Za poslovanje i plate zaposlenih u četiri najveće kulturne ustanove, u domovima kulture i u drugim kulturnim ustanovama grad Leskovac je za 2019.godinu izdvojio 325 miliona dinara, 0,75 posto od ukupnog gradskog budžeta, a mi izdvajamo planirane budžete i zarade samo za one najveće.
Po ukupnim prihodima prednjači Narodno pozorište sa ukupnim budžetom od 79.545.000. Za plate zaposlenih sa porezima i doprinosima izdavaja se 40.831.000 dinara.
Druga po visini planiranih prihoda iz budžeta grada je kulturna ustanova Narodni muzej sa 65.460.288 dinara, od čega će na zarade zaposlenih otići 34.178,900 dinara.
Sa daleko manjim iznosom je Leskovački kulturni centar – 47.986.966 dinara koji na plate izdavja 20.499.000 dinara, a od većih kulturnih ustanova Narodna biblioteka Radoje Domanović ima najmanja zahvatanja iz budžeta – 44.192.000 dinara od čega bi na plate zaposlenih trebalo da ode 25.990.000 dinara.
Ove ustanove u ukupnim prihodima zaračunale su i sopstvena sredstva, od prodaja ulazanica, po čemu se najviše ističe pozorište sa 2,3 miliona dinara, a biblioteka i LKC u računali i moguće prihode iz projektnog finansiranja, dok je muzej naveo samo prihod od ulaznica, bez planiranih projektnih prihoda.
Inače, juče su na Skupštini grada usvojeni planovi i programi rada sa finansijskim planovima svih kulturnih ustanova i svi su uglavnom dočekani “na nož” od strane opozcionara, osim LKC-a, za čiji je plan i direktorku Sanju Conić imao najlepše reči i sam gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, govoreći ukupnom o stanju kulture u Leskovcu.
„Kada je kultura u pitanju, grad Leskovac ima čime da se pohvali. Sve institucije kulture, svaka u okviru svoje delatnosti, imale su u prethodnoj godini, odlične rezultate. Prema rezultatima, Zavod za istraživanje kulturnog razvitka, respektabilne republičke institucije koja funkcioniše pri Ministarstvu kulture, Leskovac se, kada su kulturna dešavanja u pitanju, jako visoko kotira. Leskovački Kulturni centar proglašen je institucijom sa najvećim brojem događaja u Srbiji u 2018. godini i jednom od najaktivnijih i najboljih lokalnih institucija kulture u Srbiji”, kazao je Cvetanović.
Pohvalio je posebno i Naroni muzej i Narodno pozorište i usput i domove kulte, Biblioteku, Istorijski arhiv i Centar za stručno obrazovanje.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Postovana urednice, to sto ste naveli da je cak i sam gradonacelnik pohvalio rad LKC, ne znaci nista, jer ustanova nije samofinansirajca, vec na budzetu, a gradonacelnik nije strucnjak iz oblasti kulture, nego medicine. Tako da ne postoji pokazatelj za strucnu pohvalu s njegove strane. Niti su rasteretili budzet, niti imamo potvrdu kvaliteta. Zato je vazno da, umesto sto ga ciitirate, da nama citaocima potvrdite proverom izvestaja iz Zavoda za kulturu, koliko su tacni navodi da je Leskovac po broju i kvalitetu kulturnh sadrzaja u vrhu gradova , kao i ime tog strucnjaka koji je u Zavodu to izjavio. Da ne dodjemo u situaciju da su te pohvale,nagrade, ordenje placeni, kao i svi do sada. Znam ljude koji se ne podnose, ali kad uvezu intetese, odmah steknu lepo msljenje jedni o drugima. Uz coveka ide kredibilitet,jer danas svi imaju pravo na misljenje, razmisljanje. Hvala za analizu budzeta koji gradjani izdvajaju za plate. neradnika. Preko 50% ! A polovina je na bolovanju, spava na poslu. I mi to izdrzavamo, da bi se vlast slikala uz ovu neproizvodnu delatnost. Zato je vazno da rade prave stvari. A ne po afinitetima pravnika, glumaca, istoricara koji su politicki menadzeri.
Predstavnici opozicije su pohvalili rad lkc-a i glasali za program rada,što svakako znači da uposljenici vredno i marljivo rade da nas grad bude prepoznatljiv po kulturnim desavanjima.