Povećan broj onih koji imaju alergijske reakcije u ovom periodu rezultat je intenzivnog cvetanja korova, naročito ambrozije. U vazduhu je visoka koncentracija alergena koji izazivaju probleme sa očima i disanjem, ali i u nosu i grlu. Ukoliko se izuzme povišena temperatura, svi simptomi korona virusa slični su ovim alergijskim reakcijama.
Najčešći izazivači alergijskih reakcija jesu visoke količine polena korova, naročito ambrozije, objašnjava i savetuje čitaocima JuGmedie Vojislav Mitrović, alergolog u Opštoj bolnici Leskovac.
„Alergije se ispoljavaju na gornje i donje disajne puteve, u nekim slučajevima pacijenti imaju i noćno gušenje. Manifestuju se u vidu rinokonjuktivitisa, odnosno zapaljenja konjuktive očiju i simptoma kao što su peckanje, crvenilo, suzenje. Javljaju se i problemi s nosem, kijanje, curenje i zapušen nos. Problem se javlja i kod donjih disajnih puteva – u vidu kašlja, sviranja u grudima i gušenja, naročito kod osoba koje imaju takozvanu alergijsku astmu“, objašnjava doktor Mitrović.
Alergije su bolest novog doba i znatno se povećava broj obolelih, a uzroci u različiti.
„Smatra se da su odredjena hemijska sredstva koja se upotrebljavaju jedan od uzročnika. Zatim stalna upotreba antibiotika, ali i neadekvatno obradjena polja koja su obrasla raznim korovima, kao i ambrozijom. Postoji i takozvana ‘higijenska teorija’, koja dolazi iz Amerike, po kojoj se smatra da preterana higijena može da bude jedan od razloga za povećanje broja obolelih“, navodi.
Lečenje alergija sprovodi se uz dve vrste terapija simptomatsku i imuno.
„Najveći problem je kod ljudi koji imaju perzistentnu alergijsku bolest disajnih puteva i stalno moraju da uzimaju terapiju. Lakši su oni pacijenti koji imaju samo sezonske alergije. Pravi način izlečenja, ovih prvih pacijenata je takozvana imuno terapija. Na poslednjem kongresu alergologa od pre tri meseca u značajnoj meri se upravo govorilo o imuno terapiji koja dovodi do izlečenja odredjenih alergijskih bolesti. Ona se, inače, primenjuje u lečenju gornjih i donjih disajnih puteva, alergijske kijavice i bronhijalne astme. Mi uglavnom dajemo takozvanu simptomatsku terapiju čiji je cilj da se olakša život pacijenata. Daju se antihistaminici koji smanjuju oslobadjanje alergijskih inflamatornih medijatora.Takodje, daju se inhalacioni kortiko preparati koji se primenjuju kod astmatičara i svi imaju za cilj smanjenje zapaljenja sluzokože“,kaže doktor Mitrović.
Postoji sličnost alergijskih reakcija i simptoma korona virusa.
„Ipak, razlika je u tome što kod alergije nemamo temperaturu i simptomi su ujednačeni i stalni i nema pogoršanja zdravstvenog stanja u toj meri. Kod korone, naprotiv, imamo temperaturu, malaksalost, slabost, zapaljenje pluća sa smanjenom koncentracijom kiseonika u krvi“, kaže naš sagovornik.
Svi oni koji imaju alergijske reakcije i osetljivost ne treba da izlaze napolju oko podneva u vreme najjače polinacije i nikako da ne šetataju kada je vetrovito, već samo rano ujutru ili kasno uveče, poručuje alergolog Mitrović.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!