Ako su i ovi građanski protesti koji se šire Srbijom podjednako spontani i iskreni kao i oni devedesetih godina, onda imaju smisla i možda i dovedu do određenih promena, komentariše za juGmediu novinar u penziji Milan Joković, koji je redovno pratio građanske proteste na jugu Srbije protiv Miloševićeve vlasti.
Protesti koji su pre mesec dana počeli u Beogradu pod nazivom “Jedan od 5 miliona – Protiv krvavih košulja”, inicirani napadom na opozicionog lidera Borka stevanovića, a zatim dopunjeni i drugim zahtevima, proširili su se i na mnoge gradove u Srbiji, pa tako i na jugu. Prvi građanski protesti će biti organizovani danas u Nišu, a Kuršumlija i Prokuplje “šetaju” već nekoliko nedelja.
“Prvi protesti protiv Miloševićevog režima devedesetih godina su organizovani u Nišu. Tek nakon toga su se proširili na Beograd i Novi Sad”, priseća se Joković. Na kraju, jednu od ključnih uloga imali su i protesti u Leskovcu kada je radnik lokalne televizije pozvao sugrađane da izađu na ulice zbog gušenja slobode govora i medijskog mraka na lokalu, što su prenele sve svetske medijske stanice. Tu je bilo najbitnije što je narod pokazao svoju volju i u tim protestima nije bilo mešanja političkih struktura. Naravno, kasnije je morao da se pojavi politički lider koji bi mogao da “skine” režim sa vlasti”, ističe Joković.
Današnji protesti, koji se iz prestonice prenose na lokalne sredine imaju i sopstvene zahteve: smenu lokalne vlasti, ukazivanje na problem “u kući”.
Jokovićeva koleginica i nekadašnja dopisnica radija Dojče Vele Milica Ivanović mišljenja je da je situacija u Nišu komplikovana i pomalo nejasna.
“Primećujem da postoje tri grupacije koje bi protestom da ruše vlast. Najpre su to prošle godine pokušali iz udruženja “Ne damo niški aerodrome”, i to je bio jedan od vrlo konkretnih zahteva koji na kraju nije urodio plodom, a ni doneo masovnost. Prošle nedelje je jedan čovek, intelektualac, istovremeno političar, okupio izvestan broj građana sa zahtevom promene političkog sistema. Ciljevi takozvane grupacije građana nisu u potpunosti jasni i definisani, a izvesno je da aspiracije u tom pravcu imaju i niški političari. Šta će se iz toga svega izroditi neizvesno je, ali vidljivo je da ni tu nema jedinstva, sem otvorenog nezadovoljstva prema vladajućoj strukturi. Jer, Niš je specifičan po tome što je tamošnje rukovodstvo i međusobno podeljeno i što jedan tako veliki grad, koji bi trebalo da bude regionalni lider na jugoistoku Srbije, kaska za manjim gradovima u istom regionu, kao što su Leskovac, Pirot, Medveđa i Vladičin Han, na primer, a tu pre svega mislim na finansijsku disciplinu, donekle i na slobode u izveštavanju kada su u pitanju aktivnosti opozicije”, naglašava Ivanovićeva.
Iz Pokreta mladih “Za Niš bez straha”, koji danas organizuju proteste u Nišu, zahtevaju ostavku gradonačelnika Niša Darka Bulatovića, oslobađanje zarobljenih medija i stvaranje nezavisnog regionalnog servisa u Nišu, obezbeđenje svih pružnih prelaza u Nišu rampom i svetlosnom signalizacijom, STOP partijskom zapošljavanju, STOP javnim izvršiteljima nad socijalno ugroženim građanima, STOP isključenju struje socijalno ugroženim građanima, rasvetljavanje svih slučajeva paljenja automobila u Nišu i vraćanje Nišu Aerodroma, Elektrodistribucije i Regionalne privredne komore.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Milica svojom analizom je 100% u pravu. Jokovic hronoloski iznosi detelje protesta devedesetih – tacno. Jokoviceva analiza tih protesta je skroz pogresna. Ako gradjanske proteste, posle izvesnog vremena, ne preuzmu politicke strukture, oni(protesti) su osudjeni na neuspeh i ugasice se. To je nepisano pravilo svih protestata i revolucija. Ulica, koliko god bila nerusilacka, ranije ili kasnije preraste u divljastvo i rusilastvo. To nije do samih mirnih demonstranata, ma ne, nego pocinje da radi DB i Peta kolona, koja mirne demonstracije, putem svojih ubacenih spijuna, pretvori u rusilacke. A, onda tenkovi, sila i represija stupaju na snagu. I sve ode u tandariju.
Kazamati se napune, i sve utihne.Do nekih novih protesta!
Pa u zatvor, normalno za gradjanski neposluh, ako prerastu u nemire.
Pa u propast opozocije, gde bi vodili. Vise su nego smesni. 155 coveka se okipi i glumi 30.000 ljudi. Ne ide to tako moji…
Analiza protesta u NISu od strane iskusne novinarke i ucesnice(posmatraca)mnogih dogadjanja nezadovoljnih u najmanju ruku predstavlja povrsni osvrt na pocetak javnog izrazavanja nezadovoljstva.Povod okupljanja je toliko jasan da se ovakvom analizom pokusava umanjiti i obeshrabriti NEZADOVOLJSTVO.Ako necete konstruktivno kao SLOBODNI prenosioci istine stanja u kome se nalazimo,nemojte da na ovakav i samo vama znan razlog unositi DEFETIZAM u konacno budjenje.Zahtevi su jasno dati:STVARANJE SLOBODNIH MEDIJA(oslobadjanje)OSTAVKE celnih izvrsioca VOLJE i poslusnika jednog coveka,promena izbornog zakona(PROMENA SISTEMA),vladavina prava a ne vladavina VOLJE POJEDINCA i na kraju odnosno na pocetku DIJALOG umesto MONOLOGA.Stvaranje INSTITUCIJA…..
Stvarno kuda vode protesti? Ima li neko ideju – šta kad ovi odu?
Ovaj sad jede biftek jer ga bole, na potpis večera. Kažu, račun 6.000 evra, mada sam malo prosufovao i video da u tom restoranu pomenuto vino košta 350 evra, a najskuplji biftek 45 dolara. Čisto sumnjam da su njih nekoliko popili 15 boca vina, i 20 bifteka. Ali, svejedno, jer Jeremić i njegovi ovo dele ne što bi voleo da gradjani Srbije ponekad pojedu biftek, već što bi voleo da je on za stolom. Sa Vučićem ili nekim drugim, ne verujem da bi pravio pitanje.
Šta mi lupate minuse ko podmuklice kad ja samo pokušavam da otvorim raspravu? Hajde da čujem, da pročitam konsruktivne predloge. Evo, priznajem – glup sam. I ja hoću da Vučić i SNS odu u istoriju, ali šta posle Vučića?
Do nekog ko ce nam asfaltirati ulice i u Dubocici a ne samo svoju onu do groblja!
Godinama ni jedna vlast nije htela, menjali smo ih, svako je imao sansu, ovima godine nisu bile dovoljne, idemo dalje trazimo sposobne, smucilo nam.se da molimo i preklinjemo za saku grebanog asfalta!
Pertatski, po opoziciji ispada kao da nema dovoljno materijala za sprdnju, i za optužbe vlasti za nemoral, mah8inacije nego mora i da se izmišlja.
Slučaj restoran u Njujorku je takođe botovski rad, samo kontrabotovski rat.
Hajmo, ovako, istina da „opozicioni političari“ ne mogu da se pojave u medijima jer vlada cenzura.
Zašto ih onda nema ni na internetu?
Kada si poslednji put video da se neki političar predstavljao na netu jasno i glasno, nekim pričama, planom, programom? Koliko se sećam, 2016 su DJB, Dveri i drugi bili dosta aktivni na netu, i tu su prikupili ogroman broj pristalica. Janković je imao platformu gde je on bio ideologija i program 🙂 ( a da, tu je bio i Beli Preletačević )
Ali dokazali su da preko neta mogu da prikupe stvarno značajne brojke, i da pošalju svoju poruku milionima.
Zar ti ne deluje kao da mnogi političari sada namerno ćute?
Možda zato što ih ne zanima promena vlasti, jer to uključuje i velike odgovornosti. Možda ih samo zanima da protestima ujašu na par mrsnih pozicija po Beogradu (tu gde je lova, jelte… sigurno ih ne zanima Leskovac i Bela Palanka ).
Oni koji treba da protestuju ( siromašni, gladni, bez posla ) to ne čine, a protestuju oni koji sebe nazivaju nekakvom elitom ( profesori, lekari, državni činovnici, policajci, vojska, zaposleni u javnim preduzećima i mnogi drugi na državnim jaslama ).
Znači oni koji nisu bosi i gladni, već oni koji solidno žive i hoće da menjaju vlast. Ova kvazi elita pozivajući se na narod pokušava da se domogne vlasti, a na čelu kolone su uglavnom oni isti koji su bili na vlasti. I kako smo tada živeli. Ni bolje ni lošije. Oni opet hoće da se dočepaju vlasti kako bi još više strpali para u sopstvene džepove. Zato narode opameti se i na budućim izborima glasaj za anonimuse makar oni bili i nepismeni, biće sigurno bolji od ovih bivših i sadašnjih.