Korupcija je odvratna, ali podmitiću svakoga kog treba

Građani se zgražavaju nad korupcijom u Srbiji, ali im je sa druge strane sasvim prihvatljivo da njoj podlegnu u zavisnosti od lične situacije pokazalo je istraživanje Istraživanje „Učešće građana u demokratskim procesima u 2018. u Srbiji“ koje sprovodi CRTA već šestu godinu za redom i koje predstavlja svojevrsni prikaz demokratskog stanja društva.

Ocenjujući meru u kojoj su različita koruptivna ponašanja za njih prihvatljiva, većina građana je izrazila da su takva ponašanja za njih neprihvatljiva, ali prihvatljivost znatno varira kroz različite svrhe koruptivnog ponašanja.

Najveći procenat građana ocenio je da im je neprihvatljiva korupcija u cilju postizanja izbornih rezultata: 87% je ocenilo da im je potpuno neprihvatljivo dobijanje novca ili poklona u zamenu za glas na izborima i još 7% da im je uglavnom nerihvatljivo. Znatno manji procenat izrazio je da im je neprihvatljivo korišćenje veza da bi se završio neki posao (zapošljavanje preko veze, upisivanje deteta u vrtić, završavanje poslova u opštini) i čašćavanje lekara za uspešno obavlejnu intervenciiju. Uočljivo je da znatno veći procenat ocenjuje da je plaćanje medicinskom osoblju za pregled pre zakazanog termina neprihvatljivo, nego čašćavanje lekara posle intervencije.

Građani su saglasni da je korupcija štetna po društvo u kome žive (95%), a velika većina smatra da je izuzetno štetna (86%).

Znatno veći procenat građana ocenilo je da je korupcija izuzetno štetna za društvo u kome žive, nego što smatra da pojedini oblici korupcije izuzetno utiču na njihov život. Građani u najvećem procentu ocenjuju da na njihov život izuzetno utiču oblici korupcije koji su na direktniji način prisutni u njihovom svakodnevnom životu – podmićivanje u zdravstvu radi boljeg ili bržeg lečenja (56%), zapošljavanje preko veze u javnim preduzećima (55%) i korupcija u sudstvu (54%), a manje oni oblici čiji su mehanizmi uticaja na život građana manje direktni i njima manje jasni – najmanje nemeštanje javnih nabavki (46%) i prodaja javnih površina u korist investitorske gradnje (45%).

Celo istraživanje možete pogledate OVDE

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Harry
27.03.2019. 12:08

Srbija- zemlja gde je dvostruki moral doveden do savrsenstva… Da li vam to mozda smeta?

Mavashi
27.03.2019. 12:57

Sistem bakšiša postoji u celom arapskom svetu, nastao je zbog malih plata državnim službenicima, koji su dobijali male plate – jer su uzimali bakšiš.
I dan danas se podrazumeva isti sistem: sitni službenici daju deo bakšiša agi, a aga daje deo sultanu.
Kolaju glasnine da je sultan uzimao oko 150.000 eura mesečno od Leskovačke nahije. Euro/glava mesečno.
Naravno uvek se možete požaliti kadiji.