VRANJE- Povodom 98. godina od oslobođenja Vranja u Prvom svetskom ratu, danas je u lokalnom parlamentu održana svečana sednica na kojoj su uručena javna priznanja „4.oktobar“ primarijusu dr Blagoju Timčiću i policijskom inspektoru Miletu Ristiću.
Predsednik Skupštine Vranja Dejan Tričković opisao je ovaj dan kao značajan datum koji utkan u istoriju našeg naroda, kao jedna od najvažnijih kolektivnih uspomena.
“Preteške patnje i nadčovečanska stradanja najkraće oslikavaju „Albansku golgotu“ naših ratnika. Krf je za vojnike bio simbol spasa, ispostavilo se ne samo zemaljskog već i nebeskog.
„Prošao je jedan vek, patnja naroda ostala je za nezaborav, patnja koju nijedan narod u svetskoj istoriji nije doživeo, i nadam se da nikada niko neće doživeti”, rekao je Tričković.
U obrazloženju mandatno-imunitetske komisije stoji da su ovogodišnji laureati, javnu nagradu “4.oktobar” poneli zahvaljujući svom doprinosu gradu ali i društvu. Dr Blagoje Timčić specijalista kardiolog priznanje je dobio za izuzetne zasluge i rezultate u unapređenju zdravlja na Internom odeljenju u kojem je uspostavio praksu ergometrijskog pregleda, pregleda putem eho aparata, kao i holterdijagnostike. Mile Ristić je u svom tridesetogodišnjem random iskustvu u policiji doprineo suzbijanju kriminaliteta i narkomanije i poboljšanju bezbednosti građana.
Nagrađenima je osim diploma pripalo i po 50.000 dinara, a novčanog dela nagrade, ukorist Hematološke klinike VMA, odrekao se doktor Timčić.
“Godine posvećene ljudima i njihovom lečenju činili su moj život prethodnih decenija.Hiljade spašenih života, hiljade zadovoljnih pacijenata i desetine novoobučenih lekara moj su zalog za budućnost, zaovstavština na koju sam izuzetno ponosan”, rekao je Timčić i apelovao na najuže rukovodstvo da zaustavi odliv najboljih i najpametnijih mladih ljudi iz Vranja.
Nakon svečanosti na Spomen kosturnicu na Šapranačkom groblju održan je parastos za sve poginule u Prvom svetskom ratu.
Vence i cveće položili su gradonačelnik Slobodan Milenković sa najužim rukovodstvom , predstavnici Vojske Srbije, policije, Bezbednosne informativne agencije, Gradski odbori pojedinih političkih partija kao i Udruženje potomaka ratnika oslobodilačkih ratova do 1918. godine.
Nakon nepunih godinu dana od završetka balkanskih ratova Austro-Ugraska je objavila rat Srbiji.Bugarska vojska okupirala je Vranje oktobra 1915. godine , a veliki broj Srba iz vranjskog, topličkog, niškog ,prištinskog i kumanovskog okruga zverski je ubijeno u Surdulici. Vranje je oslobođeno nakon skoro tri godine okupacije, a sloboda je plaćena sa 514 života na frontu i 335 nedužno streljanih.
“Slobodu zemlje smo skupo platili. Mnogo je onih koji se nikada nisu vratili sa bojnih polja, ali danas i ubuduće mora biti mnogo više onih koji će ih poštovati i omogućiti im da žive kroz priče, spominjanje I evociranje uspomena”, rekla je Vesna Đorić, predsednica Udruženje potomaka ratnika oslobodilačkih ratova do 1918. godine.
Događaj je propraćen pesmom “Tamo daleko” koju je izveo hor Gimnazije “Bora Stanković”, uz recital pesme Dušana Vasiljeva “Čovek peva posle rata”.
Milan Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!