Kada razmišljate o tome da postanete vlasnik psa, verovatno već imate neke određene rase pasa na umu. Međutim, pre nego što se odlučite, trebalo bi pre svega da razmislite o svom životnom stilu.
Veličina psa kog izaberete pretežno bi trebalo da zavisi od vašeg nivoa aktivnosti, prostora u kom živite, kao i eventualnih fizičkih ili finansijskih ograničenja koja imate.
Tek kada sagledate celokupnu sliku, možete doneti konačnu odluku o odgovarajućoj rasi. Da bismo vam pomogli u tome, sastavili smo listu prednosti i mana velikih i malih pasa.
Mali psi
Kako bismo zapravo definisali malog psa? Ne postoji univerzalna definicija. To zavisi od perspektive mnogih. Recimo, za neke vlasnike mastifa, pas težak 15 kg smatra se malim, ali u poređenju sa čivavom, on je velik.
Izuzetno mali psi su praktični saputnici za svakodnevno putovanje. Posebno takozvani “toy” (igračke) psi lako stanu u svaku torbu i često mogu ući u prodavnice ili restorane koji su za mnoge druge pse zabranjeni. Među psima igračkama su, na primer, jorkširski terijer ili patuljaste pudle.
Čak i u najmanjem domu ima dovoljno prostora za male pse. Bilo da je u pitanju maltezer ili mops, male rase pasa generalno ne zahtevaju toliko prostora kao velike ili veoma velike pasmine.
Oprez: Mali lovački psi neće nužno biti srećni sa malo prostora. Iako popularni Džek Rasel terijeri teže samo oko šest kilograma, oni su pravi mali paketi energije i retko su pogodni za život u gradu.
Prednosti držanja malog psa
- Slatki su. Naravno, faktor slatkoće je neosporan. Iako mnogi ljudi smatraju da su fizičke karakteristike mopsa i pekinezera neprivlačne, mali psi često zadržavaju izgled šteneta upravo zbog svoje veličine, čemu mnogi budući vlasnici pasa jednostavno ne mogu da odole.
- Lakše rukovanje. Manjim psima se lakše rukuje i upravlja. Možete ih podići kad god je potrebno i voditi ih na putovanja bez većih poteškoća u odnosu na srednje ili velike pse. Bez obzira na tip dlake, briga o njima je jednostavnija i brža. Brzo ih možete staviti u kadu. Sečenje noktiju je jednostavnije u poređenju s ogromnim, tvrdim noktima velikih rasa.
- Troše i koštaju manje. Proizvodi za male pse su jeftiniji. Manja veličina znači manje novca potrošenog na stvari poput hrane, pribora za negu, kaveza i posuda. Ovi proizvodi su takođe lakše dostupni u lokalnim prodavnicama za kućne ljubimce i zauzimaju manje prostora u vašem domu.
- Manji psi, manji problemi. Loše ponašanje kod malog psa manje smeta. Primer je skakanje na vlasnike ili goste da bi privukao pažnju. Malenu čivavu koja se oslanja na svog vlasnika sa šapicama na njenim potkolenicama jedva da primećujete. Ako bi to, recimo, uradio rotvajler ili labrador, bila bi to potpuno druga priča. Malim psima može mnogo više poći za šapom bez frustriranja vlasnika.
- Potrebno je manje fizičkih aktivnosti. Psi sa kraćim nogama zahtevaju manje vežbanja. Svim psima je potrebna vežba, kako mentalna tako i fizička, kao i dnevna šetnja. Ali, manje rase zahtevaju manje napora od svojih vlasnika. Ne morate trčati sa psom koji ima male korake, zbog čega su ove rase bolji izbor za ljude koji ne mogu biti previše aktivni.
Zašto nije preporučljivo uzeti malog psa
- Mali problemi mogu postati veliki. Zbog toga što se često zanemaruje ili ne ispravlja neprikladno ponašanje kod malih pasa, mogu brže nastati veći problemi. Kod malog psa je lakše je da se neprikladno ponašanje otme kontroli, što može dovesti do problema s agresijom.
- Dresura može biti teška. Mala veličina pasa otežava dresuru jer mnogi vlasnici ne uspostavljaju jasnu strukturu. Neprikladne navike često prolaze nekažnjeno. Važno je shvatiti da mali psi nisu skloniji lošem ponašanju od većih pasa, već je nedostatak obuke i vođstva kod vlasnika čest problem.
- Mali psi su skloniji povredama. Držite psa na povocu, bez obzira na prijateljski odnos prema drugim psima. Ujed većeg psa zahteva veterinara i dodatne troškove. Parkovi bez povoca su prihvatljivi, ali budite svesni opasnosti. Vaša odgovornost je zaštita psa od povreda. Povrede se ne dešavaju samo u kontaktu s drugim životinjama, već i prilikom skakanja s nameštaja, trčanja niz stepenice ili slobodnog šetanja po kraju.
Veliki psi
Da li želite imati zaštitnika pored sebe – bar prividno? U tom slučaju, XL pas je pravi izbor za vas. Međutim, veličina samog psa ne znači nužno da će vas braniti, ali stranci imaju više poštovanja prema većim psima. Ovo može biti posebno korisno ako živite na selu, gde pas preuzima ulogu čuvara.
Veliki psi su odlični saputnici u dugim šetnjama. Ako volite planinarenje ili tražite saputnika za trčanje ili vožnju bicikla, pronašli ste pravog drugara. Međutim, ovo ne važi za sve XL pse.
Važno je razmotriti karakteristike specifične za svaku rasu. Na primer, Avganistanski hrtovi vole trčanje na dugim stazama, ali može biti izazovno dozvati ih nazad.
S druge strane, veliki psi snažne muskulature kao što su bernardinci, nisu previše atletski nastrojeni i manje su zainteresovani za sportske aktivnosti.
Prednosti uključivanja velikog psa u vaš život
- Veliki psi znače veliku zabavu. Mnogi kažu da uživaju u posebnom odnosu koji proizlazi iz vlasništva nad „pravim“ psom. Vlasnici imaju osećaj da imaju partnera među psima, umesto „bebe“ u obliku psa. Iako svi psi zahtevaju nadzor, veći psi ne zahtevaju stalni oprez i brigu zbog mogućih povreda. Ne morate da brinete da ćete slučajno stati na njih.
- Dresura može biti lakša. Problemi u ponašanju lako se primete i mogu biti ispravljeni pre nego što postanu loše navike. Vlasnici su skloniji da traže pomoć (putem literature ili stručnjaka) za ispravljanje ponašanja svog psa zbog njegove veličine. Zbog toga mnogi veliki psi postaju dobro prilagođeni i uopšte prijatni za druženje.
- Vežbanje je dobro za sve. Budući da nedostatak vežbanja doprinosi mnogim problemima u ponašanju, velika rasa može ponuditi zdraviji način života i motivaciju vlasnicima koji traže partnera za trčanje. Znajući da vaš pas treba svakodnevnu šetnju, i vi ćete se motivisati da ustajete s kauča. Vežbanje postaje timski podvig i sastavni deo pravilne brige o vašem psu.
- Pružaju zaštitu. Pitanje lične sigurnosti je važno pri izboru velike rase. Ovi psi mogu pomoći svojim vlasnicima da se osećaju sigurnije unutar i izvan svojih domova svojom veličinom. Večernje trčanje ili šetnja postaju sigurniji uz psa-telohranitelja, a doberman koji proviri kroz prozor može odvratiti potencijalnog provalnika.
Zašto ne bi trebalo da nabavite velikog psa?
- Zdravstveni problemi i kraći životni vek. Većina velikih rasa ima dodatne zdravstvene probleme zbog svoje veličine. Takođe, imaju kraći životni vek. Neki čak samo pet godina. Vlasnici moraju biti spremni da prihvate tu mogućnost kada biraju pse većeg rasta.
- Više košta. Više zdravstvenih problema znači više troškova, ali to nije jedini aspekt u kojem su veći psi skuplji. Sve košta više s velikim psom. Hrana postaje značajan mesečni trošak. Odgovarajuće žvakalice i igračke koštaju više stotina dinara, a možda ćete ih morati menjati i tri puta tokom meseca. Većina potrepština mora se kupiti u specijalizovanim prodavnicama za kućne ljubimce umesto u lokalnom supermarketu.
- Zahtevaju puno prostora. Svaka soba odjednom izgleda manja kad u njoj stoji veliki pas. Kreveti za pse, posude i ostale potrepštine zauzimaju puno više prostora u vašem domu.
- Gubitak kontrole može biti opasan. Ako se problemi u ponašanju ne reše na vreme, veliki pas može biti izuzetno destruktivan i opasan. Njihova veličina uvećava sve. Zahtevaju više pažnje i poštovanja pravila. Potrebno je mnogo više pažnje, vremena i dresure što može biti izuzetno frustrirajuće za nove vlasnike. Svaki mali problem može izgledati ogroman i može rezultirati time da se pas preda drugim vlasnicima ili da mu se nađe novi dom.
Neka vaša sreća i sreća vašeg psa budu prioritet
Nema tačnog ili pogrešnog načina da pronađete novog psa. Ono što je važno jeste pronaći psa koji vam odgovara. Veličina je samo jedan faktor na dužem popisu karakteristika koje treba razmotriti.
Iako briga o manjim rasama može biti jeftinija, ali ove vrste pasa često su podložne zdravstvenim problemima koji mogu povećati troškove.
S druge strane, veći psi obično imaju prijateljski karakter, iako određene rase ili linije i dalje nose stigmu „agresivnih pasa“.
Nezavisno od toga da li želite usvojiti psa iz azila ili koristiti odgajivačnicu, vaš cilj je da pronađete rasu koja se najbolje slaže sa vašim načinom života i uslovima stanovanja.
Pravi izbor rase može imati ogroman uticaj na vašu sreću i sreću vašeg psa. Neka vaša odluka bude mudra i dobro promišljena. Vaš novi verni prijatelj će vam biti zahvalan!
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!