Krokodil u Nišu podigao i policiju na noge

Prolaznicu su danas u jednoj od ulica Niša primetili čudnu životinju, nalik na krokodila, ali se nisu mnogo uplašili već su je fotograsfisali. Jer, ne dešava se često da se krokodil, koliko god mali bio, nađe usred grada,pa se mislilo da je reč o velikom gušteru.

Ipak, oni bojažljivi, ali i upućeniji, alarmirali su stručnjake iz ZooPlanet, koji su se tu brzo našli. Na prvi pogled ni njima nije bilo svejedno, pa su obavestili policiju, koja je takođe stigla brzo.

Desilo se to u Dečanskoj ulici.

Međutim, brzo su stručnjaci ustanovili da je reč o prepariranom krokodilu, pa su odahnuli. „Prepariranog krokodila je neko izbacio pored kontejnera ali je bio tako postavljen na ulici da je delovao kao da je ziv, prolaznici su videli snimili ga iz daljine i obavestili nas“, pričaju za Jugmediu.

Obavešten je i Zavod za zaštitu prirode, kao i Republička inspekcija za zaštitu životne sredine.

„Derivati CITES zivotinja su takodje zastićeni i podležu kontroli. Zato je morala da se obavesti i nadležna inspekcija. Preparirana životinja cć biti predata inspekciji i verovatno će se procesuirati onak ko je izbacio i ko je držao“, pričaju.

Sve u svemu, niko nije stradao sem jadne, zaštićene životinje, od kojih trgovci veoma mnogo zarađuju.

Zatvro za trgovce krokodilima

Inače, ilegalna trgovina divljim I zaštićenim vrstama na globalnom nivou dovodi u direktnu vezu sa organizovanim kriminalom, finansiranjem terorizma i slično. Danas većina država, uključujući i Republiku Srbiju, inkriminiše ilegalan međunarodni promet i trgovinu ugroženim divljim ma, što zapravo znači vrsta da kazne za prestupnike sada više nisu samo novčane, nego i zatvorske.

Konvencija o međunarodnom prometu ugroženim vrstama divlje faune i flore (CITES) je međunarodni ugovor na osnovu kog države potpisnice kontrolišu međunarodnu trgovinu i prekogranični promet više od 35,800 ugroženih vrsta divljih životinja i biljaka, uključujući žive i mrtve primerke, njihove delove i derivate, kao i proizvode od istih.

Glavni cilj CITES Konvencije je da osigura da međunarodna trgovina ne ugrozi opstanak divljih vrsta u prirodi.

CITES Konvencija je prvi put stupila na snagu 1. jula 1975. godine. Danas ovaj međunarodni ugovor ima 183 potpisnice. Republika Srbija je ratifikovala CITES Konvenciju 2001. godine. Krokodili spdaju u zaštićene vrste životinja.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare