Učiniću sve što mogu da se poboljša saradnja sa ovim regionom. Ono što kao Amerikanac mogu da kažem je da će se Amerika potruditi da pomogne mladim ljudima da ostanu ovde, kazao je ambasador SAD Kristofer Hil nakon sastanka sa gradonačelnikom Vranja Slobodanom Milenkovićem.
Kako je istakao, za to već sada postoje mogućnosti s obzirom da postoji dobra insfrastruktura i pokrivenost internetom.
“Mi se, međutim, i dalje moramo boriti da izgradimo takvo ekonomsko okruženje koje će ih ohrabriti da ostanu u mestu u kome žive, istakao je ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil.
Na sastanku sa gradonačelnikom Vranja Slobodanom Milenkovićem na kome je razgovrano o regionalnom povezivanju opština u Pčinjskom okrugu, o realizovanim projektima sa USAID-om i nevladinom organizacijom Spirita amerikan, ali i o nastavku rada Američkog kutka koji bi bio osnova za povezivanje, pre svega mladih ljudi.
Dodajući da svi mi želimo najbolju budućnost za našu decu, američki ambasador je naglasio da ekonomija mora da se unapredi, da se otvaraju nova radna mesta koja će mladima biti privlačna za ostanak u mestu gde su rođeni.
„Sve svoje probleme oni će rešavati, ne sa Amerikancima, nego u saradnji sa Vladom države u kojoj žive, a mi sa svoje strane želimo da budemo tu da pružimo eventualnu pomoć u toj komunikaciji. Želim da vas uverim da postoji naša trajna zainteresovanost za ovaj region i da ćemo pokušati da pronađemo oblast u kojoj je naša pomoć dobrodošla“, istakao je ambasador Hil.
On je takođe naglasio da postoji interesovanje za čitav ovaj region, a kako je Vranje ključni grad u tom regionu, tako će i on sam imati mnogo tema za razmišljanje o tome šta sve treba da uradi kada se vrati, dok se bude vozio sjajnim autoputem nazad u Beograd.
Ovom prilikom on nije mogao ništa konkretno da kaže na koju sve pomoć bi ovaj region mogao da računa jer je srha njegove posete bila da vidi koje su njegove potrebe, ali je naglasio da bi voleo da se desi da on ne bude više region koji se nalazi uz graničnu liniju koju je teško preći već da to bude granica koja će ljude približavati, a ne deliti.
Oni će se, po njegovim rečima, takođe angažovati na zadatku da pronađu načine kako da pomognu raznim delovima Balkana da nađu svoj put napred.
Otuda se u poslednjih par dana svojski potrudio da stavi do znanja da se ohridski sporazum tiče Kosova, a ne i ovih drugih delova Srbije.
Taj sporazum takođe prebacuje deo odgovornosti na sve da se potrude da kroz ekonomski razvoj pomognu da ovaj region jača i napreduje.
To isto moraju da učine sve države i svi stanovnici Zapadnog Balkana koji se moraju potruditi da se ovaj region međusobnom saradnjom pibliži Evropskoj uniji, a to nije politički nego ekonomski zadatak.
„Nadam se da će ohridski sporazum ostati u istoriji zabeležen s jedne strane kao tačka koja je pokrenula normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i učinila da granice spajaju ljude, a ne da ih dele, a od tog trenutka takođe i kao prekretnica da smo krenuli da se bavimo privrednim pitanjima“, istakao je na kraju posete Vranju ambasador SAD.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Dok nam dusmani po zemlji propovedaju, Srbinu djavo usta zavezo.