Izložba „Ko je Malvina Hofman“, posvećena najpoznatijoj američkoj vajarki koja je pomagala Srbiji za vreme i posle Prvog svetskog rata, biće otvorena u sredu, 22. avgusta u Galeriji Narodnog muzeja u Vranju u 19 časova, obraćanjem gradonačelnika Slobodana Milenkovića, i trajaće do 6. septembra.
Malvina Hofman je autorka čuvenog plakata o golgoti srpske vojske i naroda „Srbiji je potrebna tvoja pomoć“ (Serbia needs your help), a izložba je posvećena njenom plakatu i njenim delima i aktivnostima za pomoć Srbiji.
Na izložbi će biti prvi put javno prikazani Malvinini crteži koje je uradila putujući sa ekipom Crvenog krsta po Srbiji 1919. godine, kao i do sada nepoznati istoriografski fakti u vezi sa njenim aktivnostima za pomoć Srbiji u Velikom ratu, pronađeni u Geti institutu u Los Anđelesu.
„Potvrđena je i urbana legenda da je lik na plakatu „Serbia Needs Your Help“ u stvari lik mrtvog srpskog vojnika na čamcu kojima su prebacivani vojnici na sahranu u „Plavoj grobnici“ kod ostrva Vido u Grčkoj. Na izložbi će biti prikazana i originalna fotografija sa čamca srpskog ratnog reportera Miloja Igrutinovića, Malvinina skica za plakat, plakat, razglednica sa istim likom i naslovna strana knjižice “Kossovo Day 1918” štampana u SAD“, navode organizatori iz vranjskog Narodnog univerziteta.
Tu priča o mrtvom vojniku koji je postao simbol Srbije nije završena jer je Malvina isti lik iskorisitila za skultpruru Sv. Franje koja se danas nalazi ispred bolnice Mayo u Ročesteru, a skulpturu je na izložbi moguće videti uz pomoć kacige za „virtuelnu realnost“, a iz trodimenzionalne video slike je uz pomoć 3D štampača, lik srpskog vojnika vraćen u „opipljivu realnost“.
Autor izložbe je Vladimir Čeh čija je namera bila da se izložbom oduži autorki čuvenog plakata, koja je pored njega imala i druga umetnička dela u vezi sa ovim prostorom, kao i mnoge druge njene aktivnosti za pomoć Srbiji, a o njoj se, nažalost, u Srbiji ništa ne zna.
„Samo mali broj ljudi u zemlji zna za kampanje „Pomozite Srbiju…“ koje su u vreme Prvog svetskog rata vodile zemlje-saveznice SAD, Francuska i Velika Britanija. Široj javnosti nisu poznate ni istorijske činjenice, ni organizacija i način sakupljanja pomoći, kao ni autori najuspešnijih plakata u tim kampanjama. A, Malvina Hofman bila je deo umetničkog tima tokom američke kampanje za pomoć Srbiji“, kažu iz Narodnog univerziteta u Vranju.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Тако ће и мени у част једног дана:“Ко је Рајка Токић“?