LESKOVAC – U Narodnom muzeju u Leskovcu otvorena je izložba fotografija, dokumenata, upotrebnih predmeta, nošnje i drugih eksponata koji svedoče o društvenom, privrednom i kulturnom životu Leskovca između dva svetska rata.
To vreme smatra se periodom najintenzivnijeg razvoja i društvenog prosperiteta i procvata grada.
„Neka da Bog da se ponovi“ kazao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, otvarajući izložbu zajedno sa dr Miomirom Marinkovićem koji je u ime potomaka starih Leskovčana kazao da ova izložba daje doprinos uspostavi istorijskog kontinuiteta koji je bio ratom prekinut.
„Polet i uspeh starog Leskovca, koji se odvijao pod vrlo nepovoljnim okolnostima, siromaštva, rata, svetske ekonomske krize i opšte nestabilnosti onog vremena, najbolji je stimulans za mlade generacije, odbdarene onim istim osobinama koje su krasile i Leskovčane zlatnog doba, a to su inteligencija, umešnost, skromnostg i marljivost. Ova izložba pokazuje da bolje zaloge za budućnost nema“, rekao je Miomir Marinković.
Gradonačenik Cvetanović je kazao da ova izložba, pored ostalog, svedoči o uspešnim predratnim industrijalcima, trgovcima i zanatlijama, finoj i uglađenoj gospodi, koja je nestala ali koja je ostavila dušu i neizbrisive tragove u ovom gradu.
„Sećajući se slavne prošlosti priželjkujemo još lepšu budućnost“, rekao je Cvetanović.
Autori izložbe su istoričari, kustosi Narodnog muzeja, Mira Ninošević i Veroljub Trajković. U okviru projekta „Zlatno doba Leskovca“ produkcija „Intermedianetvork“ priprema monografiju, dokumentarni film a u planu je igrani film „Slavujevo doba“ kao i 12 igranih televizijskih serija.
Izložba je deo projekta „Zlatno doba Leskovca“ koji realizuje producentska kuća „Intermedianetvork“ iz Beograda.
(Kraj)bdi
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Sta upada u oci kad budes na otvaranju izlozbe i kad nakon toga procitas clanak o istoj? Na prvi pogled sve je tu. Ko nije bio prisutan reci ce da je to bila jos jedna u nizu standardnih akcija u oblasti kulture. Ali, ko je bio na otvaranju pitace se gde su silni ljudi koji su te veceri bili u muzeju. Njih bar 500. Zasto nema nijedne sluke publike? Milica uredno slika publuku i kad je nema dovoljno obavezno emituje fotografiju. U ovom slucaju to nije bilo od koristi niti njoj niti njenim favoritima. Jer, oni su prvo pripadnici partije pa onda Leskovcani.
Pa ovo je izložba plagijata sa pet posto orginala koi su već bili pokazani. Izložba zidnih novina dno dna a toliko orginalnih predmeta ima koje želimo videti a oni skapavaju po tkz. depoima koi su sve osim depoa. Pravite jednu izložbu a uništili ste postavke dve.Zašto ne zavrsavate postavku g.Miro i Veroljube. Sramota da vi kažete da je to zlatno doba Leskovca gde se radilo šesnaest sati gdje je bila puka sirotinja, ima te li materijale za to da li ste to istraživali. Vi ste najsmešniji istoričari koje poznajem. Sve ste uništili postavku, Kostinu kuću , Strojkovac. Milica je blaga i ne prenosi sve a vi ste dno dna izvinjavam se par znalaca koi se ne vide od seljastva i neznanja.
Za izlozbu je zasluzan industrijski menadzer Vlada kutijica. On je svojim nadri zananjem o istoriji i muzeologiji doprineo razvoju kulture u Leskovcu i sire. Ziveo Vlada kutice.
Olicno organizovana izlozda i dobar projekat u cilju promocije Leskovca i stvaranju pozitivnije slike o gradu nego sto je trenutno.Potrebno je da svi u svom domenu pomognemo svojim idejanma i znanjem,da se manemo politikanstva,kako bi ucinili da nam Leskovac bude bolje mesto za zivot. Svaka cast gradu sto je prepoznao dobar put za promociju i prezentaciju Leskovca.
Svaka cast Veroljubu , Miri i uposljenicima muzeja na organizaciji izlozbe. Bilo je predivno.
Draga željka, obriši se oko usta ostalo ti je nešto od doručka. Ili ti je pak palo pomračenje sunca pa ne vidiš da u muzeju nemas sta da vidis osim unistenja, pitaj nase stsrije kioh nazalost vise nema ali su ostale priče. Pa ce vidis da li se radi o Zlatnom dobu koje se nazalost ponavlja i zapamti da izlozba maska propasti i urusavanja muzeja.
Jos jedna u nizu dobro organizovanih kulturinih manifestacija u nasem gradu. O kvalitetu izlozbe govori i velika posecenost na dan otvaranja izlozbe. Dobra ideja podsecanja na „zlatno doba“ grada Leskovca, na procvat industrije i dobro organizovanog drustvenog zivota ljudi, u cilju promovisanja kulturne bastine, sprovedena je sa velikim uspehom.
O kojoj kulturnoj bastini se ovde prica??? Kud Abrasevic postoji od davne 1905 god.sa folklornim ansamblom i horom, a na izlozbi su samo fotografije hora. Kao sto se primecuje, lokalna vlast ne mari za kulturu i negovanje i ocuvanje tradicije a ne tako davno svi su tapsali na nastupima Kud Abrasevica, i obecavali brda i doline. Sramota!
voleo bih da mi se jave autori izlozbe jer imam neka dokumenta koja bi upotpunila sliku… s.batos@gmail.com