Seks i ogovaranje ko je s kim navodno spavao, za koliko, omalovažanje, vređanje, sve na seksualno osnovi. Uglavnom pišu učenici, a akteri su uglavnom dečaci. Reč je o vršnjškom sajber nasilju među srednjoškolicima u Leskovcu.
Instragam grupe imaju učenici iz skoro svake osnovne i srednje škole, s tim što je sadržaj onih iz osnovnih škola daleko neviniji od srednjškolskih grupa. Neke su zatvorene, a neke otvorene pa su mnogi sadržaji dostupni svakome ko koristi ovu društvenu mrežu.
Najjezivije nasilje je u otvorenoj grupu Tehničke škole „Rade Metalac“. Objave u vidu seksulanih tračeva se objavljuju pod punim imenima i prezimenima sa najvugalrnijim mogućim sadržajima, a one koje označavaju.
Jugmedia ne može da prenosi sadržaje zbog moralnih i zakonskih ograničenja, ali i zbog maloletnika čiji identitet ne otkrivamo.
„Morate znati da škola ništa nema s tim, to učenici rade mimo nas, ali to ne znači da slučaj neću odmah prijaviti policiji“, iznerviran je direktor škole „Rade Metalac“, čiji su učenici otvorili nekoliko takvih profila.
Ova pojava stara je desetak godidina, a maha je uzela već 2016. godine, bar u Leskovcu.
Ispovest devojke koja je doživela vršnjako sajber nasilje
„Bila sam u osnovnoj školi. Roditelji mi nisu dozvoljavali da imam profile na društvenim mrežama, pa sam u tom smislu bila van svih tokova. Međutim, društvo me je obavestilo i pokazalo moju izmonitranu fotografiju uz strašan tekst kojeg ni danas nisam zaboravila, ali pokušavam da potisnem sve“, priča sada odrasla devojka za Jugmediu.
Plakanje, onesvešćivanje i odbijanje hrane primetili su roditelji, pa je bila primorana da ispriča sve.
„Usledila je burna reakcija. Prvo što je bilo to je prijava direktoru škole, koji je odbio službeno da prijavi slučaj, ali me je uputio kod školskog psihologa, čiji me je odgovor dodatno šokirao.
„To je on, verovatano, zaljubljen u tebe pa na taj način želi da ti se približi“, rekao je, a ceo slučaj završio je na sudu. U tom trenutku su se sve školske „Tračare“ ugasile.
Bojala se da če je srednjoj školi izbegavati i etekirati, ali, na sreću to se nije dogodilo.
Kaže da je taj pakao preživela zahvaljujući velikoj porodici i njihovom umeću, odnosno, savkodnevnim razgovorima.
Inače, grupa poput one u „Rade Metalcu“ imaju, bukvalno,sve srednje i osnovne škole, a u srednjim sadržaji su slični kao u gore pomenutoj školi.
Kako smo juče pisali, OŠ „Svetozar Maroković“ jedina je u Leskovcu koja je zabranila nošenje i upozrebu mobilnih telefona, a stručni nastavnici su obili Vajber „Trač“ grupu i sprečili širenje daljeg vršnjačkog nasilja.
Čitaoci Jugmedie na društvenim mrežama čestiaju danas direktorki škole na ovim odlukama. To su uglavnom roditelji.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Mobilni telofon je lična svojina i niko nema zakonsko pravo da otuđi, oduzme detetu telefon, pa ni nastavnik ni direktor, direktorka koju pominjete krši zakon čuvajući telefone u fijoci, kad naleti na malo pravno pismenije roditelje odgovaraće pred zakonom. Protiv sam korišćenja telefona u školi, ali i protiv kršenja zakona. Škola mora da nađe načina da se spreči zlopuptreba u saradnji sa roditeljima i učenicima na civilizovan i pravno dozvoljen način. Oduzimanje telofona nije ni pristojno i deluje jako ružno i nasilno, takvim metodama nastavnici ne bi trebalo da se služe.
Zbog takvih stavova smo dovde i došli kao društvo – na ivici ponora.
To mozes da pricas u civilizovanim zemljama. Sta ce im telefoni u skoli? Da li su tamo otisli da uce ili da etiketiraju decu koja im nisu „po ukusu“. Sta bi ti uradila kao nastavnica? Predlozi resenje! U tzv. drzavi gde vlada zakon dzungle i nijedan drugi, alternativa ne postoji. U skolu se nosi i noz i srafciger i drugi predmeti koji su licna svojina. Da li je nosenje noza potrebno za ljustenje jabuke za uzinu? Skolstvo nam je u rasulu kao i sve drugo, osim kriminala. Uvodili su i skolske policajce i nista. Pametniji od tebe i mene su odavno rekli:“Od dece koja ne znaju za strah i sram, nema nista“.
Ima li svrhe objašnjavati razliku između telefona i noža, ako je Vi sami ne vidite? Telefonom danas možete da platite sve račune, to štedi i vreme i novac, ali i traži minimalnu elektronsku pismenost, naš narod ne zna da podigne novac na bankonatu. U telefonu imate funkcionalna i primenljiva znanja, opširnija i kvaltetnija od svih budalaština u Kletivim udzbenicima za koje izdvajate nenormalan novac svake godine, od toga deca imaju krive kičme jer su im ranci deset puta teži nego nama kada smo bili deca, sve zarad korosti počev od države, direktora i na kraju nastavnika koji nisu odmakli dalje od krede i sunđera u veku beskonačne dostupnosti kvalitetnih znanja koje možete prikupiti u trenutku i to baš na telofonu koji oduzimate i krijete po fijokama. Deca danas ukjučuju i restartiju uređaje nastavnicima koji nemaju elementarna znanja iz oblasti informatike, pa zar je rešenje represija i otimanje? Nije, malo dogovora kreativnosti i želje i ti telefoni mogu da budu idealno nastavni sredstvo! Jadan smo mi narod gde roditelji koriste tehnologiju za fejs i instagram,jer jedino to znaju a onda očekuju da deca znaju više! Nisu deca kriva zaostali smo mi mnogo!
Ma vi ste damo izgreda zalutali ovde.
Ali svaka cas, vidi se da ste gledali dosta filmova.
Gde pise da je telefon sredstvo za rad u skoli? Gde pise da je dozvoljeno nositi igracke u skolu, uopste nesto sto ne sluzi skolovanju, a moze da uznemirava? Pa nije tvoje dete zvezda, a ostala pomracenje! Pa ne saljes dete u privatnu placenu skolu da odredjujes pravila prema svojem detetu. Telefoni nanose stetu casovima. Ometaju. Skrecu paznju. Cesto zvoncaju poruke. Losi djaci se dosaptavaju za pismene zadatke. Telegoni uglavnom sluze da se glupa drca glupih roditelja razmazeno stave iznad sirotinje nekim mocnijim telefonom, kad vec nemaju cime. Bas kao i njihovi roditelji. Molim redakciju da predlozi skupstini da donese Zakon o mobilnim telefonima na casovima. Tako cemo bolje imati razumevanje za ovakve roditelje. Kako da ne. Dete, a maloletno, ne radi, izdrzavano lice, a ima privatnu svojinu od min 1000 evra koju nosi u skolu a ne sluzi mu za skolovanje. Gde zaradi tu privatnu svojinu.
Daleko smo mi od prava i pravde, zato smo tu i gde jesmo, svi traze neka prava a niko obaveze, roditelji su krivi pa zatim deca, zbog takvih stavova dosli smo kao drusvo do dna tkz damo.
Kakav bi Vam život postao da Vaše dete ili dete iz familije postane sajber žrtva???
Sigurno ne bi napisali ovaj tekst.
Ovo nije za cudjenje. Slika i prilika nase porodice i drustva uopste. Sta moze da se vidi na tv, u novinama i na drustvenim mrezama? Tracevi, iznosenje prljavog vesa, rijaliti i afere. Gde god da se ode, od pozorista do groblja, od vrtica do letovanja, zevanje u telefone. Ljudi vise ne pricaju kada se navodno druze. Deca ne umeju da okrecu listove, samo telefoni i kompjuteri. Ne vaspitavaju se da neguju drugarstvo, humanost, empatiju, samo sto vise novca za sto krace vreme. Jedno beznadje, apatija, letargija, bez cilja i bez nade. U takvim uslovima zivimo. Vazno da je meni dobro, a za ostale me nije briga.-dok ne zaigra mecka pred svacija vrata.
Sajberi ,hakeri ko radi da otkrije te neljude .Koja služba se bavi njima .
Jel vi ne kapirate da su ti profili najveca sprdnja i da vise niko ni ne koristi te profile
Ma ? bravo i za jugmedie .Svaka čast .
U Sloveniji su mobilni telefoni, sa raznim aplikacijama, savremeno nastavno sredstvo, koje se koristi na času, a kod nas se zabranjuju. Zato smo tu gde jesmo! Jadna li si Srbijo sa ovakvim ispranim mozgovima!