Predstavnici Lokalnog antikorupcijskog foruma Niš (LAF) u ostavci dostavili su danas gradonačelniku Niša Darku Bulatoviću, predsedniku Skupštine grada Radetu Rajkoviću i Gradskom veću mere za oživljavanje procesa donošenja novog Lokalnog antikorupcijskog plana (LAP), koji je, prema njihovim rečima, “zamro”.
Predstavnici LAF-a podsetili su da usvajanje LAP-a u Nišu kasni 15 meseci i ocenili da je za to odgovorna lokalna vlast, koja je blokirala proces svojom „pasivnošću, inertnošću i opstrukcijom“
Oni su izneli deset preporuka za oživljavanje procesa donošenja LAP-a, među kojima je predlog da se sadašnji Radni tim hitno raspusti, a formira novi, čiji će sastav i rad biti u skladu sa Modelom LAP-a, koji je donela Agencija za borbu protiv korupcije, kao i da na čelu tog tima više ne bude gradonačelnik Darko Bulatović.
Bivša članica Radnog tima i koordinatorka LAF-a u ostavci Zorica Miladinović je podsetila da je Niš još 2011. godine bio jedan od samo nekoliko gradova u Srbiji koji je usvojio Lokalni plan za borbu protiv korupcije, u okviru projekta BIRODI-ja „Gradovi protiv korupcije“, a da je jedini je grad koji je taj plan u kontinuitetu primenjivao.
„Niš je jedini grad u Srbiji koji je, od 2013. godine, imao funkcionalni LAF, kao samostalno i nezavisno gradsko telo koje je realizovalo veliki broj mera iz tog Plana, predlagalo sistemska rešenja, bavilo se konkretnim korupcionaškim slučajevima ili pokretalo postupke pred nadležnim državnim organima“, istakla je Miladinović.
Ona je kazala da su te činjenice ušle i u Model LAP-a, na osnovu kojeg svi gradovi i opštine u Srbiji treba da izrade svoje LAP-ove, a u kojem je Niš istaknut kao pozitivan primer, a „praksa i iskustvo LAF-a Niš“ navedeni kao obrazac za „izbor, organizaciju i rad“ svih budućih lokalnih antikorupcijskih tela u Srbiji.
„Od nekadašnjeg lidera u institucionalnoj borbi protiv korupcije Niš je, nažalost, sada postao luzer na tom planu, što je potpuno nedopustivo“, naglasila je Miladinović.
Bivša članica Radnog tima i članica LAF-a u ostavci, Vesna Crnogorac kazala je da prema dostupnim podacima, većina gradova i opština u Srbiji nije donela LAP-ove i formirala lokalna antikorupcijska tela.
„Poseban problem je što ne postoje bilo kakve mere protiv gradova i opština koje nisu usvojili LAP-ove, ili su njihovi planovi i antikorupcijska tela protivni Modelu LAP-a“, rekla je Crnogorac.
Prema Modelu LAP-a, svi gradovi i opštine u Srbiji trebalo da usvoje lokalne antikorupcijske planove do 30. juna prošle godine.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!