NIŠ – Zahvaljujući klasterskom organizovanju hiljade firmi u zemljama Evropske unije beleži sjajne rezultate i uspešno se razvijaju, ali i pored toga dobrog iskustva, klasteri na Balkanu napreduje brzinom puža. Srećom ima i dobrih primera kao što je Kuća klastera u Nišu, koja sjajno radi svoj posao, izjavila je u Nišu Nikolina Trajanoska, rukovodilac odeljenja u Ministarstvu privrede Makedonije i međunarodni ekspert za klastere.
Trajanoska je bila jedan od predavača na skupu koji je niška Kuća klastera organizovala u Regionalnoj privrednoj komori Niš sa ciljem da privrednike upozna sa modelima razvoja klastera u Evropi i benefitima koje udruživanje u klastere donosi.
„Klasteri podrazumevaju umrežavanje, a mreža vam omogućava da budete blizu informacijama koje u savremenom svetu znače kapital i dominaciju na tržištu“, istakla je Trajanoska.
Prema njenim rečima klasteri omogućavaju i mnogo bolju saradnju firmi sa naukom i obrazovanjem, jer se troškovi istraživanja koje naučne ustanove rade za potrebe privrede dele na veći broj aktera.
Ona je istakla da privrednicima na Balkanu kao primer klasterskog organizovanja mogu da posluže klasteri u Švedskoj, Italiji, Danskoj, Italiji i Španiji.
Kako je istakla Trajanoska zemlje na Balkanu trebalo bi da rade na umrežavanju klastera na regionalnom niovu, jer bi to bilo od koriste za sve.
„Povezivanjem u oblasti turizma mogli bi da napravimo turističku ponudu koja bi obuhvatila destinacije i u Srbiji i u Makedoniji. Ta ponuda bila bi zanimljiva turistima koji dolaze iz dalekih zemalja i koji ne mogu da jednom posete Srbiju, a drugi put Makedoniju“, izjavila je Trajanoska.
Niški privrednici imali su priliku da upoznaju modele razvja klastera u zemljama Evropske unije zahvaljujući projektu „Balkanski klaster“ koji realizuje niška Kuća klastera, a koji se delom finansira iz IPA programa prekogranične saradnje Bugarske i Srbije.
(Kraj)Mia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!