Studenti kao najosteljivija tačka populacije u Srbiji osetili su, zajedno sa svojim roditeljima, na svojoj koži nimalo prijatnu situaciju koja se trenutno dešava u svetu. Kako je došlo do poskupljenja osnovnih životnih namirnica u Srbiji, na red su došli i studenti.
Sva poskupljenja udarila su po džep roditelja, sa minorninim izuzecima, koji šalju svoju ambicioznu decu da se ostvare, da usavršavaju sebe i uzdignu na viši nivo, ali na scenu stupa finansijska situacija.
Cene obroka iste su u svim studentskim mezama u Srbiji.
Naime, cene obroka u studentskim menzama povećane su za skoro 50 posto od početka oktobra u odnosu na prošlu godinu, kao i boravak u studentskim domovima, u svim klasama.
Pa su tako cene doručka, ručka i večere do septembra bile sledeće: doručak 40, ručak 72 i večera 59 dinara, dok su od prvog dana oktobra cene doručaka skočile na 56, ručka na 120 i večera na 90 dinara.
„Studenti ne reaguju, ali se bune njihovi roditelji“, rečeno je Jugmedii u jednom od studentskih centara.
Studenti koji nisu u domovima, već stanuju privatno kao podstanari, moraju malo više da izdvoje, jer kako redakcija Jugmedie saznaje, poskupeli su i stanovi kako u Nišu tako i u Beogradu, što je veiliki udar na budžet, pogotovo za roditelje koji šalju po dvoje, troje studenata na školovanje u veće gradove.
Smeštaj studentata koji su na budžetu u Nišu u prvoj i drugoj klasi koštali su 1.860 i 1.430 dinara u toku jednog meseca, a sada koštaju 2,790 i 2,150 dinara, dok za ekonomsku cenu još uvek nije data konačna odluka od strane Ministarstva prosvete.
U Leskovcu za studente povoljnija cena boravka povećana sa 1.248 na 1.600 dinara.
„Troškovi su oko 20.000 dinara ukoliko se hranimo u menzi i plaćamo dom, i da kupimo neke osnovne namirnice koje nam trebaju pored menze. Stipendije su oko 13.000 dinara, što nije dovoljno. Pored studentskog života meni ne preostaje za izlaske, za druženje, gradski prevoz… Sve što kupim od hrane moram da pojedem u roku od dva do tri dana jer mi u domovima nemamo frižider, pa se hrana brzo pokvari“, kazali su leskovački studenti koji studiraju u Beogradu.
U Beogradu boravak studenata u domovima poslednjih godinu dana koštao je od 1.615 do 2.545 dinara u zavisnosti od kategorije i brojnosti studenata u sobi, a današnje cene se kreću od 2.960 do 3.770 dinara. Ranije, studenti koji su stanovali na ekonomskoj ceni, plaćali su od 7.579 do 11.345 dinara, dok za ekonomsku cenu studenti moraju sada da izdvoje najmanje 10.670 do čak 13.580 dinara.
Privatni smeštaj
Daleko je teže, podrazumeva se, roditeljima čija deca ne žele u studentske domove ili nemaju dovoljan broj poena za ostvarivanje pogodnijeg smeštaja i ishrane. Tako na primer, za mesečno studiranje jednog studenta u Nišu potrebno je izdvojiti, čak, 35.000 dinara, koliko uglavnom prima jedan od roditelja u velikim fabričkim sistemima u Leskovcu ili Vranju.
„Nas troje dvosoban stan plaćamo po 60 evra, što znači 180 evra, a na tu sumu treba dodati još 110 evra za grejanje i ostale račune u zimskom periodu“, priča jedan od studenata medicine.
Stanovanje u garsonjerama u istom gradu iznosi od 120 do 150 evra, plus grejanje i info stan od 1.500 do 2.000 dinara. Ti računi su duplo manji u letnjem periodu.
„Sve u svemu, moji roditelji daju celu jednu zaradu od 35.000 do 40.000 dinara, a tu računam i knjige i sveske i ostali pribor, ali i hranu koju mi majka povremeno šalje“, svodi računicu ovaj student.
U odnosu na Niš, privatni smeštaj i prateći troškovi su za studenta iz provincije duplo skuplji.
„Da je teško imati danas studenta, teško je i uvek je bilo, kada sam i ja studirala, a nisam završila fakultet. Rešili smo sa suprugom da izdržimo jer ćerka ima odličan uspeh. Samo nas brine šta će biti kada diplomira. Gde će naći posao. Nismo članovi ni jedne stranke, nemamo rođake na važnim funkcijama. No, uzdamo se u sreću“, priča majka studentkinje treće godine ekonomije u Nišu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Posto je batalio da krivi Djilasa, sad su prijatelji, Vucic po najnovijem okrivljuje Hrvatsku.
Nikako tu negde sebe da pronadje. A kog ce drugog kad nemamo vladu.
Svima je udar na džep,da li je sve kriva Ukrajina,ali…
Nije samo menza… Skolarina je enormno poskupela, primera radi jedan espb bod je prosle godine placan 500 dinara, sada 800 i umesto 15000 za produzetak godine ( nekoliko ispita ) ti placas 24000. I ja sad kao ovde pisem protestujem a nikog ne boli uvo, dok ne dobije bic po lobanji.
Ovo je zapravo poruka države da joj obrazovani ljudi ne trebaju!