Pored mera koje preduzima država u smislu zabrane velikih skupova zbog nadiranja korona virusa u Srbiju i lične odgovornosti poput izbegavanja rukovanja, redovnog pranja ruku, upotrebe i dezinfekcionih sredstava, najveća nada da se zaustavi ovaj opaki virs jesu ultraljubičasti zraci, kaže u razgovoru za juGmediu epidemiolog u Domu zdravlja Leskovac Časlav Nedeljković, koji je i predsednik Komisija za intrahospitalne infekcije.
Posle tromesečnog putovanja, korona virus stigao je i u Srbiju, sve do Niša. Pitamo Nedeljkovića kada se očekuje njegovo jenjavanje?
Na sve visruse, kao i na korona virus, ultravioletni zraci izuzetno dobro utiču, to jest, uništavaju ga, tako da mislim da dobro i lepo vreme sa dosta sunca će prvo dovesti do smanjenja broja novoobolelih.
Na koliko stepeni spoljne temperature virus gubi snagu?
Tu stepeni nisu toliko bitni koliko su bitni ultraviolentni zraci koji uništavaju virus i njegovu genetsku strukturu.
Kako se prenosi korana virus?
Korona virus se prenosi vazdušno kapljičnim putem, znači kašljanjem ili kijanjem i pri tome treba uzeti u obzir da prilikom kijanja brzina vazduha koji se izbacuje ide preko 300 kilometara na sat i može da dosegne negde do 6 metara maksimalno, optimalno je do 3 metra pri učestalom kijanju. Drugi način prenošenja je kontaktni put, znači sa predmeta koji su dodirivani kao što su mobilni telefon i rukovanjem.
Kako se štititi?
Ono što je odgovornost u ovoj situaciji kada je u Srbiji virus u ekspanziji, najveću odgovornost nose oboleli koji moraju da imaju visok stepen te lične odgovornosti, da smanje svoje kretanje i smanje komunikaciju sa ostalima, počev od ukućana, da ne pričamo dalje o skupovima. Znači, to je ta lična obaveza obolelih. Međutim, i ostali, lica koja nisu obolela treba da izbegavaju javne skupove, veće skupine ljudi, počev od gradskog saobraćaja preko ustanova i firmi.
Da li pomažu maske?
Maske su vrlo bitne i trebaju da se nose, ne štite 100 posto, ali su, pogotovo važne za obolele i veći efekat imaju kod obolelih jer sprečavaju sigurno deo virusa koji izlazi, posebno maske sa filterima, mada se preporučuje da mogu da ih nose, gde je velika frekvencija, i osobe koje nisu obolele, ali naročito dobar efekat imaju kod osoba koje su obolele ili sa temperaturom.
Simptomi?
Simptomi su temperatura i suvi kašalj. To su prva dva simptoma koja se obično javljaju i vrlo je bitno da pored toga postoji i epidemiološka anamneza, u smislu da li je pacijent boravo negde van gde postoji žarište korona virusa ili je bio u kontaktu sa osobom koja ima slične simptome ili su već verifikovani kao oboleli.
Brzina kojom se širi u odnosu na sezonski grip?
Epidemija korona virusa izbila je u gradu Vuhanu u Kini početkom decembra prošle godine
U odnosu na sezonski grip koji trenutno jenjava kod nas i zbog vremena i godišnjeg doba, sada dominira korona virus tako da brzina ide prenosim sredstvom koliko je potrebno da pređe iz jedne države u drugu ili iz jednog grada u drugi, može za sat ili dva sata, to je klasičan primer brzine prenošenja, iz okolnih zemalja u našu, pogotovo iz Italije i Nemačke, bez obzira što Nemačka nema zasad veliki broj obolelih ali imamo izuzetno veliku frekvenciju, komunikaciju sa stanovnicima Nemačke zbog posla i ostalih vidova komunikacija, tako da najveće opasnosti prete iz ove dve zemlje.
Znači, uzbegavati rukovanja?
Da. Trenutno je vrlo bitno raditi dezinfekciju ruku. Već je poznato da je obavezno pranje ruku, naročito alkoholom, ne brisati ruke posle pranja već sačekati da alkohol ispari, da se osuši, da može da deluje i uništi virus, zatim su tu razni dezinfekcioni geleovi.
Koliko dugo virus ostaje aktivan u vazduhu?
U spoljašnjoj sredini može da se zadrži oko tridesetak minuta, ali sve, normalno, zavisi od vremena i uslova u kojima pojedinac živi.
Korona virus u brojkama?
Trenutno broj obolelih u svetu je oko 120 hiljada, od toga je umrlo negde oko 4300 obolelih. Inače, trenutno kod nas u Srbiji je u ekspanziji za razliku od Kine gde je došlo do pada broja novoobolelih, kod nas je, za sada, 12 obolelih a testirano je ukupno oko 130 osoba. U Evropi je obolelo negde oko 16.000 a umrlo negde oko 540 od toga najviše u Italiji, znači oko 450 ljudi.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Koji zrak efikasno zaustavlja sns virus da ga predlozimo za Nobelovu nagradu?
bravo za don kihota!
Dajte molim vas nemojte da dajete prostor ljudima koji nisu stručni u ovoj oblasti.
Kontradiktornme izjave, jedan kaže sunčevi zraci utiču da virus oslabi i onda se javi svetski stručnjak koji je u srce epidemije i kaže da to nije tačno, da još virus nije ispitan
Nemoj da se frljamo rečima, dovoljno je da se kaže da nije ispitan, ne znamo da li može da mutira, da li minus 50 ili +30 utiče na njega.
Ja više ne verujem nikome sem svetski poznatim doktorima.Do pre 5 dana smo imali najsmešniji virus na svetu po poznatom virosolugu u Srbiji, danas isti kaže neću više da se šalim.
Šta radi epidemiolog u Domu zdravlja! Valjda mu je mesto u Higijenskom zavodu.
Епидемиолог у Дому здравља не седи скрштених руку. Чуо си његова стручна објашњења и придржавај се упутства епидемиолога врло су корисна.Ово ти предлаже једно стручно лице које познаје ту област.
Ja ipak slusam predsednika. On sve zna.
Ivane, ti mora da si dobro ozračen!
3-5-7, je u pravu. Međutim, bolje što nije u ZZZZ-u, jer bi ih doveo u blokadu, kao što je jedan od začetnika blokade računa Doma zdravlja.
sta radi? Slusa sta mu politicari kazu!
Pitajte doktore po gradu koliko cene rad i mišljenje ovog uobraženog doktora…u suštini nema pojma …
slusam premijerku jer je nista ne razumem. Sto manje znas, manje ce da patis!
Idem ja kod gradonačelnika da odnesem 500 din za njegov rodjendan. Kad je doneo prvi giros što ne bi i mene.
Ogromni lajk za DONKIHOTA.