Direktor izdavačke kuće Prometej iz Novog Sada Zoran Kolundžija ocenio je danas u Leskovcu da Srbija ne pamti svoju istoriju, da domaći istoričari često citiraju nerelavntne izvore, a strane kolege iskrivljuju činjenice, pa tako pokret Mlade Bosne upoređuju sa teroristima Al Kaide.
Kolundžija je na promociji edicije “Srbija 1914-1918” ove izdavačke kuće ocenio u leskovačkom muzeju i da moćni nacionalni servis RTS nije kao medij dovoljno moćan kada je popularizacija knjiga u pitanju, posebno tematike koja govori o srpskoj istoriji.
U okviru promocije, koju su u saradnji održale ove dve kulturne institucije, leskovački muzej i izdavačka kuća, Kolundžija je održao predavanje na kome je predstavio izdanje, upoznao prisutne sa radom izdavačke kuće i dotako se važnih pitanja srpske istoriografije.
“Ovo izdanje od tri “kola” po sto knjiga, posvećeno je Prvom svetskom ratu” , rekao je Kolundžija i dodao da je čitava priča oko zbornika započela 2014., povodom obeležavanja stogodišnjice od početka Prvog svetskog rata, kada su na sajmu sa knjigom Tomislava Kneževića, dobili nagradu, a kasnije je nastala ideja da se u saradnji sa RTS, to objavljuje.
Kolundžija kaže da je taj deo srpske istorije zapostavljen, a da ima dosta toga što se do sada uopšte nije učilo, te upoznaju publika sa starim i novim delima i autorima.
“Nacionalna istorija je do 1990. bila potpuno zapostavljena, tek nakon tog perioda, istoričari počinju da izrađuju naučna izdanja ove tematike i bave se srpskom istorijom” , objašnjava Kolundžija.
Pričajući o knjigama koje se bave tematikom srpske istorije, Kolundžija kaže da je primetio kod stranih istoričara, posebno, prezentovanje činjenica na vrlo propagandan način. U vezi sa tim pomenuo je profesora istorije sa Univerziteta Kembridž, Kristofera Klarka, koji je “mladobosance” i čitav pokret za oslobođenje, uporedio sa teroristima Al Kaide.
“Na naučnom skupu u Beogradu je bio i Klark, i izvinio se za to što je napisao. Takav pristip se može objasniti tezom da moćne ekonomske zemlje kojima je tesno tržište, pokušavaju da prošire svoju moć. Oni će teško promeniti svoje mišljenje, a mi treba na osnovu činjenica i podataka da štitimo naše interese” , rekao je Kolundžija.
On je pomenuo i nemar samih istoričara i naučnih radnika koji se bave istorijom Srbije, način na koji interperetiraju pojedine događaje i autore koje uzimaju kao relevantne izvore.
U okviru ove edicije, postoji knjiga istoričara Miloša Kovića, koja se detaljnije bavi Gavrilom Principom i mladobosancima, zatim knjiga “Srbija i Balkan”, Dušana Batakovića, koja govori o zločinima koje je počinila bugarska vojska u ratu, kao i prevod savremenog grčkog istoričara Lukijanosa Hasijatisa.
Kolundžija je pomenuo da je prilikom gostovanja austrijskog reditelja Roberta Gokla u Novom Sadu, prikazan film “Put u rat”, koji govori o nezakonitom upadu Austrije na teritoriju druge države, tematika je, takođe, vezana za Prvi svetski rat, a Gokl je koristio istraživanja savremenog austrijskog foto-istoričara.
Izdavačka kuća Prometej, poklonila je deo knjiga ove edicije deci u Leskovcu.
Marija Paravinja
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Hvala gospodinu Kolundziji.U pravu je kad kaze da smo zapostavili nacionalnu istoriju pogotovu,,Veliki rat,,koji mnogo toga krije u sebi a sto mi Srbi ne zelimo da vidimo.Zasto?Odgovor je u Bosanskom lobiju sada,pre njih u Crnogorskom pre njih u komunistickom lobiju.Na nama je da se izborimo da saznamo istinu o ,,Velikom ratu,,Tada cemo poceti vise da cenimo sebe i shvatitida je potrebno bar da budemo ravnopravni u vodjenju nase Srbije.Dotle neko drugi je pametniji,hrabriji,strucniji…a mi Srbi narocito juznjaci,radicemo u neke Jure,Dzinsije..u plastenike i glasati za njih.Pitam se DOKLE?