova izložba predstavlja najavu monografije gospodina Karanfilovića, koja je u izradi“, kazao je direktor, zahvaljujući se Istorijskom arhivu, ali i svima koji su pomogli da se prikupi bogata građa o jednom vremenu.
Urednica u LKC-u Slađana Mladenović naglasila je da su autori izložbe, pored Karanfilovića, i Danijela Simić i Marina Kulić.
Pomoćnica gradonaćelnika Leskovca Marija Jovanović, koja je izložbu proglasila otvorenom, rekla je između ostalog da je današnja izložba rezultat saradnje Istorijskog arhiva i LKC-a, „ali i želje da se našim đacima na najbolji mogući način približi istorija škole Vasa Pelagić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!