Predlog Sindikata prosvetnih radnika biće da se smanji broj učenika po odeljenjima, odnosno da se formiraju grupe od 10 do 12 đaka i u srednjim i u osnovnim školama i da se na taj način smanji broj tehnoloških viškova, ali da se dobije na kvalitetu nastave, rekao je predsednik Sindikata Aleksandar Nikolić na jučerašnjem sastanku gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića sa direktorima svih osnovnih i srednjih škola sa teritorije ovog grada.
Kako je dalje kazao broj tehnoloških viškova je smanjen, jer upravo taj broj ne bi pogodio samo opštine Jablaničkog okruga, već bi se određeni broj slio i u Leskovac, a onda bi samim tim porasli i putni troškovi ljudi koji dolaze sa strane.
„Mi insistiramo na tome da imamo 24 učenika po odeljenjima, da se formiraju grupe od 10 do 12 učenika i u srednjim i u osnovnim školama, tako će se smanjiti broj tehnoloških viškova, a dobiće se na kvalitetu nastave“, objasnio je on.
Načelnica Školske uprave Marina Ilić kazala je da su dobili rešenje o formiranju radne podgrupe za rešavanje tehnoloških viškova i dodala da će od ponedeljka ona početi sa radom.
„Dobili smo rešenje za formiranje radne podgrupe za rešavanje tehnoloških viškova i ona će od ponedeljka krenuti sa radom“, istakla je Ilićeva.
Takođe, ona je rekla je ova školska godina započeta nesporednom redovnom nastavom, bez ikakvih modela ili podela i to nakon dve godine pauze zbog pandemije virusa korona.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Odmah da vam kažem da predloženo rešenje nije dobro. Već određeni gradovi rade po tom modelu, pre svega veći gradovi, koji imaju takozvana specijalna odeljenja za učenike sa posebnim sklonostima za fiziku, informatiku, matematiku, lingvistiku i drugo. Čudim se da niste informisani. Smanjivanjem broja učenika po odeljenjima i deljenjem dece u grupe nećete poboljšati kvalitet nastave. Kvalitet nastave zavisi pre svega od stanja u oblasti obrazovanja i od kvaliteta prosvetnog kadra. Deca idu u školu da nauče, steknu određena znanja ali se i socijalizuju i druže. Podela dece u manje grupe smanjuje mogućnost za druženje, a takođe deca postaju usamljenija. Stanje u prosveti je haotično kao i u zdravstvu i u ostalim oblastima nažalost. I po milioniti put se pitamo: kuda plovi ovaj brod? A svima je odavno jasno kuda plovi.
Pravo je pitanje zašto se smanjuje broj dece po školama?
Sindikat štiti zaposlene i treba da ih štiti. A ko štiti decu? Hoće li deca uvek da plaćaju cenu nečega? Nerada, neznanja, stranačkog zapošljavanja….
Šta je sledeće….5 djaka jedno odelenje! Ma pedala….dokle vise da se plaćamo viškove u prosveti?
Tako je. Slažem se sa Vama. Kao što je prestala potreba za raznim zanimanjima, tako i za prosvetarima, šta da im radim, neka motaju kablove, ima posla ko hoće da radi.
Baš tako.
U osnovnoj nas je bilo 32 u srednjoj 37 a u jednom trenutku 42 u odeljenju.
Ovo je bre „cirkus“ – 10 djaka u odeljenju. A kvalitet nastave je odavno zabrinjavajući.
Umesto da se potrude i stimulišu gradjane da ostanu u Srbiji oni zbrinjavaju nekolicinu prosvetara.
Što ne zbrinu one koji mesecima rade na crno jer gazde neće da ih prijave?! One koji svakodnevno rade prekovremeno. A i ovi što su prijavljeni oni su osigurani na minimalac i njima ne cvetaju ruže.
I posle svega toga treba da se brinemo za profesore koji generalno ništa ne privređuju. Mlate praznu slamu samo da se ogrebu od maturanata i zemeze kod Bavku. Svaka čast izuzetcima.
Bio sam član skolskog odbora jedne škole i odlično znam sta se radi.
Hvala Bogu napustio sam sve ‘to“ i otišao u inostranstvo. Sad će i deca uskoro, troje za sada … još malo pa celo odeljenje ??
To što oni formiraju na papiru u praksi ne daje rezultate i nije upotrebljivo. Papir sve trpi ali rezultata nema. A i gradska većnica za obrazovanje je mlada i školovana mogla bi da se bavi razvojem i da predlaže pametna rešenja a ne da statira i pozira. Svi članovi tih takozvanih radnih podgrupa da se skupe ne može jedan stručan da se napravi. Jer da postoji jedan stručan predložo bi dugoročno rešenje za dobrobit dece.
Zamajavanje, sada su na red prosvetarai.
I „disklejmer” i „Srpski blok” i „Prajd” i pripiti predsednik, polazak u školu i mreža prostitucije, sve je ovog prvog septembra bilo tu. Nije se desilo baš ništa što su provladini dnevni listovi (znači skoro svi koji postoje) najavljivali u poslednjih skoro mesec dana, ali to njih ne opterećuje preterano. Naprotiv, to je jedan uigrani proces koji, neverovatno, uvek upali. Daćemo mu radni naziv „Ne pitajte me za obijanje trafika dok gori Hilandar”, odnosno, nema dovoljno velikog problema, a da Vucic nemoze da izmisle neki još gori.
Šta rade prosfetari.Dodju u školu odrade neki čas,popiju četri pet kafe ispuše toliko i više cigareta u školsko dvorište iza školske zgrade gde ih deca gledaju.Zatim dodje jedan raspust,drugi,treći…….i mala im plata a da smanje broj djaka u odelenjima.Najbolje je da se svakom nastavniku dodeli po jedan djak i tako izbeći tehnološki višak.Mnogo velikih promena je potrebno u prosveti,mnogo
Odavno je prosveta u problemu, sada je dno dna. Dugogodišnja nebriga države i zapošljavanje nestručnih kadrova je dovelo do totalnog urušenja prosvete, jednog od najvažnijih stubova države. Milion radnika je ostalo bez posla pa zašto ne bi i neki partijski nastavnik jer ionako 90% njih na posao dolazi samo radi reda. Briga o deci ne postoji a o učenju da ne pričamo.
Mesko, menjaj načelnicu, pojma ona nema o školstvu, samo statira fotografima.