LESKOVAC – Polovina objekata iu zgrada u Leskovcu, u kojima se uglavnom nalaze javna preduzeća i ustanove, nisu legalizovani i do kraja godine će morati da prođu kroz tu proceduru.
Najdrastičniji primer je leskovačke Osmospratnice, sagrađene još početkom šezdesetih godina prošlog veka, a u kojoj se nalazi najveći broj gradskih službi.
Pomoćniku ministra građevine Dušanu Miliću to nije ništa čudno i on kaže za Jugmediu da su se dešavali i takvi slučajevi, da i objekti koji su u javnoj svojini nisu imali odgovarajuću dokumentaciju.
„Tačnije, taj neki ciklus nije završen do kraja pa se upotrebna dozvola nije predala na odgovarajući način ili u nekom zakonskom roku ishodovala. Sada će to polako ali sigurno na neki način da se uredi„, ističe Milić.
On naglašava da će takvi „fenomeni“ morati da nađu odgovarajuće rešenje u skladu sa zakonom.
„Takav objekat će morati da bude upisan u katastar nepokretnosti, da se zna koje titular tog objekta; a pošto su tu smeštene gradske službe, kako bude krenula urbana obnova, verovatno će i arhitekti i projektanti i javno mjenje Leskovca da da možda neki predlog šta nadalje raditi sa tim objektom„, mišljenja je pomoćnik ministra.
Dodaje da bi se na isti način mogao rešiti i hotel „Beograd“, ali da najpre mora da se utvrdi vlasnička struktura nad samom zgradom.
Pitanje je koliko će zapravo legalizacija svih tih javnih objekata koštati građane Leskovca.
Novi Zakon o ozakonjenju, za nadležne je jednostavan i jeftin. Međutim, samo geodetski snimak od 100 kvadratnih metara košta 10 do 12 hiljada dinara.
Za objekat od 800 kvadratnih metara za izradu projektne dokumentaciju treba da se izdvoji čak 1.600 evra.
Da bi se nelegalan objekat legalizovao, investitori i građani moraju da imaju rešenu imovinu, elaborat geodetskih radova sa trenutnim stanjem, projektnu dokumentaciju i, u zavisnosti od kvadrature, plaćenu taksu od tri hiljade do tri miliona dinara.
Dragan Marinković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!