Pre mesec i po dana, meštani sela Vinarce i Donje Stopanje suočili su se s ozbiljnim problemom vodosnabdevanja usled kvara na glavnom potisnom cevovodu koji prelazi preko mosta na reci Jablanici, kada je krajem avgusta preko noći pukla cev stara 50 godina. Ovaj cevovod predstavlja ključnu arteriju za snabdevanje ne samo ovih sela, već i u selima u zapadnom delu vodovoda a to su Podrimce, Dušanovo, Kaštavar, Karađorđevac, Petrovac, Milanovo i Belanovce.
Javno-komunalno preduzeće „Vodovod Leskovac“ je 20. avgusta primilo dojavu o prekidu vodosnabdevanja, što je odmah pokrenulo niz aktivnosti na rešavanju problema.
Prvo se krenulo sa prelaznim rešenjem – odgovarajući profil cevi vezali su za ogradu mosta kako bi meštani ovih sela dobili vodu, jer je u tom trenutku trajno rešenje zahtevalo pribavljanje adekvatnih dozvola.
Zbog konstrukcije mosta koja je oronula, radovi su se suočili s dodatnim izazovima, ali je problem je trajno rešen prevezivanjem cevi sa ograde mosta na postojeću vodovodnu mrežu, koja sadrži veće crpne stanice i zašitnu izolaciju, s obzirom da se nalazi van zemlje.
Vek trajanja cevovoda u ovom mestu iznosi 42 godine, što naglašava potrebu za redovnim održavanjem i modernizacijom infrastrukture.
Na sreću, radovi na sanaciji su pri kraju, a završetak se očekuje u toku sutrašnjeg dana.
Ova investicija koja je koštala oko 2 miliona dinara omogućava uredno vodosnabdevanje za više od 2.300 stanovnika Vinaraca, koji će imati stabilnu isporuku vode.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove donatora ovog nedijskog sadržaja.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kada ce kanalizaciju da im uradite? Zalosno onoliko selo nigde i nista. Naprednjaci sta cekate vise???
Dobili dojavu i bez odluke skupstine gurnuli ruke u budzet svih gradjana dodeljen vodovodu na savesno i zakonito upravljanje finansijama, da izvade 2 miliona i uloze jer je slucaj hitan. Nisu oni hitna pomoc ni vatrogasci. Interventna jedinica!
Ne verujem u ovu vest. Da je tako bilo, direktor bi odmah krivicno odgovarao. Opozicija bi to sigurno iskoristila da aktivira tuzilastvo.
Zakon zabranjuje trosenje bez odluka nadzornog odbora koje mora usvojiti skupstina. Tacka.
Tako je. Havarijom, za koju je preduzece jedino ovlasceno da postupa odmah i po potrwbi, nije milionski vredna. Ona podrazumeva manju duzinu cevi za zamenu koja kosta mnogo manje. Milionski iznosi moraju imati saglasnost makar rebalansom budzeta. Resavanje vecih havarija u smislu visine iznosa i duzine nije dopusteno kao hitan slucaj. Jasno stoji u zakonu.