Uoči Dana državnosti Srbije, u Narodnom muzeju Leskovac otvorena je danas jedinstvena izložba kojom je prikazom 50 starih ordenja obeleženo 220 godina od početka srpske revolucije u 19. veku, pa sve do današnjih dana, gde se dodeljuju neka od znamenja, kao na primer Karađorđeva zvezda.
Izložbu je otvorila ministarka za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Jelena Tanasković, koja je kazala da joj je žao što se na ovakav način nije ranije čuvala bogata tradicija i istorija velikog srpkog naroda.
„O tome trebamo da pričamo svaki dan u godinu jer naša deca nikako ne treba da zaborave šta se to kroz istoriju dešavalo. Nadam se da ćemo mi svojim delima da ostavimo našoj deci i budućim pokoljenjima ono što će ostati iza nas“, rekla je između ostalog.
Nadahnuti govor na otvaranju izložbe održao je njen autor, pošto je direktor muzeja Nebojša Dimitrojević najavio otvaranje i predstavio goste, Vladimir Petrović.
On je podsetio da je želja bila da se ovom izložbom obeleži 220 godina od izbijanja srpske revolucije, odnosno, Prvog srpskog ustanka, kada je 15. februara po novom kalendaru u šumadijskom selu Orašcu odlučeno podizanje ustanka radi oslobađanja od viševekovne turske okupacije.
„Ta revolucija trajala je 31 godinu, do 1835. godine, na dan kada je donet Sretenjski ustav, kao vrhunac srpske revolucije i proces sticanja slobode, koji je ozakonjen 1878. na Berlinskom mirovnom kongresu“, podsetio je.
Pored ordenja iz muzejskog depoa, za ovu izložbu zaslužni su i pojedini Leskovčani koji su pozajmili znamenja svojih predaka.
Govoreći o izloženim odlikovanjima u muzejskoj galeriji, on je ocenio da ona nisu samo puki simboli koji označavaju borbu jednog naroda za olobođenje i za humane gestove ili za gestove izuzetne hrabrosti u ratu ili miru, već mnogo više.
„Svako odlikovanje koje smo predstavili, a predstavili smo nekih 50 iz vladavine obe dinastije, imaju svoju priču, a ta priča je potpuna onog trenutka kada je autorski tim doneo odluku da iz muzejske zbirke oživi fotografije, odnosno, fotografije Leskovčana koji su bili povezani sa zvaničnom istorijom leskovačkog kraja. Osim znamenja, odnosno, medalja, spomenica i odlikovanja, odnosno, ordenja,
možete videti i originalne fotografije koje su deo velike zbirke, a koje se tiču znametnih Leskovčana, predsednika opštine, industrijalci ili su u pitanju ratnici koji su dali poslednji kap krvi svoje snage za slobodu u kojoj mi danas uživamo“, kazao je Vladimir Petrović, zahvalivši se celom muzejski timu pojedinačno, ali i gradonačelniku Leskovcu Goranu Cvetanoviću i Vladi Srbije.
Želja je bila, kazao je, da se predstave dve dinastije, koliko god one bile suprostavljene.
Inače, najstarije izloženo odlikovanje je spomenica-medalja u srpsko-turskim ratovima u periodima 1876-1878. godine i čuva se u muzeju.
„Da nije bilo Karađorđa ne bi bilo ni Miloša, da nije bilo hrabrosti Karađorđa te 1804. godine, ne bilo ni kneza Miloša ni one borbe za autonomiju, kasnije i za nezavisnost. Gde su počeli Krađorđevići, tu su završili Obrenovići. To je jedan proces, proces pomirenja dve srpske dinastije. Mi smo na mala vrata pokucali. Nadam se da će autrosrki tim ostati na okupu da jednu veću i širu priču uradimo u narednom periodu“, zaključio je.
Inače, prvi orden Srbije je orden dinastije Obrenović. U pitanju je Takovski krst, ustanovljen 1865., na 50-godišnjicu od Drugog srpskog ustanka. Prvi orden dinastije Karađoređevića je iz 1904. godine i to je Karađorđeva zvezda.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!