LESKOVAC/VUČJE – U Vučju je završena četvorodnevna obuka volontera za sprovođenje kampanje o štetnom uticaju neptravilnog odlaganja baterija na ljude i okolinu.
U okviru projekta „Koliko su korisne, toliko su ospasne – baterije“ obuku su prošla 32 učenika srednjih škola iz Leskovca i Vučja.
„Svi smo svesni činjenice koliko su baterije korisne, ali naš cilj je da ukažemo na to koliko postaju štetne po ljude i okolinu kada se nepravilno odlažu, kao što je slučaj u našoj zemlji. Za takvu vrstu kampanje koja će se sprovoditi do leta 2014. obučavali su se volonteri na kampu u Vučju- kaže koordinator projekta i jedna od volontera Dušan Stošić.
U nastavku kampanje predviđena je saradnja sa školama i velikim marketima u vezi sa obeležavanjem mesta za odlaganje opasnog otpada kao što su baterije, a grad Leskovac dobiće 4 konterjnera za ove svrhe.
„Na teritoriji Leskovca živi oko 40 000 domaćinstva, a statistika pokazuje da svako domaćinstvo u toku jedne godine baci u proseku po 10 baterija, to znači da se godišnje na nepropisan, i po ljude i okolinu, štetan način odlaže oko 400 000 baterija, upozoravaju volonteri – upozorava jedan od volontera u kampu.
Sve baterije sadrže elektrolit i teški metal. Najšćešće se odlažu na komunalne deponije, sa otpadom iz domaćinstava. U sredini koja vlada na deponijama one korodiraju, teški metali se rastvaraju i dospevaju u zemljište, a odatle se ispiraju u podzemne ili površinske vode. Ako se baterije spale, teški metali dospevaju u vazduh u obliku finih čestica ili ostaju u pepelu. Pre ili kasnije, zbog neodgovornog postupanja sa baterijama dolazimo u kontakt sa teškim metalima putem vazduha, vode ili hrane, podsećaju u Udruženju Porečje u Vučju koje sprovodi projekat, a finasira ga američka organizacija USAID.
(Kraj)ena
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!