Ko će da plati čišćenje “smrdljivog pozorišta” u Vranju?!

VRANJE Odluka oko finansiranja dekontaminacije zgrade vranjskog pozorišta, procenjenog na oko 64 miliona dinara, verovatno će pasti na buduće rukovodstvo grada, izjavio je danas zamenik gradonačelnika Dragoljub Stevanović.

Ta sredstva trebalo da bi da se izdvoje iz gradskog ili republičkog budžeta budžeta sledećim rebalansom, pošto izvođač radova odbija da plati štetu.

Stevanović napominje da su se dopisom obratili i Ministarstvu kulture u kome je od ove institucije zatražena pomoć u vidu doniranja novčanih sredstava koja bi mogla biti izdvojena prilikom sledećeg rebalansa republičkog budžeta, kao i da bi to bilo najbolje i najbrže rešenje.

“Najpravičnije rešenje ipak bi bilo ujedno i ono najsporije, a koje podrazumeva da dekontaminaciju finansira sam izvođač radova, koji je i kontaminirao samu zgradu. Budući da se sam investitor ne slaže oko toga, to ćemo morati da prepustimo sudu.

“Izvođač spornih radova bilo je preduzeće GP „Banković“ iz Crne Trave.

Obzirom kako su naši sudovi ažurni u donošenju odluka, mislimo da bi to rešenje bilo izuzetno sporo i nije prihvatljivo, tako da je opcija ili republički ili lokalni budžet , a onda naknadno nadoknađivanje tih sredstava od onih koji su i kontaminirali samo pozoriše” veli  on.

dragoljub stevanovic_vranje“Institut Vinča” je već izveo probne radove na jedan deo zgrade pozorišta za dekontaminaciju i uspešno je odradili. Kao potrebno vreme za završetak čitavog procesa čišćenja od otrovnog oplatnog ulja korišćenog na zgradi pozorišta naveden je period od tri meseca, što zavisi od broja nabavljenih lampi potrebnih u tom procesu.

Procenu vrednosti uradio je ”Institut Vinča”, ali su se ogradili oko samog iznosa jer cene tih repromaterijala variraju na tržištu, što znači da može doći do menjanja konačnog iznosa.

Inače,oplatno ulje spada u rezistentne organske zagađivače koji mogu biti i mutageni i kancerogeni. Sumnja se da je ulje koje je izazvalo zagađenje ud Vranju poreklom iz Srbije, a pretpostavlja se da je reč o propustu  proizvođača koji je istrošeno motorno ulje, čija je ponovna upotreba dozvoljena nakon reciklaže, umesto na preradu poslao direktno na tržište.

Institut Vinča je utvrdio da je oplatno ulje kojim je tokom rekonstrukcije zagađeno pozorište „Bora Stanković“ u Vranju isto oplatno ulje kojim su zagađene zgrade u naselju „Ivo Lola Ribar“, kao i Institut za majku i dete u Beogradu.

Milan Zdravković

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Никола Стојиљковић
01.06.2016. 22:30

Мислим да се ради о колосалном прању пара, нити је фенол толико заступљен у бетону, нити је толико штетан, неко је надувао причу, а лакоми „експерти“ покушавају да искористе гужву и згрну десетине милиона динара које ће поделити са својим политичким спонзорима.