LESKOVAC – Prošle su mu najbolje godine između obećanja, tapšanja po ramenu i poniženja – priča Slaviša Stojić, jedan od 82 lekara opšte prakse koji godinama čeka na posao u Leskovcu.
Lekari ovde na posao čekaju od dve do osam godina, ali i kada se se skinu sa evidencije tržišta rada, to ne znači da su se zaposlili u rodnom gradu, već na severu zemlje ili u inostrantsvu.
Slaviša Stojić je diplomu stekao marta 2009. godine u Beogradu sa prosečnom ocenom 9,09. Umesto da u belom mantilu leči ljude, on danas radi u teretani i uči Leskovčane kako da smršaju i nabace mišiće.
– Svakojaka sam poniženja preživeo i svi moji snovi o specijalizaciji neurologije ili psihijatrije su pali u vodu. Ni da se ženim nesmem jer nemam čine porodicu da izdržavam. Ukoliko ne dobijem posao ni i posle najavljenog konkursa za prijem 500 lekara opšte prakse, idem za Švedsku – jada se mladić koga smo zatekli u praznoj teretani.
Njegova koleginica Maja Dimitrijević iz okoline Lebana je bez posla sedam godina – Dobiti posao u struci jednako je dobitku sedmice na lutriji. To sam shvatila posle mnogih laži i isplakanih suza, pa sada se spremam za Nemačku – priča majka dvogodišnje devočice.
Miloš Simić iz Gornjeg Stopanja kod Leskovca je diplomirao pre nepune dve godine sa prosečnom ocenom 9,7. Za razliku od Stojića i Dimitrijevićeve, nije gajio iluzije. Vredno je učio nemački jezik i nedavno je primljen na Klinici psihijatrije u nemačkom gradu Ginsburgu
– Nisam tražio posao jer nisam hteo po zlu da pamtim moju domovinu, a sve imajući u vidu isksutvo starijih kolega. Teši me što nisam jedini. Oko 80 posto kolega je ili otošlo ili se sprema da ode u Nemačku u neku od skandinavskih zemalja – priča Miloš dok majci pomaže u kuhinji.
Istim putem krenuće i lekar Marjan Jovanović, koji kelneriše u kafiću – Nisam bio odlikaš, ali sam sve ispite dao u roku i evo dve godine točim pivo i pravim kapućino. Već sutra bacam kecelju i sprema se za put u Norvešku gde imam zakazan razgovor za posao u struci – ne krije zadovljstvo mladić.
Za Sunčicu Milošević, rekorderku po traženju stalnog zaposlenja, za takav aranžman je već kasno. Diplomirala je još 1992. godine i u Domu zdravlja su joj „vispreniji“ oteli posao. Od tada je po sudovima i povremeno radi u privatnim ustanovama.
-Išla sam iz stresa u stres i zbog toga nisam sebi stvorila porodicu. Danas mi je kasno da razmišljam o inostranstvu, pa jednom nedeljno zovem gradonačelnika, mog školskog duga, da ga pitam kada ću dobiti posao, jer bez politike i veza nema ni nade – iskrena je doktorka Milošević.
Nije, međutim, ni pripadnost političkoj stranci garant za posao. To najbolje zna Slaviša Stojić. – Nisam se ovajdio od politike jer nisam u dovoljnoj meri pokazivao udvorištvo i divljenje lokalnom lideru – tvrdi lekar bez zaposlenja.
Roditelji očajniji od svoje dece
– Pojedinci, koji nemaju to pravo, uništavaju budućnost i nezapočetu karijeru mom sinu – kaže Leposava Cvetković, majka Slaviše Stojić, dok majka Miloša Simića tuguje što će joj sin biiti daleko od kuće – Umesto da radi u Leskovcu, da mi bude blizu, da mu buduću decu čuvam, on odlazi i nepoznato, u tuđinu – priča Životka Simić, koja je sina školovala sa radničkom platom.
I postojeći lekari višak
Neizvesno je da li će i u Leskovcu doći do prijema u radni odnos lekara opšte prakse, jer je od 152 lekara u Domu Zdravlja, višak njih 52, a po merilima Institut za javno zdravlje Srbije “Batut”.
Izvor: Blic, Jugmedia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Mladi ste,zgodni i lepi,ako vam se ne ide na teritorije nasih visevekovnih“ prijatelja“ostajte ovde i tovarite politicare i politicarka,mnogo cete bolje zaradjivati.Molim ves uz maksimalnu zastitu jer su oni predugo u ovom poslu te su samim tim veoma kontagiozni.
I onda politicari hoce da budemo patriote… E nece moci, ovo je zemlja iskompleksiranih likova u vidu politicara kojima nikako ne odgovara da u okruzenju imaju pametne ljude, oni su njima pretnja. Idite deco sto pre, i sto dalje odavde, probajte i roditelje da povedete tamo da ne pate ovde za vama. Mi koji ostanemo cemo se za desetak godina ovde leciti lekovirtim travama i molicemo Boga za zdravlje po crkvama sagradjenim na svakom koraku pa i u samoj bolnici. Tuzno mi je kad citam ove price mladih koji su vredno ucili i sada, kada su zavrsili, kapiraju da su to uzalud radili, da se ovi sa raznih privatnih (veceras prelistam sutra zabistam) fakulteta uz pomoc politike baskare po kancelarijama budzetskih firmi.
Završiš privatni fakultet, kupiš diplomu, učlaniš se u SNS i zaposliš se, budeš funkcioner, narod te ceni jer si sposoban i zato te i glasa.
Kada završiš medicinu, državni fakultet onda znači da nisi snalažljiv a to se dokazuje, što neki i po osam godina nisu uspeli da se zaposle i ne rade. A to što narod neće imati ko da leči, i što će sve više da se umire, one na vlasti baš ih briga.
… je uz ….. i ratu glavni bio za rusenje Bojte i DS, eto mu sada, druze dzabe si krecio. Umesto da si jos tada otisao odavde ti si gubio vreme sa budalama, a i svi mi takodje! DS je bar doneo neka radna mesta u Leskovcu ovi nista!
Ma šta će Srbiji stručnjaci kada „megatrendovci“ mogu sve to da zvrše bez po muke. Ma sutra će i da operišu ljude ako treba i to pod lokalnom anestezijom.
I sam sam do pre godinu dana bio pred odlukom o odlasku, a onda se desila tragedija i ostao sam.
Na ovom portalu čitam vesti i povremeno se zezam sa ostrašćenim komentatorima.
Po prvi put mi ovde nije ništa smešno i po prvi put su mi krenule suze.
Možda što sebe žalim, možda što znam ktoz koje ćete muke proći u tuđini, možda zbog ove jebene zemlje, ne zemlje, ljudi koji odlučuju o našim sudbinama i karirijerama, kako to lepo reče jedna majka u ovom tekstu.
Bežite, dok ste mladi, i ne osvrćite se , jer ovde nema niti će ikad biti budućnosti. Sa ovima na čelu, sigurno nikad. Bolje da ste završili neki mega univerzitet, i da ste se više dodvoravali, imali biste posao, jer to tako funkcioniše u našem društvu.
sta ste se dohvatili lekara i samo lekara.
ima i nas drugih koji smo posteno zavrsili fakultete pa ne mozemo da nadjemo zaposlenje,pa radimo bilo koji posao samo da se dodje do nekog dinara.
igrom slucaja sam bio u jednoj zdravstvenoj ustanovi kada je NN doktorka koja nije odradila potreban broj godina u opstoj praksi dobila specijalizaciju.pa vi vidite gde zdravstvo ide……
LEKARI SU NAJVEĆI UVLAKAČI POLITIČKIM OLIGARHIJAMA.