U centru Leskovca se, recimo, ako prolazite pored hotela „Dubočica“ ne vide semafori prema Robnoj kući, a Leskovčani kažu da ne pamte ovakvu maglu barem u poslednih 5 godina.
Vozačima se savetuje da povećaju odstojanje između vozila, smanje brzinu, upale sva četri pokazivača pravaca kako bi bili lakše primećeni na putu i izbegavaju nagle promene pravca i nagla kočenja.
Slična je situacija i u Vranju gde magla nije retkost, ali ovog popodneva zadala je nevolje vozačima, kojima je gotovo nemoguće da voze zbog smanjenja vidljivosti.
U vazduhu je primetno i povećanje koncentracije ugljenmonoksida. Ovako povećane izmerene vrednosti čađi uslovljene su padom temperature i povećanim loženjem u stambenim objektima, mirnim vremenskim uslovima (dani bez vetra) i toplotnom inverzijom, objašnjava dr Zorana Marković iz ZZJ u Leskovcu.
“U gradu dominiraju individualni stambeni objekti koji koriste ugalj i drvo za loženje. Emiteri dima su male visine.Sve to doprinosi povećanju čađi u ambijentalnom vazduhu”, dodaje Marković.
Inače, na sajtu ZZJZ Leskovca objavljuju se dnevne izmerene vrednosti svih parametara a odgovarajućom bojom je prikazan kvalitet vazduha po SAQI-11 indeksom kao i uticaj na zdravlje odgovarajuće populacije.
Magle u manjem intezitetu ima u Nišu, kao i u Dimitrovgradu.
(Kraj) dum
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!