Izražene alergijske reakcije, prehlade, infekcije, upale sinusa, izazivaju zapušenost nosa, a to može da dovede do pojave prekomerne upotrebe kapi i sprejeva za nos. U slučajevima, gde pacijenti po svom nahođenju upotrebljavaju ove lekove i to duže od predviđenog vremena, mogu da se dese različite posledice, a jedna od najopasnijih je krvarenje iz nosa, kaže za Jugmediu otorinolaringolog Opšte bolnice Leskovac Đokica Kostić.
„Neretko, bez konsultacije sa lekarom pacijenti sami nabavljaju kapi i sprejeve za nos. Slobodno mogu reći zloupotrebljavaju, jer lekar nikada neće prepisati njihovu upotrebu duže od 5 do 7 dana. Upotreba duže od ovog roka, može da dovede do zavisnosti“, kaže doktor Kostić.
Dodaje da kapi i sprejevi za nos imaju odličan efekat i deluju veoma brzo.
„Međutim, one su namenjene isključivo za kratkotrajnu upotrebu do 7 dana .Već posle 5 minuta od primene, pacijent se oseća bolje i lakše diše.Dejstvo je u proseku od 6 do 12 sati posle upotrebe.Sa dužom upotrebom, nastaje zavisnost ili takozvani medikamentozni rinitis.U ovakvom stanju, upotreba je sve češća, a ne postiže se željeni efekat. Osećaj zapušenosti nosa ne prestaje“, objašnjava dalje naš sagovornik.
Kapi, ističe deluju preko krvnih sudova, na taj način što utiču na smanjenje otoka sluznice u nosu. Dugotrajnom upotrebom, dejstvo jednostavno prestaje.
„Kapi deluju na male krvne sudove ispod sluznice. U početku se smanjuje protok krvi, tako i otok i poboljšava disanje .U slučaju preduge i česte upotrebe, više puta u toku dana nema više tog dejstva“, naglašava Kostić.
Dve su vrste zavisnosti od kapi za nos, fizička i psihička
Dugotrajnom upotrebom kapi i sprejeva za nos oštećuju se krvni sudovi ispod sluznice. Tako je jedna od prvih komplikacija osećaj stalne zapušenosti i potrebe za novom upotrebom.
Druga komplikacija je pojava sukrvičastog sekreta iz nosa, ali i pravog krvarenja, koja u su u nekim slučajevima ozbiljna.Ovo su najčešći razlozi, zašto pacijenti traže pomoć specijalista ORL.
„Kada je u pitanju psihička zavisnost, u kliničkoj praksi se susrećemo sa pacijentima koji kažu da koliko god stavljali kapi i dalje imaju osećaj zapušenog nosa .Vrlo često čujemo da imaju strah da ostanu bez kapi, kao i da ih uvek nose sa sobom.Javljaju se problemi i sa spavanjem, kapi drže pored kreveta, da im u svakom trenutku budu pri ruci“, rekao nam je doktor Kostić.
Podseća da za razliku od Srbije, gde se kapi i sprejevi za nos mogu kupiti bez recepta, u razvijenijim zemljama, to nije moguće, što znatno smanjuje mogućnost preterane upotrebe.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Mladi se drogiraju sa time,ne bukvalno naravno. Problem je sto je to dostupno, kupuje se svakodnevno. Krvni sudovi i na kraju srce! Pod hitno se treba stogo zabraniti kupovina kapi i spreja za nos bez recepta!
Pa dok sam radio u bolnici prilikom lecenja narkomana uvek smo im govorili nikakve kapi da ne uzimaju jet rezultat ce biti pozitivan EFEDRIN iskljuvivo ako su bolesni marisol morska voda ,sad se prica o tome posle 20 godina dobro jutro ovo iznad nas je nebo ….
Đokice, 35 godina mature. Treba da se organizujemo.
..preciscena morska…
zato je more,da se banjamo po ceo dan a ne kurcenje ko ce u koji turisticki deo…samo da je voda slana…i rokaj…