Legende o hrastovima u Kruševici stare 4,5 veka

Od četiri stara hrasta u selu Kruševica kod Vlasotinca, preživela su samo dva, od kojih je jedan u postupku za zaštićeno dobro, odnosno spomenik prirode, a reč je sladunu starom 450 godina, visokom 23 metra s obimom debla na prsnoj visini od 5,1 metar.

Ovaj hrast je ponovo u fokusu vlasotinačke javnosti, posebno zbog jučerašnjeg Svetskog dana zaštite životne sredine.

Gradska većnica Žaklina Stefanović, zadužena za zaštitu životne sredine, priča da su na području Kruševice postojala četiri hrasta u obliku krsta, na četiri brda i da su kroz vekove bila mesta okupljanja i zapisi. Veruje se da svi posađeni u isto vreme.

„U jedan od četiri hrasta udario je grom i on se osušio. A drugi je, pošto je bio na privatnom posedu, zapaljen, a u vezi posledica spaljivanja tog starog hrasta postoji niz legendi. Pretpostavlja se da su dva preostala, od kojih je jedan daleko veći, stara 4,5 vekova. Studija o ovom većem hrastu je izrađena, ali namera nam je da ubrzamo postupak jer on još nije, sa pripadajućom celinom, na sajtu nadležnog ministarstva proglašen za spomenik prirode“, objašnjava sagovornica JuGmedie.

Na njenu inicijativu, učenici OŠ „Karađorđe Petrović“ iz Kruševice posetili su treći hrast hrast približne starosti i veličine kao onaj stari hrast u Kruševici. Oni su upoznati sa značajem hrasta u srpskoj tradiciji, etnologiji i mitologiji.

„Kad sačuvamo jedan hrast šaljemo poruku da treba da čuvamo šumu, odnosno ekosistem u celini“, dodaje Stefanovićeva..

Inače, povodom Međunarodnog dana zaštite životne sredine, učenici i predstavnici lokalne samouprave opštine Vlasotince počistili su smeće sa staze duge dva kilometra, od škole do hrasta.

Povodom Svetskog dana zaštite životne sredine u Giginoj kući priređena je izložba radova na temu  ekologije koju su pripremili učenici OŠ „Siniša Janić“ i Gljivarskog društva Rujnica. Akcijama se pridružila i Turistička organizacija opštine Vlasotince.

Istovremeno, JKP Komunalac počelo je sa pripremom terena za pošumljavanje na lokaciji Maričkino. Tu će na jesen biti zasađene autohtone vrste drveća u cilju očuvanja biodiverziteta. Ove godine, 5.jun označiće i početak dekade obnove ekosistema u svetu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare