Katalog “Tajni arheoloških depoa” leskovačkog Narodnog muzeja najbolji u Srbiji

Katalog izložbe Tajne arheoloških depoa leskovačkih arheologa, u recenziji časopisa “Arheologija i prirodne nauke”, proglašen je za nezamenljivu literaturu svih istraživača arheologije u Srbiji.

Naime, u broju 14 naučnog časopisa „Arheologija i prirodne nauke“ za 2018. godinu koji izdaje Arheološki Institut u Beogradu i direktor instituta Miomir Korać, ovih dana pojavila se recenzija i pozitivan prikaz kataloga izložbe „Tajne arheoloških depoa“ za koju su prošle godine četiri arheologa Narodnog muzeja u Leskovcu dobili najprestižniju muzeološku nagradu „Mihailo Valtrović“ kao najbolji autorski tim u Srbiji.

U pitanju su muzejski savetnik Julijana Pešić, viši kustos Smilja Jović, kustos Vladimir Stojanović i kustos Vladimir Stevanović.

PROČITAJTE VIŠE:


Tajne arheoloških depoa: bik iz bronzanog doba dečja igračka ili kult leskovačkih predaka?


Izvod iz recenzije:

„Autorski tim Narodnog muzeja Leskovac, u sastavu Smilja Jović, Julijana Pešić, Vladimir Stojanović i Vladimir Stevanović dobitnik je prestižne nagrade „Mihailo Valtrović“, koju dodeljuje Muzejsko društvo Srbije (MDS) za izuzetne rezultate u stručnom i/ili naučnom radu u očuvanju, tumačenju i prezentaciji kulturnih dobara, koji predstavljaju istaknuti doprinos razvoju kulture u Srbiji, odnosno za „izložbu godine“ u 2017. godini.

Isti autorski tim potpisuje katalog izložbe u kome su na inspirativan i prijemčiv način, ali i uz poštovanje svih muzeoloških i arheoloških standarda, opisani aspekti rada arheološkog odeljenja leskovačkog muzeja. Na izložbi su predstavljeni arheološki nalazi, nabavljeni na različite načine, od osnivanja Narodnog muzeja Leskovac, do današnjih dana. Veliki broj izloženih eksponata pohranjen je u depoima muzeja i po prvi put je predstavljen stručnoj i široj javnosti. Treba naglasiti i da je veliki broj predmeta na izložbi otkriven prilikom relativno skorih arheoloških istraživanja lokaliteta Kamenitica u Maloj Kopašnici, Hisar u Leskovcu i crkvi Svetog Jovana Preteče u selu Jašunja.

Autorski tim kreativno je zamislio temu izložbe i kataloga i na nju uspešno odgovorio, kreirajući publikaciju, pripremljenu na moderan i pristupačan način koja će biti nezamenljiva literatura svih istraživača arheologije ne samo leskovačkog kraja, nego i mnogo šireg prostora.“

Na izložbi i izradi katologa radili su još i Nikola Marković, dizajner kataloga, Milivoje Novković, autor postavke i rekonstrukcije kuće, Milan Kukolj, restaurator praistorijske kuće s tehničkom službom, Ivan Stojanović, konzervator predmeta i Vladimir Prokopović koji je fotografisao predmete.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Bk
21.02.2019. 20:34

Muzej vredno čuva nasu kulturnu baštinu i promoviše Leskovac u najboljem svetlu.

Boskic
22.02.2019. 07:45

Cuvati blago naseih predaka je velika stvar, muzej je pokazao da to radi na najbolji moguci nacin.