VLADIČIN HAN: Dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju

KUTAK ZA DRUŽENJE I UČENJE dece i omladine sa smetnjama u razvoju

Rad sa osobama sa smetnjama u razvoju ima svoje specifičnosti, u zavisnosti do psiho-fizičkog stanja korisnika, ali je prioritet  da se  druže, socijalizju, pripreme za samostalni život
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U prostorijama Osnovne škole “Branko Radičević” u Vladičinom Hanu već 11 godina radi Dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju, njih 27 dece i mladih sa područja hanske i susedne opštine Surdulica, uzrasta od 11 do 30 godina. 

Neki su stalni članovi ove male družine a neki,  dolaze samo povremeno

Razlog su zdravstveno i imovinsko stanje, ali na sve to ima uticaja i kolika je svest roditelja dece sa smetnjama u razvoju da bi i ona trebalo da imaju trenutke posvećene sebi i svojim vršnjacima. Uz to, u Dnevnom boravku mogu da se edukuju u nekim oblastima i stiču životne veštine za period kada neki od njih, možda, neće više  imati bliske osobe pored sebe koje bi im svakodnevno pružale pomoć. A za svako ljudsko biće sve je to važno.

To što svakodnveno deca i mladi mogu da provedu po četiri sata uz različite aktivnosti, nije motivacija za sve i da dodju, naglašavaju vaspitači. Neki su onemogućeni zbog zdravstvenog stanja, finansijskih teškoća, ako moraju da putuju do Hana, ali ima, kažu, I onih koji dolaze samo za vreme praznika poput Dečje nedelje, Nove godine, Uskrsa…

Roditelji treba da znaju da je pre svega socijalizacija za njihovu decu jako bitna. Osim toga imamo i rekvizite koje smo dobili preko “Divac fondacije”  i opštine Vladičin Han za poboljšanje njihovih motorčkih sposobnosti. Sa njima radi kolega, Milan Antonijević, pa kroz korektivne vežbe sa svakim ponaosob poboljšane su njihove fizičke sposobnosti.  Trenažni bicikl, traka za hodanje, klupa za trbušnjake, ripstol mogu da im služe I za rekreaciju”, kaže Sonja Milenković, jedna od vaspitačica koja je u ovom humanom I teškom poslu od osnivanja DB.

Rad sa osobama sa smetnjama u razvoju ima svoje specifičnosti, u zavisnosti do psiho-fizičkog stanja korisnika. Kroz aktivnosti svako od njih uči o dnevnim  životnim veštinama ili samoposluživanje, stiče lične I socijalne veštine, uči I usavršava jezik, govor i komunikaciju, rekreiraju se i korisno provode slobodno vreme, upoznaju prirodnu i društvenu sredinu, stiču znanje o likovnoj I muzičkoj umetnosti, radno I profesionalno se pripremaju i usavršavaju I tako dalje.

Prioritet je da se  druže, socijalizju, pripreme za samostalni život. To postižemo uz rad u DB, kroz vaspitno-obrazovne aktivnosti tokom nedelje, i svakog dana imamo nastavu iz jednog predmeta, ali im mnogo znači i druženje van njega. Jedno od takvih druženja su Sportski susreti dnevnih boravaka južne i jugoistočne Srbije, koji su ove godine održani u Aleksincu. Naši korisnici su sa tog takmičenja doneli mnoge medalje, što je posebna radost za njih, ali I nas I njihove roditelje“, naglašava Snežana Pejković, vaspitačica.

To je lepša strana medalje, dok sa druge strane, kao i često puta kada se radi inkluzivnom obrazovanju dece i omladine, postoji i ona druga.  Dok im didaktičkog materijala i sportskih rekvizita gotovo i ne manjka, nedostaje im ono najosnovnije.

Pre svega, to je prilaz za invalidna lica,  tim pre što vrata do vrata, Dnevni boravak u istom objektu radi sa odeljenjem Specijalne škole “Vule Antić” iz Vranja.

U Dnevnom boravku nema ni defektologa ni logopeda

Takođe, ni materijalni status angažovanih lica nije u potpunosti rešen, pre svega zbog nedostatka finansijskih sredstava. Upošljavanje stručnjaka pomoglo bi vaspitačima u određivanju šta je kom detetu dodatno potrebno, način na koji  treba da se radi sa svakim od njih, jer su i oni, baš kao i ostala deca individualne ličnosti.

Upornost roditelja tokom godinama da specijalno odeljenje, pa i DB dobije sve ono što mu nedostaje, s godinama je, izgleda, splasla pa su se i sami pomirili sa situacijom. To je možda bio i jedan od razloga da nikoga od njih nismo sreli u DB.

Inače, korisnici Dnevnog boravka ovde svakodnevno mogu da borave radnim danima od 11 do 15 časova. Sa njima  rade dva vaspitača, profesor fizičke kulture a angažovan je i psiholog.

Pre 11 godina otvoren je sredstvima Ministarstva za rad i socijalnu politiku, preko Fonda za socijalne inovacije, kao i lokalne samouprave. Od ove godine Projekat se sufinansira iz budžeta Opštine Vladičin Han, putem Konkursa za realizaciju projekata u oblasti podrške osoba sa invaliditetom, objašnjava za Jugmediu Milan Vučković, zastupnik Udruženja “Zeleni Horizonti” preko koga se projekat sprovodi.

 

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare