Izložba poljskih arheologa u Narodnom muzeju Leskovac, knjige poljskih nobelovaca poklon ambasade Poljske leskovačkoj biblioteci

Ambasador Republike Poljske Rafal Perl tokom današnje posete Leskovcu, posetio je Narodni muzej Leskovac povodom izložbe poljskih arheologa “Borba sa zubom vremena”, a drugi razlog njegove posete jeste poklon komplet knjiga poljskih autora, odnosno dela poljskih nobelovca, knjiga za decu, reportaža i eseja Narodnoj biblioteci “Radoje Domanović”, koja je odabrana među 10 biblioteka koje će dobiti ovaj dragoceni poklon.

“Mi smo ovde zbog otvaranje ove izložbe o dostignućima poljskih arheologa na polju očuvanja svetske baštine, naravno Leskovac i Caričin grad su baš dobar primer kako je bogata Srbija kada je reč o arheološkom iskustvu. Drugi razlog posete je poklon i poseta koju imamo za Narodnu biblioteku “Radoje Domanović”, baš nam je drago, to se zove “Dani poljskog kulturnog i istorijskog nasleđa”, istakao je ambasdor Poljske.

Kako je objasnio, pokrenuli su projekat koji se zove “Put knjiga”, i tu smo izabrali 10 biblioteka, a među njima je Narodna biblioteka u Leskovcu.

„Ovoj biblioteci ćemo pokloniti komplet knjiga poljskih autora, radi se o delima poljskih nobelovca ali ne samo njih, odabranim bibliotekama poklanjamo i knjige za decu, reportaže, eseje i čast mi je što sam danas u Leskovcu i što ova sjajna bibioteka Radoje Domanović dobija ovaj poklon iz ambasade Republike Poljske”, kazao je ambasador Perl.

Pre obilaska izložbe, za ambasadora Poljske priređen je prijem kod gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića, gde je najavio da upravo rade na povezivanju poljskih i srpskih arheologa.

“Jedna dobra vest biće uskoro poljska arheološka misija u Srbiji, stalna postavka, to je dobar primer kako povezujemo naše zemlje”, kazao je Perl.

Pohvalio je što Leskovac ulaže u kulturu i zdravstvo i da je gradonačelnik Leskovac dobar domaćin koji dobro vodi grad.

Gradonačelnik Leskovca je izrazio zadovoljstvo što njegova ekselencija boravi u našem gradu, te da će imati prilike da se upozna sa lepotama grada, ali pre svega sa srdačnim ljudima, bogatom tradicijom i istorijom.

“Posvećeni smo stvaranju i jačanju dobrih odnosa sa svim zemljama u regionu, Evropi i čitavog sveta zato su naša vrata uvek otvorena za naše drage goste. Kontakt sa ambasadorima raznih zemalja je, što se tiče grada Leskovca, konstantan. Leskovac su posetile mnoge Vaše kolege, ambasadori Republike Koreje, Turske, Danske, Švajcarske, Belgije, Švedske, Nemačke, SAD, Norveške, mnogi ambasodori arapskih, afričkih zemalja i Austrije i kao što sam vam već rekao drago mi je da ste se po prvi put odlučili oficijalno da posetite naš grad. Poljsku i Srbiju vezuju dobri odnosi i nama je čast što smo deo sada upravo ovih”, rekao je prvi čovek grada obraćajući se ambasadoru Poljske.

Dodao je da se nada da će iz ove posete proisteći brojne mogućnosti za daljim povezivanjem naših država, naroda i poželeo mu uspešnu karijeru.

Nakon prijema, ambasador Poljske posetio je leskovački muzej i tom prilikom kazao da je došao na otvaranje edukativne i zanimljive izložbe, odnosno dostignuća poljskih arheologa za očuvanje svetske baštine.

„Posebno mi je drago što je pokazujemo na jugu Srbije u Leskovcu na samo 30 kilometara od jednog izuzetno impresivnog mesta Caričinog grada koji je nećete mi zameriti ako kažem kulturno blago ne samo Srbije već cele Evrope“, rekao je Perl.

O muzeju je kazao da se u njemu čuvaju zbirke sa veoma interesantnih lokaliteta južne Srbije i da mu se čini kao pravi dom za njihovu arheološku izložbu.

„Izložba nosi naziv „Borba sa zubom vremena“. U izazovnom vremenu u kojima imamo čast da živimo rekao bih da ponekad zanemarujemo brigu o nasleđenim vrednostima koja nas podsećaju na to da su umetnost i lepota nešto čemu čovečanstvo teži od samog nastanka i da smo svi dužni da ga negujemo“, rekao je ambasador.

Nada se da će ova izložba poslužiti kao inspiracija pre svega mladim ljudima i zaljubljenicima u istoriju i umetnost, da slede svoje snove ali i kao poruka da za lepotu granica ne postoji.

„Ona nam svima podjednako pripada i deo je svih nas nezavisno od našeg porekla i nacionalnog nasleđa.Svestan sam da svaki arheolog kao direktor o značaju arheologije zna puno više od mene. Zahvaljujem se direktoru Nebojši Dimitrijeviću što je imao sluha za značaj ove izložbe i pomagao nam da ideju sprovedemo u delu i nadam se da ćemo u budućnosti nastaviti saradnju“, istakao je na kraju ambasador Poljske.

Direktor leskovačkog muzeja Nebojša Dimitrijević rekao da u cilju unapređenja danas gostuje izložba o uspesima poljskih arheologa na svetskom nivou.

“Kada kažete arheologija onako ljudima koji se ne bave time verovatno na pamet ne padne prvo Poljska, već Engleska, Amerika i Nemačka. Međutim, ono što trebate da znate je da Poljska ima jednu vrlo jaku arheološku školu koja radi od Južne Amerike, Azije, Afrike preko čitave Evrope i da su poljski arheolozi veoma cenjeni i poštovani u svojoj oblasti“, kazao je Dimitrijević.

Nažalost, dodao je, poljski arheolozi konzervatori su svoje iskustvo sticali nakon Drugog svetskog rata na sopstvenom primeru izgradnje Varšave i drugih poljskih gradova koji su postradali, tako da su postali eksperti u svojim oblastima.

„Poljske arheološke misije danas učestvuju u iskopavanjima u čitavom svetu Egipat, Sudan, Bolivija i rezultati njihovog rada i njihovog učešća u očuvanju svetske kulturne baštine i doprinosa možete danas da vidite na ovoj izložbi“, objasnio je direktor leskovačkog muzeja.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare