Po preporuci Zaštitnika građana, Republički fond za zdravstveno osiguranje je, nakon što deset godina nisu bili u prometu, na listu lekova koji se izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja uvrstio lekove za podizanje nivoa estrogena koji su neophodni za očuvanje zdravlja trans žena i drugih žena koje imaju nizak nivo estradiola.
Zaštitnik građana je posle saznanja da od 2012. godine nije u prometu lek za održavanje hormonskog statusa ove tri kategorije žena u julu 2019. godine po sopstvenoj inicijativi zatražio od RFZO da obezbedi uslove da se na listu lekova koji se izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja uvrste lekovi za podizanje nivoa estrogena estradiol ampule 10 miligrama i estradiol valerat tbl. 2 miligrama.
„Centralna komisija za lekove je krajem decembra 2021. godine obavestila Zaštitnika građana da su nadležni organi u potpunosti postupili u skladu sa dobijenim mišljenjem sa preporukama, odnosno da je ta komisija donela odluku da se na Listu D Liste lekova stave estradiol ampule 10 miligrama i estradiol valerat tbl. 2 miligrama za indikaciju predloženu od strane Republičke stručne komisije za transrodna stanja“, navodi se u saopštenju Zaštitnika građana.
Upravni odbor RFZO usvojio je akt koji sadrži odluku o stavljanju lekova estradiol amp. 10 miligrama i estradiol valerat tbl. 2 miligrama na Listu D Liste lekova, odnosno doneo Pravilnik o izmenama i dopunama Pravilnika o Listi lekova koji se propisuju i izdaju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja kojim su, pored pored ostalih lekova na Listu D liste lekova stavljena i ova dva leka, navela je Centralna komisija za lekove.
RFZO je 24. novembra 2021. godine dostavio Ministarstvu zdravlja navedeni pravilnik radi sprovođenja procedure dobijanja saglasnosti Vlade Republike Srbije, navodi još Centralna komisija za lekove.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!