Doktor dečije hirurgije za ortopediju i traumatologiju UKC Niš Živojin Spasić, govorio je na konferenciji u Urgentno kliničkom centru o posledicama koje saobraćajna nezgoda na dvotočkašima može da prouzrokuje ozbiljne povrede kod dece i apelovao na roditelje da deci ne kupuju električne trotinete, skutere i bicikle, ma koliko ona bila uporna.
„Neće oni ništa više ili manje da vas vole zbog motorčića. Bicikle su veoma opasne, ove moderne, ja ih gledam kao da lete, kao da ih ne voze. Ne apelujem to prodiv proizvođača, ili distributera prevoznih sredstava, jednostavno mislim da deca, momak i devojka ispod 21 godine ne bi trebalo da ima susret u svom životu sa takvim stvarima, bez obzira koliko je to moderno, koliko je to „in“, ali postoje stvari zašto se u belom svetu vozačke dozvole, pa i kod nas, sa 21 godinom ostvaruju kao neku zrelost da kažemo“, poručio je doktor Spasić.
Spasić je takđe apelovao na gradske vlasti i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije da reaguju na firme koje vrše distribuciju hrane svega i svačega na onim biciklama i motorima – dostavljači, jer vrlo često ne poštuju pravila saobraćaja.
„Saobraćajna kultura i pešaka pogotovo nedostaje, tako da, sva ta kombinacija gde idu tamo gde treba i ne treba. Zaštitna oprema se ne nosi i mislim da nemamo sjajnu budućnost ovakvim odnosom“, poručuje.
Tema ove konferencije pre svega je bila zbog dečaka (12) iz Vranja zadobio teške telesne povrede, vozeći električni trotinet, gde mu je amputirana noga do kuka.
Spasić se osvrnuo na stanje dečaka i kazao da je malo bolja situacija.
„On je sinoć imao jednu epizodu krvarenja pa je to sanirano sa dve jedinice krvi. Njegova krvna slika je sada u mnogo boljem stanju nego što je bila. Ono što je vrlo važno jeste da parametri zapaljenja, koji su naravno kod takvih masivnih trauma ekstremno visoki, u odnosu na referentne vrednosti, su polako počeli da padaju. Ja sam ga juče previjao, i ispirao ranu koja je otprilike 35 centimetara, za sada ne pokazuje znake flamacije, ali tu ne smemo nikakvu prognozu da damo dok sve ne bude sanirano onako kako treba. Ja bih se zahvalio kolegama hirurzima, anesteziolozima i svom osoblju koja je zaista danonoćno bdio oko ovog dečaka jer je povreda zaista strašna. Ja sam za skoro svojih 35 godina karijere, samo nekoliko povreda takve vrste gde dolazi do dezartikulacije čitave noge i zgloba kuka, zbog povreda koje su jednostavne nekorektibilne hirurškim putem ili bilo kojim drugim putem. Ono što je nama važno jeste da u ovom trenutku dete koje se nalazi u jedinici Intezivne nege, bude što manje uznemiravano. Imamo jako dobru saradnju od strane roditelja koji su bez obzira na strašnu situaciju jako korektni i imaju punu veru u sve nas da ćemo da pomognemo detetu, nadam se da će tako i biti“, istakao je doktor Spasić.
Objasnio je da je taj traumatizam u UKC- u Niš nažalost svakodnevna pojava, jer oni pokrivaju otprilike jednu trećinu Srbije, od Kladova, Negotina, Majdampeka do Preševa, i u Pomoravlju do Kruševca i Jagodine i severni deo Kosova.
„Stalno komentarišemo kako se standard u narodu povećava, i samim tim broj motorčića, električnih trotineta se povećava. Saobraćaj je sve gušći i gušći i nažalost svaki dan, bukvalno svaki dan imamo po jednu tešku traumu veuzanu za eksploataciju tih prevoznih sredstava“, kaže zabrinuto doktor.
Spasić je istakao da su prošle nedelje istovremeno imali pet deteta sa veoma teškim povredama koje su upravo izazvane u saobraćajnim incidenima, pre svega sa dvotoškačima.
Taman smo se nadali da ćemo malo da to raščisimo, i stigao je ovaj nesrećni dečak, sa stravičnim povredama, koje vitalno ugrožavaju život iz prostog razloga što, unutar organizma sat ili dva, sva ta tkiva koja su nepovratno oštećena, i iz njih izlaze toksini koji ulaze u krvotok, i samim tim doveode do stanja sepse i ugrožavanje života. Nevezano za hirurga on je negde iz okoline Vranja, trebalo je vreme kolegama dole na jugu da stabilizuju, da dečak dođe do ovde i da mi krenemo sa dijagnostikom koja je neophodna da bi se ušlo u salu. Iako je to sve urađeno u rekordnom roku situacija je takva kakva jeste, to su takozvane „kraš“ povrede koje imaju ogromnu smrtnost kao kod zatrpavanja ljudi u zemljotresima ili drugim elementarnim nepogodama, ratu i tako dalje.
„Ono što mogu danas da vam kažem ja sam ga pregledao pre 15 minuta ponovo, stabilizovan je što je vrlo važno, to obično daje jednu nadu, on je stubiran, nije više u indukovanoj komi, komunicira, svestan je na kiseoničkoj je portpori, naravno i sve ostalo što ide uz to, plzma i kristaloidi koji mu održavaju bubrežnu funkciju, jer u takvoj situaciji bubrezi najviše stradaju upravo zbog gomile toksina koji direktno napadaju njih. Ako bismo nešto merili u odnosu na juče ja sam daleko zadovoljniji, ali samo na tome da ostane, više od ovoga ne bih smeo da tvrdim, jer su obično kritični treći i peti dan kod takvih povreda, nekad i kasnije mogu da se jave sekvele koje mogu da ugroze život“, dodao je.
Kakve povrede deca zadobiju u saobraćajnim nezgodama sa dvotočkašima?
Doktor Spasić je objasnio da su povrede najrazličitije, i da najčešće stradaju gornji i donji ekstremiteti.
„Međutim, to su teške konkosacije, otvoreni prelomi i tako dalje. Povrede glave takođe imaju dosta značajnu ulogu u svim tim nesrećama, i povrede parenhimatozni organa. Skoro sava ova deca što su kod nas lečena, još uvek su neka tu, imali su u manjim ili većim stepenu leziju jetre, slezine, znači organa, koji su od vitalnog značaja za ljudski organizam. To je takozvana politrauma, multipla politrauma sa svim mogućim komplikacijama koja ona može da nosi, i samim tim je kompleksna za lečenje. I onda se uvek ide linijom hirurgije, gde se prvo zbrinjavaju povrede krvotoka, da se obezbedi stabilan kardiovaskularni sistem, povrede glave i nakon toga supcesivno jedno po jedno, ali dešavalo se i dešava se da su i po dva tima zbrinjavali dete zbog povreda takve geneze i obima da jednostavno nije bilo drugog izbora“, objašnjava.
Šta lekari poručuju:
„Ja kući imam troje dece, dva tinejdžera, i svakodnevno trpim pritisak za motorčiće, električne trotinete i sve moguće dvotočkaše, naravno ja sam njima jasno i glasno rekao dok sam ja živ to u mojoj kući neće da uđe, posle toga radite šta hoćete. Ja sam svestan i pokazujem im slike ponekad tako teških trauma, samo da im skrenem pažnju, šta i kako. Obzirom da živimo u vrlo urbanom delu grada, gde sa svoje terase posmatram one sportske terene, gde je ogromna dnevna i noćna aktivnost dece svih uzrasta, ponekad me je strah da popijem kafu tamo, jer gledam ih kako lete na svim mogućim stvarima koje se kotrljaju, da li su to roleri, bicikle i preko 90 posto slučajeva nijedno od te dece ne nosi zaštitnu opremu u vidu kacige“.
Medicinski savet
„Nije nam sve jedno bez obzira na naš trud i rad jedan deo takve dece ostaju trajni invalidi što je jedna oštećenje države u perspektivi, neće biti funkcionalni 100 posto da donesu normalno ono što treba da doprinesu svojoj državi, stavimo sa stranu probleme unutar porodice i socijalne probleme, što može da dugoročno da ugrožava jedan takav sistem.
Strahovito je bicikl, mopedi, skuteri i električni trotineti, pogotovo trotineti jer oni imaju speciičan položaj stopala na tome, jer oni su najnestabilniji. Ali opet kada to uklopimo sa neadekvatnim ponašanjem u saobraćaju to još više pogoršava opasnost od ovakvih stvari, tako da gde god je moguće zaustavite vašu decu, bolje im platite sedam dana bilo kog sportskog kampa nego da dajete stotine ili hiljadu evra na takve spravice koje na žalost imaju svoju mračnu stranu„, poručio je na kraju doktor Spasić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Hvala Vam mnogo doktore Spasiću, na svemu što ste učinili i što činite za svu ovu decu, pogotovo hvala na savetima koje upućujete roditeljima, ako ima ko da Vas čuje ili pročita ovo što govorite. Trebalo bi ovo svakodnevno da prenose sve televizije da svi čuju i vide šta se dešava. Ja lično kao iskusan i višedecenijski vozač se plašim da sednem u kola jer i sam vidim u praksi šta se događa… Još jedanput Vam hvala i živi bili!
Jedino se ne slazem sa doktorom u vezi bicikala , ja koristim bicikl preko 4 decenije i nikako se ne moze porediti brzina sa ovim modernim elektricnim koji kad god me preteknu kao da idu 40-50 km na sat i u najvecem slucaju ih voze bukvalno deca, oni stariji voze sporije .
I sad pitam ko je kriv ?
To nesrecno dete sigurno nije , da li roditelj koji mu je to kupio i pustio ga da ide gde mu se prohte i nije ga naucio gde sme ili drzava koja zakonski nije regulisala te elektricne skutere i trotinete niti granicu u godinama sa koliko ih se sme voziti .
koliko sam shvatio iz teksta, doktor je mislio na elektricne bicikle. Samo se nadam da ce roditelji shvatiti da nije in kupovati te gluposti deci.