Jovanović: Buduće sudije i tužioci ne stiču dovoljno pravno znanje na fakultetima

Svi volonteri i pripravnici pri sudovima i tužilaštvima su saglasni u tome da nisu stekli dovoljno praktičnog znanja na studijama koje će ih pripremiti za rad u pravosuđu, objašnjava profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Miodrag Jovanović juče na predstavljanju istraživanja “Pravosuđe iz ugla mladih pravnika” u Medija centru.

Kako objašnjava autorka i asistentkinja na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu Mila Đorđević istraživanje se zasniva na dubinskim intervjuima sa 50 mladih pravnika, sudija i tužioca, sudijskih i tužilačkih pomoćnika, volontera i pripravnika, koji su u poslednjih pet godina završili fakultet i rade u pravosuđu.

“Ispitivali smo u kojoj meri znanja i veštine stečene tokom studija, a potom i na profesionalnim obukama, pripravničkom stažu i volontiranju, osposobljavaju buduće sudije i tužioce za rad u tim profesijama”, kaže Đorđević.

Mladi pravnici smatraju da su na studijama stekli mnogo više teorijskog nego praktičnog znanja. Zbog fokusa na teorijske predmete, sticanje praktičnih veština bilo je potpuno skrajnuto i rezervisano za poslednju godina studija, pa tim predmetima mahom nisu pridavali veći značaj.

“Svi su jednoglasno odgovorili da na fakultetu nisu stekli dovoljno znanja o tumačenju prava, pravnom rasuđivanju, pretraživanju sudske prakse i istraživanju izvora van udžbenika”, ističe Đorđević.

Kad je reč o obavljanju pripravničkog staža, odnosno profesionalnim obukama, ispitanici su odgovarali da se na njihovom prvom radnom mestu praktična znanja nisu ni očekivala, ali da imaju mahom pozitivna iskustva.

“Za razliku od pripravnika u nekim drugim branšama prava kao što je advokatura, pripravnici se nisu žalili da su dobijali poslove koji nisu povezani sa njihovom obukom. Ako se to dešavalo, to je bilo najčešće obavljanje zapisničarskih poslova zbog malog broja zapisničara u sudovima”, kaže Đorđević.

Pored manjka zapisničara u sudovima, postoji i malo angažovanih sudijskih i tužilačkih pripravnika.

“Konkursi za pripravnike se raspisuju retko i za mali broj ljudi, a da bi diplomirani pravnik postao sudija ili tužilac, mora dve godine da bude pripravnik, da položi pravosudni ispit i da nakon toga radi kao sudijski ili tužilački pomoćnik”, objašnjava Đorđević.

Iako je u toku 2024. godine radilo više od 1700 sudija, u svim sudovima i tužilaštvima u Srbiji je bilo angažovano oko 120 sudijskih i tužilačkih pripravnika, pokazuju podaci Ministarstva pravde.

Celo predstavljanje istraživanja nalazi se na sledećem linku.

Izvor fotografija: Medija centar.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o


Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare