Najstarija knjiga koja se nalazi u fondu leskovačke Narodne biblioteke datira još iz 1834. godine, a 1837. godine je i zabranjena za štampanje, prodaju i javno čitanje od strane tadašnje kraljevine.
Reč je o delu srpskog književnika, pesnika i Njegoševog učitelja Simeona Milutinovića Sarajlije „Istorija Serbije: od početka 1813-te do konca 1815-te godine“, pisanog na rusko-slovenskom jeziku, a pored ove, biblioteka na zavičajnom odeljenju broji još tri jako stare i retke knjige, štampane pre 1867. godine.
„Mi imamo i knjige koje su stare, ne u skladu sa zakonom, nego su realno stare u skladu sa našim prilikama. Sve te knjige su odvojene kao poseban fond“, ističe bibliotekarka Aleksandra Samokal Jovanović.
Inače, ove četri retke i jako dragocene knjige: „Srpski rječnik“ Vuka Karadžića iz 1852. godine, Orltanovi „Osnovi kaznitelnog prava“ iz 1864-te, drama „Serbie plačevno nakunorabošenie leta 1813“ iz 1846. godine, kao i Sarajlijeva zabranjena istorija Srba, čuvaju se u posebnim uslovima na Zavičajnom odeljenju Narodne biblioteke „Radoje Domanović“ u Leskovcu, ali ne dovoljno da ih zub vremena ipak ne ošteti.
„Potrebne su nam posebne hermetičke vitrine, znaju se i propisani uslovi na koji način se te knjige čuvaju. Originalno izdanje Vukovog rečnika, to je nešto što predstavlja blago našeg naroda, aimamo ga ovde u leskovačkoj biblioteci. To ne bi smelo da propadne. Te vitrine su skupe, ali u poređenju sa vrednošću ovih knjiga su zapravo jeftine“, ističe oba bibliotekarka.
Inače, digitalno izdanje svih ovih retkih knjiga dostupno je na sajtu Narodne biblioteke Srbije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Teto, a malog Dra’ana učlaniste li u dečju biblioteku?
И ја бих се учланио у неки планинарски клуб да се ишетам и искористим, пар месеци овог лепог времена, ал нисам при паре не радим!?