Gradonačelnici i predsednici 25 lokalnih samouprava iz Srbije potpisali su danas povelju o osnivanju Kluba opština i gradova sa povoljnim poslovnim okruženjem (BFC klub) i obavezali da će udruženim snagama raditi na unapređenju uslova poslovanja na lokalu. Reč je o lokalnim samoupravama koje su prolaskom kroz program Certifikacije opština s povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi stekle potvrdu da pružaju usluge po najvišim međunarodnim standardima, a među njima su i Leskovac i Niš.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je prisustvovao potpisivanju povelje, a grad Leskovac je kao lokalna samouprava sa najvećim procentom ispunjenih kriterijuma (96,33%) deo predsedništva kluba.
Pored grada Leskovca, članovi BFC kluba biće Niš, Kragujevac, Novi Sad, Loznica, Čačak, Kraljevo, Stara Pazova, Pećinci, Ruma, Zrenjanin, Požarevac, Lapovo, Ćuprija, Šabac, Paraćin, Inđija, Mionica, Velika Plana, Zaječar, Bor, Subotica, Sombor, Užice i Valjevo.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović istakla je da je članstvo u Klubu rezervisano za gradove i opštine koje rade i žele da rade po meri privrede, odnosno, koje, kako navodi, osluškuju potrebe privrede.
„Cilj nam je da u ovom klubu okupimo najbolje gradove i opštine koje žele da rade na sebi i koje žele da naprave dobro poslovno okruženje. Klub će imati podršku stručnog tima NALED-a koji će im pomagati da se postupci od kojih zavisi razvoj investicija ubrzaju i unaprede, a Klub će se baviti temama koje se tiču eksproprijacije, izdavanja dozvola za gradnju, javnim i privatnim investicijama, imovinsko-pravnim pitanjima“, kazala je Violeta Jovanović i pozvala sve gradonačelnike i predsednike opština da se aktivno uključe u rad Kluba i da pokreću inicijative koje će poboljšati poslovno okruženje.
Naime, sprovođenje BFC programa počelo je u Srbiji 2007. i do 2012. u njemu je učestvovalo više od 50 gradova i opština.
Od 2012. BFC prerasta u regionalni program i sprovodi se i u Hrvatskoj, BiH, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.
Do 2020. kroz BFC CEE program prošlo je 29 samouprava iz Srbije od čega je 12 uspešno certifikovano , Leskovac, Ruma, Pirot, Stara Pazova, Pančevo, Novi Sad, Šabac, Sombor, Pećinci, Ćuprija, Požarevac, Čačak, dok je devet u procesu certifikacije ili recertifikacije Niš, Subotica, Sombor, Užice, Bor, Velika Plana, Paraćin, Raška i Gornji Milanovac.
BFC CEE je jedinstveni program u jugoistočnoj Evropi koji lokalnim samouprava nudi smernice za unapređenje kvaliteta usluga i informacija za postojeću privredu i potencijalne ulagače, koji na osnovu BFC kriterijuma mogu da mere lokalne uslove poslovanja u pet zemalja.
Gradonačelnik Leskovca u Upravom odboru NALED-a
Danas je održano i svečano zaključenje 15. godišnje i 8. izborne Skupštine NALED-a koje je okupilo odabrane članove i partnere NALED-a iz redova privrede, državnih institucija, lokalnih samouprava, međunarodne zajednice i medija, uz poštovanje epidemioloških mera. Svečanu sednicu vodio je Dragan Penezić, predsednik Skupštine NALED-a.
Kao jedan od osnivača NALED-a, reč je imao Entoni Godfri, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji:
Iz ugla Vlade Srbije na temu Saradnje za bolje uslove poslovanja govorila je Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike koja je istakla da će u predstojećem periodu Vlada Republike Srbije biti još više posvećena oblasti zdravstva i ekologije, ali i digitalizaciji i rodnoj ravnopravnosti.
Siniša Mali, ministar finansija Vlade Republike Srbije je govorio o borbi protiv sive ekonomije i planovima ministarstva, naglasivši da je Srbija na pravi način u pravom trenutku obezbedila vakcine i potrebnu opremu. Govoreći o ublažavanju posledica pandemije na privredu, Mali je kazao da je Vlada uložila 8 milijardi evra u pakete ekonomskih mera tako da je Srbija izbegla ekonomski pad.
Tatjana Matić, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija je istakla da je ovo ministarstvo sarađivalo sa NALED-om na polju elektronske trgovine i poslovanja, ali i razvoj mreže.
Na svečanoj sednici je dodeljeno i godišnjee priznanje za ekonomski i lokalni razvoj NALED-ova Strela Nj.E. ambasadoru Tomasu Šibu i Stiven Ndegva, šefu Svetske banke u Srbiji.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je ponovo izabran za člana Upravnog odbora, s obzirom na to da je ovu funkciju vršio i u prethodnom sazivu. Gradonačelnici Kragujevca Nikola Gašić i Smederevske Palanke Nikola Vučen su takođe prisustvovali ovoj svečanosti kao novi članovi Upravnog odbora NALED-a iz redova lokalnih samouprava.
Odlukom članova Upravni odbor NALED-a u naredne 4 godine predvodiće: Tijana Gajić, izvršna direktorka fondacije Peksim ispred civilnog društva. Iz reda privrede imenovani su: Nikola Dašić, gradonačelnik Kragujevca, Nikola Vučen, predsednik opštine Smederevska Palanka i dr Goran Cvetanović, gradonačelnik Leskovca, ispred lokalnih samouprava. Zatim, Stanka Pijanović, potpredsednica Hisense International i izvršna potpredsednica Hisense Evropa, Igor Vukašinović, generalni direktor Apatinske pivare, Svetoslav Atanasov, generalni direktor Koka Kola za Srbiju i Crnu Goru, Goran Kovačević, generalni direktor Gomeksa i Vladislav Cvetković, PWC-a, koji će i predstaljati privredu.
U novi saziv Nadzornog odbora NALED-a izabrani su: Suzana Cvetković, finansijski direktor DIS-a, dr Slobodan Milenković gradonačelnik Vranja, Boban Đurović, predsednik opštine Vrnjačka Banja, Igor Anić, predsednik Izvršnog odbora Prokredit banke, Darko Stanisavić, partner Delojta.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Nas Leskovac uvek u najboljem timu jer ga vodi covek koji ima preduzetnicki duh na koji mu mnogi zavide. Ispunjenost 96,33 posto je nesto sto ovaj grad cini okruzenjem u koje mnoge strane kompanije zele da uloze i sigurno oplode svoj kapital,a domaci privrednici imaju dovoljno prostora da svoje proizvode i usluge poslovnim partnerima ponude sa ponosom iz kog grada poticu.
Grad Leskovac je stvarno ranije bio zapostavljen i svako ko realno sagledava stvari vidi koliko su se stvari promenile na bolje – onomad 17 miliona dinara od Ministarstva za rad, boracka i socijana pitanja, danas 6,5 miliona dinara za zamenu stolarije, danas Upravni odbor NALED-a i predsednisvo gradova sa povoljnim poslovnim okruzenjem.
– 96% Ispunjenost uslova povoljnog poslovnog okruženja !
– 40 % građana Leskovca podržava iseljavanje, a isti procenat razmišlja i da se iseli iz grada (zvaničan podatak iz 2019).
– 150% Ispunjenost gradonačelnika !
Gradonacelnik Cvetanović je u poslednjih 8 godina podigao grad, ljudi bolje zive, grad je svakim danom lepsi, bolji, sto pokazuje i bfc sertifikat kiji nosimo po 4.put sa najvisim procentom!
Je’l taj sertifikat besplatan ili se plaća?
Zahvaljujući Bfc sertifikatu u Leskovcu je u proteklom periodu privučen značajan broj domaćih i stranih investitora. Dobijanjem sertifikata se pored stvaranja uređenog sistema u Gradskoj upravi prilagođenom privredi i olakšavanja i ubrzavanja procesa otvaranja novih firmi u velikoj meri promoviše lokalna samouprava sa svojim potencijalima za investiranje u zemlji i inostranstvu. Cestitke gradonačelniku, zasluzeno se nalazi na tom mestu!
Tako je redakcijo nemojte da objavljujete negativne komentare samo botovske mesko ce vam odobri dodatna sredstva finansiska da ne se ne zalite kako su vam dali najmanja sredstva. SAMO BOTOVSKI TAKO TREBA
Kada vas komentar nije odobren?
MILICE IVANOVIĆ, nećete objaviti ni ovaj komentar, to znam, jer ću pomenuti jedno ime na koje ste jako alergični ili neću baš, ali će te shvatiti o kome je reč, a Nikolić Zoran je totalno u pravu. Ne onjavljujete ni delić negativnih komentara, jer znam po svojim, a i po onome što mi prijatelji pričaju i sve više i više posatjete glasilo SNS-a i vrhuške, a sve manje kritički portal. Sa odlaskom jednog zdravog, hrabrog i nadasve istraživačkog novinara sa vašeg portala, ugasila se sva kritičnost, a o istraživačkom novinarstvu ni traga. Nije ni čudo jer ceo grad zna da je mrsni Mesko, zaposlio Vašu ćerkicu kao direktora Narodne biblioteke i drži Vas u šaci, a Vi mu se odužujete ćutanjem, ne objavljivanjem kritičkih komentara, kojih je verujem mnogo više od ovih prepisivanih botovskih, kojima drugi „piše i formira“ mišljenje. Gasite slobodnu reč, pravo na kritičku misao (naravno ne podržavam gadosti i psovke), ali za Vas su postale neprihvatljive reči kao što su „seljonačelnih“, Mesko, boturde, botine, botovi, sns sekta (što jeste)… i mnoge druge koje su u upotrebi kod normalnih građana ne samo ovog grada već i cele Srbije. I sam tzv gradonačelnik je svestan svog nadimka i kada mu se neko obrati sa Mesko ne ljuti se, već se odazove na sbvoj nadimak. Ali ste Vio očito čuvari svega što ne valja u ovom društvu, i naravno zarad pomoći grada Vašem portalu i radnog mesta Vaše ćerke ćutaćete i umesto da se bavite novinarstvom, bićete samo reporteri sa događaja koji su nam se smučili, a ostavićete prostor da botovi razglabaju i hvale sve šta ne valja i praviti nas budalama. Ostali koji ne isle tuđom glavom, već svojom, i koji nisu ni za one pre ovih, ni za ove, već za normalan život ćete ignorisati i brisati komentare. Eto toliko o tome kada nekome nije objavljen komentar a i prošireno malo više o tome u šta ste se pretvorili. Ovo nikada ćete objaviti ovako izvorno, bez skraćivanja, bez tačkica, jer ste i Vi poštovana Milice Ivanović obuhvaćeni kritikom, a Vi to ne volite.
Poštovani,
sve reči koje ste naveli, poput „boturde“, na primer, poput nadimka gradonačelnika, ama baš sve, možete naći u komentarima na JuGmedii. Dakle, ne govotite istinu. Ni jedan komentar koji kritikuje vlast nije obrisan. Tačke se stavljaju kako komenetara ne bi bio obrisan u celosti a brišu se psovke i vulgarne reči ili reč „lopov“ jer da bi se neko nazvao lopovom moraš imati dokaz, a za komentare pred sudom i pred našim regulatornim telom odgovara medij i glavna urednica, a ne anonimni čitalac.
Pojam „istraživačko novinarstvo i istraživački novinar“ je rastegljiva tema, a sve u kontekstu onoga ko kako gleda na plasirani medijski sadržaj. JuGmedia je pre svega informativni portal, naši novinari, računajući i mene su terenci. Mi ne sedimo u udobnoj fotelji i ne prepisujemo društvene mreže i ne guglamo državne stastistike, ali kada god dobijemo vreme i kada god ima validna dokumenta od kojih će se krenuti u istraživanje, to i činimo.A pisanje bez dokaza i na osnovu rekla-kazala i bez druge strane je ništa više nego – tabloidno novinarstvo. Nemam ni volje ni vremena da linkujem ovde tekstove koji se mogu, biću skromna, podvesti pod istraživački.
I da, moja ćerka jeste direktor biblioteke i to, bez lažne skromnosti, odličan direktor sa vidljivim rezultataima. Njen i put Jugmedie nisu u istom smeru.
Isuviše, inače, JuGmedii pridajete važnost. Jedan medij ne može da „ugasi slobodnu reč“, budući da u Leskovcu postoje mnogo medija, koji od grada dobijaju milionske sume za projektno sufinansiranje, ali i po drugim osnovama. Nisam primetila da ste tamo ostavili makar jedan komentar. Ili ostavljate ali se ne objavljuju.
Jedini smo medij u Leskovcu koji objavljuje sve, ama baš sve kritičke komentare na moj i rad redakcije i vi to znate, ali naručilac ovog komentara je bio uedljiviji od vašeg razuma.
I još nešto, kako nas povezujete s vlastima, vrlo izdašno, a zanemaraujete činjenicu da je JuGmedia jedini medij kojoj su ove godine za trećinu smnanjena sredstva na medijskom konkursu. Kako objašnjavate činjenicu da smo non-stop na meti vlasti, u svakoj situaciji, često i na meti opozcije? I dok je tako, ja ne brinem.
I ne zaboravite, uprkos vašim kritikama i kritikama mnogih, kao da je JuGmedia jedni medij u Leskovcu, JuGmedia je ubedljivo najčitaniji portal na jugu Srbije.
Naravno, lep dan vam želim, i oprostite što imam decu, uspešnu na svim poljima bez pomoći roditelja.
Jos 18 casova odgovor Beki
Pogledajte bolje
Naporno se radilo i još uvek se radi na tome da se u gradu stvori povoljna poslobna klima. Još jedan u nizu dokaza da se na tom planu radi dobar posao je činjenica da je Leskovac, t.j gradonačelnik Cvetanović čija je i najveća zasluga za sve ovo, u Predsedništvu Kluba gradova koje odlikune povoljno poslovno okruženje.
Citam ovaj clanak i uporedo sa tim slusam i gledam sela u okolini skoro svih navedenih gradova.Maltene sva su napustena,nema mladih ljudi,nema puteva,vode i jos mnogo toga.Od opstina na jugu samo su gradovi koliko toliko rezvijeni.Nema radne snage,nepovoljni uslovi proizvodnje svega tekodje i otkupa proizvoda.Srbija je opstala na selu i srafciger fabrike nas ne mogu izvuci iz siromastva.
Biti ponovo izabran za člana Upravnog odbora, dovoljno govori o Leskovcu, o samom gradonačelniku. Po četvrti put je izabran za člana Upravnog odbora! Sve čestitke i puno uspeha u daljem radu!
SINDI mnogo govori. Govori da je izgleda on najmanje nesposoban od svih ostalih, ili ti možda da se najbolje uvlači onima koji su iznad njega. Molim tebe, a i sve ostale botove da više ne hvalite Meska, jer ga znam od osnovne škole i jako mi je poznat ceo njegov životni put, a pogotovu njegove vizionarske i intelektualne sposobnosti. Jednostavno rečeno IQ na nivou …. Sami shvatite, ali očito ste vi i ispod tog IQ-a, jer vas forta i vucara za nos kako god hoće.
Naravno da je Leskovac u predsednistvu BFC kluba. Nije mala stvar cetvrti put zaredom dobiti BFC sertifikat, sto znaci da je Leskovac izuzetno privlacan za strane investitore jer su uslovi poslovanja odlicni.
S tim BFC sertifakotom dosadiste i bogu i ljudima. Pa vidim koliko nam koristi parče papira izboksovano na veze. Gradom vlada faron kao u praistoriju, botovi mu vode nose, a plate sirotinje najniže u Srbiji. Umuknite bre beše dva dana lepo bez vas,