I pored argumentacije iz dopisa Konferencije univerziteta Srbije kao i zahteva rektora Univerziteta u Beogradu za povlačenjem ovih izmena zakona iz procedure, na današnjoj sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje, na čijem je čelu prof. dr Marko Atlagić, a nakon apologije neodbranjivih i štetnih izmena od strane ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović, većinom od 10 glasova su podržane izmene Zakona o visokom obrazovanju.
Saopštenje i nadalje prenosimo u velosti:
I suština i način na koji se ove izmene u visokoškolsko obrazovanje u Srbiji su opasan presedan i omogućavaju dalje urušavanje znanja i visokog obrazovanja u Srbiji. Ovo je najštetnija od svih dosadašnjih promena u visokom obrazovanju, a koje su i do sada donele opštu eroziju znanja, eksploziju naučnih zvanja i doktorskih titula, sumnjive i kupljene diplome u svim nivoima visokog obrazovanja. Poslednje traumatično iskustvo novosadske tragedije u kojoj je stradalo 14 i teško povređeno troje ljudi, jasno govore gde vode i koliko su opasne diplome bez adekvatnog znanja i stručnosti.
Suština ovih izmena je u tome da se njime omogućava da se stranoj visokoškolskoj instituciji-čitaj – franšizi stranih univerziteta –omogući da bez akreditacije, koja je za domaće fakultete neophodna , izvode studijske programe na teritoriji Republike Srbije, a na osnovu Sporazuma sa Ministarstvom prosvete, a da apsurd bude veći, to treba da platimo svi mi jer će strane i neakreditovane institucije biti finansirane novcem svih građana, iz budžeta Republike Srbije.
I forma u kojoj se ove izmene uvode je krajnje zabrinjavajuća , jer se ovako štetne izmene uvode bez adekvatne procedure, bez javne rasprave i bez javnog uvida, a bez ikakve konsultacije ni nadležnih institucija u oblasti visokog obrazovanja, a ni samih univerziteta ni predstavnika akademske zajednice u Srbiji.
Obrazloženje ministarke Đukić Dejanović da procedura nije potrebna jer se radi o izmeni samo jedne zakonske norme, koja će omogućiti da mladi ne moraju da odlaze da se obrazuju u inostranstvo je uvredljivo i neprihvatljivo, kako za visokoobrazovne institucije tako i za studente i njihove roditelje.
Kao član akademske zajednice niškog Univerziteta, kao bivši narodni poslanik i kao aktuelni odbornik u Skupštini Grada Niša, oštro se protivim ovim izmenama, zahtevam javnu raspravu i uključivanje profesora i studenata, a posebno izjašnjenje predstavnika Univerziteta u Nišu, povodom ovih štetnih potencijalno koruptivnih i opasnih izmena krovnog zakona koji u Srbiji uređuje visoko obrazovanje.
U Nišu, 18.novembra 2024.god. prof.dr Tamara Milenković Kerković
Redovni profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Nišu,
Bivši narodni poslanik
Odbornik u Skupštini Grada Niša
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Licno Vučić sve obecava cim ode u inostranstvo. Da bi ga sacuvali i podrzali iz inostranstva i na narednim izborima kao na prethodnim zbog datih litijumskih obecanja.
Nepismen narod odgovara namerama stranih sila. Da uzurpiraju celu Srbiju. Nemamo predsednika koji ce dopustiti da se gradjani institucionalno zastite. Imamo predsednika koji je i premijer i vlada i ministar i poslanik i sud i policija i vojska. Sve. Gradjane je sa tih mesta i prodao. Bicemo rudnik sa rudarima. Da bi on opstao i nakupovao deci jos imovine.
Ne stopirajte komentare.
FON je je kao fakultet za mediokritete plasiran u vrh popularnosti. Toliko divne dece upropasteno. Bila pametna pa zaglupljena fakultetom koji je nekad sluzio starima da sa preko 45 u privredi, prizavrse nesto na brzaka i da steknu diplomu i malo vecu platicu.
Zapad je plasirao takvo obrazovanje da kao fol delujemo obrazovani a veze nemamo. Sto s FON-om ne daju 10 000 evra ko programer sto ima ko pripravnik u Cirihu? Na sta livi da menadzmntišu tako sto bez ijedne specijalizacije fonovci organizuju prave matematicare, prave IT-jevce, prave elektroinzenjere. Oni puobrazovani da rukovode stvarno obrazovanima? Ma dajre pa niko nije lud da ostane u Srbiji i da mu partijska diremtorka s FON ima vecu platu. Gimnazija je za opste obrazovanje a ne FON. Od fakulteta se ocekuje specijalizacija. Da se osposobis za nesto a ne da si sposoban samo da angazujes druge sposobne