LESKOVAC je pre 95 godina oslobođen od okupatora u 11,15 časova kada je umarširala srpska vojska sa Leskovčaninom Dobrivojem Naumovićem na čelu, uz apaluze i skandiranje „živela Srbija“.
Polaganjem cveća i venaca pored Spomenika oslobodiocima, u Leskovcu je danas održan parastos i obeležn dan oslobođena u Prvom svetskom ratu, o čemu je zanimljivo i slikovito govorio istoričar Božidar Stamenković.
Leskovčani su, rekao je, već početkom oktobra mogli da čuju da se se približiva slavna srpska vojska pod komandom Petra Bojovića.
Drugog oktobra oslobođeno je Kumanovo, 4. Vranje, 5. Vladičin Han, a 6. oktobra u popodnevnim časovima jedinice Prve armije našle su se na izlazu iz Grdeličke klisure“.
Pred njima je bilo pet neprijateljskih divizija, ali ne bugarskih koje su učinile velika zla na ovim prostorima, već austrougarske i nemačke divizije. Žestok otpor pružale su Deveta austrougarska i Jedanaesta nemačka divizija, pa je Petar Bojović tražio i dobio dozvolu od Vrhovne komande da izvrši napad.
„Najpre će Dunavska divizija ići desnom obalom Morave i izaći kog Bogojevca, što znači sa severne strane zaći neprijatelju. Konjička divizija i levo krilo Dunavske divizije su se preko Kukavice spustile su u dolinu reke Veternice, preko Porečja. Drinska i deo konjičke divizije krenuli su levo od Morave i sa severa se približavala Leskovcu.
Do 6. oktobra jedna divizija se pojavila na Hisaru, a posle kraćih borbi, Druga konjička brigada zarobila je oko 200 austrougarskih vojnika.
Austrougarska snage su bežale iz grada.
U 11,15 u centru grada pojavila se konjička eskadra Dunavske divizije, potpomognuta pešadijskom četom. Na čelu srpske vojske našao se jedan Leskovčanin. On je imao tu čast da prvi uđe u Leskovac. Dobrivoje Naumović se zvao. Njega i njegove drugove Leskovčani su pozdravili gromoglasnim aplauzima i skandiranjima „živela Sribja“. Uz njih je bila i fransuska vojksa, pa su se čuli i pokliči „živela Francuska“
Okupljenima se najpre obratio gradski većnik Božidar Vučković, koji je podsetio da su na današnji dan pre 95 godine u Leskovac umarširale dve srpske divzije – Drinksa i Dunavska sa konjičkom brigadom francuskog generala Gambeta.
„Bio je to jedan od najznačajnijih dana u istoriji našega grada, jer je posle drugog perioda od boleština, neravnopravnih bitaka i epksog povlačenja srpske vojske preko albanskih gudura na jadransku obalu, posle napuštanja sopstvene teritorije od strane svih državnih organa Srbije, narodu leskovačkog kraja stigla sloboda“, istakao je Vučković.
(Kraj) mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!