Jedinstveno selo Gostuša na Staroj planini postaje sve omiljenija destinacija turista i stručnjaka zbog kamenih krovova na kućama starih vekovima, ali njegovu lepotu čuva svega šesdesetak meštana jer do masovnog povratka stanovnika još nije došlo.
Stručnjaci kažu da su slično selo videli jedino još u Turskoj
Gostuša je od Pirota udaljena tridesetak kilometara. Vreme kao da je ovde stalo pre nekoliko vekova zbog kuća od kamena, blata i drveta, a od zaborava i propadanja izvukla ga je lokalna samouprava i Svetska banka u okviru projekta razvoja seoskog turizma i oživljavanja pasivnih krajeva, pa su mnoge kuće popravljene i uređen je deo puta.
Meštani staroplaninske Gostuše ponosni su što je njihovo mesto zaštićeno kao nepokretno kulturno dobro, voleli bi da se sačuva ovaj autentični ambijent, da se obnove preostale kuće kuće i da selo postane pravi turistički centar od koga bi se i dobro živelo, ali vratili i mlađi ljudi.
Dobili su telefonsku vezi i nadaju se da će i preostala deonica puta od 1,7 kilometara biti asfaltirana. Mnogi su se vratili na rodna ognjišta, obnovili stare kuće, napravili nove. No, nema mladih.
Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Niša je prošle godine dobio nagradu Evropske unije i Evropa Nostre za projekat zaštite sela kao nepokretnog kulturnog dobra i očivanja autentične gradje kuća
Milena i Vladimir Panić vratili su se u selo pre 12 godina. Obradjuju porodično imanje i čuvaju stoku.
“Suprug je otišao u penziju, vratili smo se u selo. Čuvali smo ovce i koze, proizvodimo krompir, luk, pasulj… Ovde se veoma teško živi, posebno zimi”, priča Milena.
Gostuša je do pre nekoliko godina bila potpuno nepristupačna. U saradnji sa Svetskom bankom pre tri godine put do sela je asfaltiran, napravljen je most na ulazu u selo i pet kuća rekonstrusano i kategorisano za seoski turizam.U selu živi oko 60 meštana.
“Leti je više ljudi, ima i turista. Dobro je što smo dobili telefone. Nemamo prodavnicu u selu i deca nas namirnicama snabdevaju u Pirotu. Dolaze turisti koje posebno interesuju gradnja kuća sa kamenim krovovima. Verujem da bi ih bilo i više ako bi se kuće obnovile i preostala deonica puta asfaltira. Kuće treba da se obnove što pre jer su mnoge stare i po sto godina, sklone padu”, kaže Milena.
Pre pet godina u selo su se vratili Grana i Momčilo Nikolić.
Zime su ovde surove
“Uživamo u lepoti ovog kraja. Ovde nam je baš lepo. Na imanju proizvodimo krompir, pasilj, luk…Pola godine smo u selu. Nema prodavnice za preostale meštane a problem je i deo neasfaltiranog puta”, kaže Grana.
Njen suprug Momčilo dodaje da se nadaju da će projekat zaštite oživeti selo.
“Država treba da pomogne da se kuće obnove a mnogi koji su otišli vratili bi se u zavičaj”, uveren je Momčilo.
Njihova komšinica Vera Manić je leti takodje u selu.
Selo nema prodavnicu, nema suvenirnice
”Leti sam stalno u selu. Sa suprugom čuvamo stoku a obradjujemo i imanje. Selo je ostalo leto bez redovnog autobuskog prevoza”, negoduje Vera.
“Sa suprugom Momčilom čuvamo pet koza i krave.Nemamo penziju. Deca nas snabdevaju osnovnim namirnicama u gradu”, priča Slobodanka Pejčić (72).
Njena nešto mladja komšinica Roska Jenačković (65) živi sa dva sina. Primaju socijalnu pomoć.
“Kuća nam je bila pala ali smo uz pomoć Mesne zajednice dobili krov nad glavom. Turistima su naše kamene kuće interesante”, kaže Roska.
Selo ima samo 60 stanovnika
Da podsetimo, direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Niša Elena Vasić Petrović izjavila je ranije da “dalji koraci su tehnička zaštita samog sela, odnosno pokušaj da se konzerviraju odredjeni objekti i da se lokalnom stanovništvu pokaže da ova nagrada znači boljitak za njih i za grad Pirot. Cilj nam je da pokušamo da zaštitimo nepokretno kulturno dobro”, izjavila je svojevremeno.
Gostuša je prema popisu iz 2002. godine imala 139 stanovnika prema popisu iz 1991. bilo je 269 stanovnika.
Zoran Panić
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!